24 ربیع‌الاول 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۴/۳۱ ۱۹:۴۷:۵۸
کد مطلب:  890022
مدیرکل دفتر امور زنان وزارت آموزش و پرورش:
اجرای طرح حامی عامل تقویت انسجام ملی، مودت و دوستی بین دانش آموزان مدارس کشور خواهد بود

مدیرکل دفتر امور زنان وزارت آموزش و پرورش در گردهمایی مدیران مدارس مجری طرح ملی حامی در استان مرکزی گفت: اجرای طرح حامی عامل تقویت انسجام ملی، مودت و دوستی بین دانش آموزان مدارس کشور خواهد بود.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش استان مرکزی، «فرحناز مینائی پور» مدیرکل دفتر امور زنان وزارت آموزش و پرورش، با بیان این مطلب افزود: طرح ملی حامی با هدف، گسترش عدالت آموزشی و کیفیت بخشی فرآیند تعلیم و تربیت درمناطق محروم و توسعه پیوندهای فرهنگی مناطق مختلف کشور در دستور کار دفتر امور زنان وزارت آموزش و پرورش قرار گرفته است.

وی اظهار داشت: به موجب این طرح مدارس برخوردار در یک پیوند عاطفی و دوستانه، حمایت از مدرسه ای غیربرخودار را بر عهده گرفته و در ابعاد مختلف، آموزشی، مالی، پرورشی، فرهنگی و ... اقدام به تبادل تجربیات و دستاوردهای خود می نمایند.

مینایی پور تصریح کرد: در این طرح جنبه معنوی امر برای ما بیشتر اهمیت دارد، لذا در قالب طرح ملی حامی مدارس می توانند روشهای نوین آموزشی را با یکدیگر به اشتراک گذاشته و یا اقدام به برگزاری دوره های کیفیت بخشی آموزشی و تربیتی، همایش ها، بازدیدهای علمی، تهیه بسته های فرهنگی، بهداشتی، آموزشی، مطالعاتی و پژوهشی برای دانش آموزان، نمایند.

مدیرکل دفتر امور زنان وزارت آموزش و پرورش با اشاره به سابقه اجرای طرح ملی حامی گفت: طی بازدید از مناطق آموزشی مختلف در نقاط گوناگون کشور، 2 نوع مدارس برخوردار و غیر برخودار از نظر آموزشی، پرورشی، بهداشتی، مالی و ... قابل تفکیک بودند، که با توجه به امکانات موجود در مدارس برخوردار همواره این مدارس مورد توجه گروه های بازدید بودند.

وی افزود: بر همین اساس و به منظور، تقویت فرهنگ مشارکت و نوع دوستی در جامعه، درصدد بر آمدیم که این مدارس را به هم پیوند دهیم و آنها در این پیوند از یکدیگر در ابعاد مختلف حمایت نمایند.

مینایی پور بیان داشت: طرح حامی، دارای ۳ الگوی حمایتی شامل، حمایت یک مدرسه (حامی) ازیک مدرسه (حمایت گیرنده )،حمایت یک فرد خیر از یک مدرسه،حمایت یک مؤسسه یا نهاد غیردولتی از یک مدرسه می باشد.

وی گفت: با اجرایی شدن آزمایشی طرح حامی در برخی مناطق کشور، تعاملات بین مدیران، معلمین و دانش آموزان در قالب برنامه های بازدیدی، جلسات آشنایی و اردوهای دانش آموزی شکل گرفت و ناخودآگاه، شاهد ایجاد پیوند عمیقی بین افراد حتی در مدارس مناطق شیعه نشین با مناطق سنی کشور بودیم.

این مقام مسئول افزود: ارتباطات و تعاملات فرهنگی و پیوند اقوام در استان ها، یکی از اهدافی بود که ما در طرح حامی به دنبال تحقق آن بودیم و به خوبی شاهد تبلور آن بودیم.

مینایی پور با بیان اینکه محرومیت موجب رشد خلاقیت در افراد می شود گفت: کارکنان مدارس غیربرخوردار در طرح حامی، استفاده از ظرفیت ها و امکانات موجود را به خوبی یاد گرفته بودند و طی بازید ها تجربیات خود را در اختیار کارکنان مدارس برخوردار قرار می دادند و متقابلا از حمایت های آموزشی، بهداشتی، پرورشی و مالی مدارس برخوردار بهره مند می شدند.

وی اظهار داشت: با توجه به نتایج مثبت اجرای آزمایشی طرح حامی درصدد برآمدیم با تدوین نظام نامه و برنامه ریزی اصولی طرح ملی حامی را در تمامی استان های کشور بسط دهیم لذا با مطالعه بیشتر و دقیق تر، سعی نمودیم این طرح قانونمند تر شده و تمامی ابعاد آن در چارچوب قوانین و ضوابط اداری قرار گیرد، بر همین اساس، از مشارکت و همفکری معاون پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش برای استخراج بندهای قانونی جهت انتقال کمک های مالی مدارس برخوردار به مدارس غیربرخوردار استخراج شد تا تحت این شرایط مدارس به هم کمک نمایند.

مدیرکل دفتر امور زنان وزارت آموزش و پرورش با تأکید بر نقش موثر مدیران مدارس در اجرای مطلوب این طرح گفت: این کار تنها با مشارکت و حمایت مدیران مدارس محقق خواهد شد چرا که مشکلات مدارس با هم متفاوت است و با شناسایی این مشکلات می توان از ظرفیت های موجود در مدارس، در جهت تأمین حمایت های عاطفی، آموزشی، پرورشی، برگزاری کارگاه های آموزش خانواده، و ارتقا کیفیت آموزشی بهره برد.

 وی یادآور شد: طرح ملی حامی یک برنامه کاملا مردمی است که با مشارکت اقشار مختلف مردم انجام خواهد شد و همین امر می تواند منجر به تداوم اثرات مثبت آن شود.

گفتنی است، طرح ملی حامی، به همت دفتر امور زنان وزارت آموزش و پرورش از مهرماه 1398، در 7 منطقه آموزشی استان و 36واحد آموزشی اجرا خواهد شد.

در این جلسه هر یک از مدیران مدارس مشول طرح، به بیان دیدگاه و نظرات خود درباره اجرای طرح و ابعاد مختلف آن پرداختند.

به اشتراک بگذارید :