26 ربیع‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۴/۳۱ ۱۶:۰۳:۴۶
کد مطلب:  889985
علم آموزی 25 هزار نوآموز گیلانی در سال تحصیلی 99_ 98

معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش استان گیلان گفت: در سال تحصیلی آینده، 25 هزار نوآموز گیلانی در 2 هزار و 200 مرکز پیش دبستانی فعالیت خواهند کرد.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل اموزش و پرورش استان گیلان، نرگس دستیار با اعلام این خبر گفت: پیش بینی می شود در سال تحصیلی 99-98بالغ بر 2200 مرکز پیش دبستانی با 25 هزار نوآموز در استان فعالیت خواهند کرد  و بر اساس برنامه ریزی ها سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی  نوآموزان از 15مرداد آغاز خواهد شد.

 وی با اشاره به ارتقای نرخ پوشش نوآموزان گیلانی در سال 97 تصریح کرد: در برنامه ریزی‌هایی که در راستای توسعه کمی و کیفی دوره پیش دبستانی برای سال تحصیلی 98_ 97  تدوین شده، استان گیلان توانسته با توجه به شاخص های تعیین شده و به رغم رتبه شانزدهم کشوری، نرخ پذیرش نوآموزان دوره پیش دبستانی در سال تحصیلی 98-97  را با رشد 4/5  درصدی نسبت به سال قبل( 96 ) به رتبه 79/3 درصد ارتقا دهد .  

معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش استان گیلان آموزش پیش دبستانی و آموزش های دبستانی را در توسعه کشور ضروری دانست و افزود: رعایت راهبردهای بازی محور و فعالیت مدار، متناسب با اقتضائات سنی نوآموزان  و ایجاد فضاهای آموزشی جذاب و بانشاط برای کودکان از عواملی هستند که سبب ارتقای فرهنگی و آشنایی کودکان با عناصر فرهنگی و بومی جامعه می شوند.

نرگس دستیار با اشاره به برخی برنامه های کیفیت بخشی در دوره پیش دبستانی افزود : برگزاری نشست های تخصصی برای معاونان آموزشی ( کارشناسان و سرگروه های آموزشی مناطق ) ، تشکیل شوراهای آموزش و پرورش با حضور فرمانداران و بخشداران شهرستانها و مناطق ادارات، همچنین تشکیل جلسات و انعقاد تفاهم نامه میان ادارات کل آموزش و پرورش و بهزیستی استان گیلان ، برگزاری دوره های آموزشی با کیفیت با عناوین بازی و سرگرمی، قصه گویی ، هنر و خلاقیت برای بیش از 1500 مربی از جمله راهکارهای کیفیت بخشی در این دوره محسوب می شود .

وی برنامه نقد و بررسی و بازنگری و بهسازی محتوای آموزشی و کتب دوره پیش دبستانی،  برنامه ریزی و جذب حداکثری نوآموزان چهار و پنج سال تمام را از اولویت های این دوره برشمرد.

معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش استان گیلان با اشاره به مشکل کمیِ جمعیت دانش آموزان در مناطق عشایری گفت: شناسایی و جذب کودکان بازمانده از تحصیل در دوره ابتدایی و آشنایی نوآموزان مناطق دو زبانه به زبان فارسی ازجمله راهبرهای مهم معاونت ابتدایی استان به شمار می آید. دستیار  با اشاره به فعالیت های معاونت ابتدایی در توسعه و تعمیم دوره پیش دبستانی با اولویت مناطق لازم التوجه ، دو زبانه و محروم گفت :  در تابستان پارسال ،  696 نوآموز دو زبانه در856 کلاس به مدت 5600 ساعت در شهرستان های  مناطق عشایری زیر پوشش برنامه های آموزشی قرار گرفتند که پیش بینی می شود در تابستان 98 این رقم به 750 نوآموز برسد .

گفتنی است سال گذشته  بیش از 24 هزار نوآموز زیر پوشش آموزش پیش از دبستان قرار گرفته بودند.

 

به اشتراک بگذارید :