9 صفر 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۵/۰۶ ۱۸:۲۶:۲۹
کد مطلب:  893080
یک دورهمی ساده و صمیمی با طعم رفاقت و رقابت

استان گیلان چند روزیست که ایرانی کوچک شده و با میزبانی از دانش آموزان ورزشکار از جای جای ایران، رسم مهمان نوازی از فرزندان این مرز و بوم را به جای می آورد.

درست در میانه تابستان و در روزهای گرم و شرجی استان های شمالی، رقابتی داغ اما دوستانه با عنوان « ورزش دانش آموزان کشور » در اردوگاه شهید چمران شهر رامسر استان مازندران البته به میزبانی آموزش و پرورش استان گیلان در حال برگزاری است. در سی و ششمین سال برگزاری این رقابت ها630  دانش آموز پسر از همه استان های کشور از دوم مرداد در اردوگاه شهید چمران گرد هم آمدند تا علاوه بر شرکت در مسابقات تنیس روی میز ، بدمینتون و شطرنج پنج روزی را در کنار دوستان و مربیان خود یک زندگی اجتماعی رقابتِ توأم با رفاقت را تجربه کنند.

از دهم تا پانزدهم مرداد نیز آموزش و پرورش گیلان میزبان 570  دختر دانش آموز کشور در این اردوگاه خواهند بود تا توانایی خود را در سه رشته شطرنج، بدمینتون و تنیس روی میز بیازمایند.

اما آنچه اهمیت برگزاری این اردوهای ورزشی را دو چندان می کند علاوه بر کشف استعدادهای ورزشی و ارتقای فعالیت های جسمی، اندوختن تجربیاتِ بسیار از زندگی گروهی، بهره مندی از توانایی های یکدیگر در خارج از محیط خانه و خانواده، استفاده بهینه از اوقات فراغت و تقویت اعتماد به نفس دختران و پسرانی است که آینده ساز فردای جامعه هستند.

از آنجا که کارکرد اجتماعی تربیت بدنی و ورزش در توسعه و تحکیم روابط انسانی، کارکردی زیربنایی و بنیادی است، بنابراین به جرأت می توان گفت در جوامعی که نارسایی های کمّی و کیفی ورزشی وجود دارد، عقب افتادگی آن جامعه نیز چشمگیر خواهد بود. از این روست که امروزه موضوع ورزش در جوامع مترقی دنیا علاوه برقهرمان پروری ، نقش مهمی در سلامت جسمی و روحی افراد ایفا می کند. در کشور ما نیز با توجه به این امر مهم، 36 سال است که این گردهمایی در قالب اردوهای ورزشی برگزار می شود تا علاوه بر معرفی بهترین ها در حوزه تربیت بدنی، روح امید و نشاط در دانش آموزان دمیده و رفتارهای مطلوب اجتماعی نیز ترویج داده شود. اهداف مهمی که _ به اذعان دانش آموزان_ آموزش و پرورش توانسته تا حد زیادی به آن دست یابد.

دانش آموزان حاضر در این اردو علاوه بر رضایت مندی از محل برگزاری مسابقات که در منطقه ای زیبا با طبیعتی چشم نواز برپا شده است، اذعان داشته اند که میزبانی این دوره از مسابقات نیز در نوع خود بی نظیر بوده که البته این توفیق، در عطوفت   دیرینه    گیلانی ها در پذیرایی از میهمان ریشه دارد.

امید است دختران و پسران آینده ساز کشورمان با بهره گیری مناسب از امکاناتی که در اختیارشان قرار داده شده، این بار در عرصه ورزش بتوانند آن چنان بدرخشند که بار دیگر نام ایران و ایرانی را در جهان طنین اندار کنند. 

 

 

به اشتراک بگذارید :