11 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۵/۰۶ ۱۳:۰۷:۱۰
کد مطلب:  892917
مدیر کل آموزش و پرورش استان در جلسه مدیران مدارس سمپاد استان زنجان:
مدارس خاص نیازمند مدیریت و برنامه ریزی خاص می باشند

ابراهیم رفیعی مدیر کل آموزش و پرورش استان در جلسه مدیران مدارس سمپاد استان زنجان گفت: مدارس خاص نیازمند مدیریت و برنامه ریزی خاص می باشند.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش استان زنجان، جلسه مدیران مدارس سمپاد استان زنجان صبح امروز با حضور مدیر کل و معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش استان و سایر مدعوین و مهمانان در محل آموزشگاه تیزهوشان شهید بهشتی 1 ناحیه یک برگزار شد.

 در این ابتدای جلسه ابراهیم رفیعی مدیرکل آموزش و پرورش استان زنجان با اشاره به زحمات دست اندرکاران نشست مدیران سمپاد گفت: تقدیر و تشکر ویژه دارم از مدیران مدارس سمپاد که فضا را برای چنین جلساتی مهیا کرده اند چرا که مدارس خاص نیاز به مدیریت و برنامه ریزی خاصی هم دارد .

وی ادامه داد: تعلیم و تربیت از جمله واژگانی است که بارها مورد استفاده قرار می گیرد و این موضوع صد درصد متناظر به آینده است و نتایج آن در آینده دیده می شود و لذا باید از زمان حال جلوتر باشیم.

مدیر کل آموزش و پرورش استان تصریح کرد: ما اگر مسیری را تجربه نکرده باشیم نمی توانیم راهبر باشیم پس آیا تصویری از ٦٠ سال آینده برای این کودکان داریم ؟؟

این مقام مسئول گفت: موضوع آینده نگری در آموزش و پرورش مثل ماهیت و جوهر در تعلیم و تربیت است و وقتی از تعلیم و تربیت سخن به میان می آوریم آینده ، بخشی از جوهر آن است .

رفیعی افزود: مسئله مهم بعدی تغییر است، تعلیم و تربیتی که تغییر ایجاد نکند ،تعلیم و تربیت نیست پس باید تغییرات مثبت و منفی را ببینیم و بعد چاره جویی کنیم.

مدیر کل آموزش و پرورش استان زنجان یادآور شد: دبستان ها و دبیرستان های آینده بسیار متفاوت تر با امروز خواهند بود و متفاوت با هم تغییر خواهند کرد و دبستان ها ثابت ولی دبیرستان ها به گونه ای دیگر شکل خواهند گرفت.

وی متذکر شد: مسئله بعدی، مدرسه است. باید تعریفمان را از مدرسه مشخص کنیم. ما در حال حاضر مدرسه را یک سازمان رسمی تلقی می کنیم که عوامل اجرایی دارد و یک نهاد اجتماعی است که مجموعه سیاست های تربیتی نظام حاکم را پیاده می کند.  

این مقام مسئول اظهار داشت: در تعریف جدید، مدرسه مکان محور و ساختار محور نیست و انعطاف پیدا کرده است و طبعا ما هم باید منعطف باشیم .

مدیر کل دستگاه تعلیم و تربیت استان در ادامه سخنان خود گفت: امروزه نقش رسانه ها و خانواده ها در تربیت قوی تر است و از آموزش و پرورش پیشی گرفته اند .

رفیعی ابراز داشت: مدرسه یک نظام یکپارچه نیست و نباید انتظار داشته باشیم همه یک رنگ باشند ، مدرسه محصول مشارکت دستگاه تربیتی و خانواده هاست و اگر چنانچه ما به عنوان نقاط حساس و تاثیرگذار در تعلیم و تربیت اگر از جامعه جلو نباشیم ،از چرخ دنده های معکوس آن خواهیم بود و به جای آینده، دانش آموزان را به گذشته خواهیم کشاند .

مدیر کل دستگاه تعلیم و تربیت استان اظهار داشت: امروزه لزومی ندارد معلم دانای کل باشد و دانش آموزان نیاز به حضور صرف معلم در مدرسه ندارند چرا که در هر لحظه به معلم دسترسی دارند و لذا کارکرد مدرسه عوض شده است، امروزه مدارس پنهان داریم و خانواده و رسانه در جامعه، محوریت دارند .

وی ادامه داد: کارکرد آموزش و پرورش در دوره مدرن، تکثیر عقلانیت جدید،تمدن پذیری،جامعیت پذیری و کارکردهای زندگی شهری است .

رفیعی تاکید کرد: اگر از جامعه جلو نباشیم نباید انتظار تربیت دانش آموزانی را داشته باشیم که در آینده مشکل حل کنند و لذا باید واقع بینانه آینده را در سه سطح، ده سال(تحلیل داده ها و روند ها)،پنجاه سال (تحلیل نهادها)و بیش از صد سال(تحلیل نسل ها) ببینیم .

  وی اضافه کرد: در آینده جهت، ساختار و اقتصاد خانواده ها تغییر خواهد کرد و به تبع آن درک مردم از موقعیت اجتماعی نیز متفاوت تر از امروز خواهد شد.

مدیرکل آموزش و پرورش استان همچنین خاطر نشان شد: در بحث تحلیل مباحث آموزشی و تریتی، نباید آموزش و پرورش را به عنوان ظرفی جدا و مستقل از جامعه تحلیل کنیم، بلکه آموزش و پرورش را باید در متن جامعه ببینیم چون آموزش و پرورش نبض جامعه و محصول جامعه است.

وی در خاتمه گفت: ما موظفیم از مدارس سمپاد حمایت همه جانبه داشته باشیم.

گفتنی است در حاشیه این جلسه، سالن جلسات این دبیرستان توسط مدیر کل آموزش و پرورش استان افتتاح شد و مورد بهره برداری قرار گرفت.

 

به اشتراک بگذارید :