18 جمادی‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۴/۳۱ ۱۲:۵۴:۵۳
کد مطلب:  889792
تخلفات اردویی از 3.8 به 1.5 درصد کاهش‌یافته است

مدیر مرکز کنترل و نظارت اردوهای سازمان دانش‌آموزی با اشاره به اینکه تخلفات اردویی از 3.8 به 1.5 درصد نسبت به سال 96 کاهش داشته است اعلام کرد: از طریق نرم‌افزار سپهتن که راهنمایی و رانندگی در اختیار این مرکز گذاشته است، سرعت و زمان حرکت اتوبوس‌ها رصد می‌شود.

به گزارش معاونت روابط عمومی و اطلاع‌رسانی آموزش‌وپرورش به نقل از پانا، احمد احمدنژاد درباره فعالیت مرکز کنترل و نظارت اردوهای سازمان دانش‌آموزی گفت: وظیفه کنترل و نظارت بر اردوها راداریم، متقاضی اردو معمولاً مدرسه است، وظیفه مرکز این است که بر فرآیند اخذ مجوز حرکت اردوها کنترل و نظارت داشته باشد.

 

وی ادامه داد: وظیفه اصلی راهبری اردو در زمان برگزاری بر اساس دستورالعمل موجود بر عهده سرپرست اردو است. سرپرستان اردو باید نظارت دقیق داشته باشند که خودروها از کفایت و امکانات خوبی ازنظر ایمنی برخوردار باشند تا با اطمینان خاطر بیشتری فرآیند برگزاری اردو انجام شود. مرکز کنترل از طریق سامانه‌های موجود و یا تماس با سرپرستان اردو، تخلفات احتمالی را بررسی و مراتب را به مدیرکل استان مربوطه اطلاع‌رسانی می‌کند تا کاستی‌های موجود پیگیری و برطرف شود.

 

احمد نژاد درباره افزایش اردوها در تابستان با توجه به اوقات فراغت دانش‌آموزان گفت: به لحاظ فراغت دانش‌آموزان و اینکه دستگاه‌ها و تشکل‌های مختلف از این فرصت استفاده بهینه می‌کنند، اردوهای مسابقات قرآن و ورزشی بیشتر در تابستان برگزار می‌شود. معمولاً تعداد اردوهایی که در ماه‌های تابستان برگزار می‌شود برابر با میانگین سال است.

 

مدیر مرکز کنترل و نظارت اردوهای سازمان دانش‌آموزی گفت: به‌طور میانگین برای هر ماه حدود 2 هزار اردو در سامانه اردویی ثبت می‌شود یعنی در 3 ماه تابستان حدود 6 هزار اردو برگزار می‌شود.

 

وی ادامه داد: با توجه به شلوغی جاده‌ها در فصل تابستان، تماس‌های خود را با سرپرستان اردو بیشتر می‌کنیم. همچنین می‌توان از طریق نرم‌افزار سپهتن که راهنمایی و رانندگی در اختیار ما گذاشته است، سرعت و زمان حرکت اتوبوس‌ها را رصد کرد.

 

احمدنژاد در پاسخ به این سؤال که میزان تخلفات اردویی چطور به استان‌ها اعلام می‌شود؟ گفت: مرکز با استفاده از سامانه سیما (سامانه یکپارچه مدیریت اردو) و از طریق تماس با سرپرست اردو و همچنین ارتباط با نرم‌افزار سپهتن به کشف تخلف‌ها می‌پردازد بر اردوها نظارت دارد.‌ به‌عنوان مثال اردوها باید بعد از ساعت 5 صبح حرکت کنند و قبل از ساعت 23 شب متوقف شوند در غیر این صورت تخلف محسوب می‌شود. پس از کشف تخلف موضوع به اداره کل آموزش و پرورش استان مربوط منعکس می‌شود.

 

استان اصفهان؛ دارای بیشترین تعداد اردو و تخلف نزدیک به صفر

 

مدیر مرکز کنترل و نظارت اردوهای سازمان دانش‌آموزی گفت: استان اصفهان دارای بیشترین تعداد اردو است و در کنار آن، تخلف استان نزدیک به صفر دارد.

 

وی درباره امکان اعلام تخلفات اردویی از سوی خانواده‌ها با استفاده از سامانه گفت: پیگیر هستیم بتوانیم یک نرم‌افزار جدید را برای این موضوع طراحی کنیم تا با وارد کردن کد اردو و پلاک وسیله نقلیه، ‌امکان رصد اردو فراهم شود.

 

وجود مربی در هر اردویی همراه دانش‌آموزان لازم است

 

احمد نژاد افزود: وجود مربی در هر اردویی همراه دانش‌آموزان لازم است. تعداد مربی و جنسیت آنان وابسته به تعداد و جنسیت دانش‌آموزان است، جنسیت سرپرستان اردو باید با جنسیت دانش‌آموزان همخوانی داشته باشد. این موارد تابع دستورالعمل برگزاری اردوهاست و به صراحت در این دستورالعمل به این موارد اشاره شده است.

 

مدیر مرکز کنترل و نظارت اردوهای سازمان دانش‌آموزی درباره نظارت بر اردوهای مناطق محروم و دورافتاده گفت: مدارس این مناطق که به اینترنت دسترسی دارند، می‌توانند با استفاده از سامانه سیما با مرکز در تعامل باشند و تفاوتی با سایر مناطق ندارند. بعضاً به دلیل نبود بستر مناسب اینترنتی با مشکلاتی روبه‌رو هستیم که با ابزارهایی مانند شبکه اجتماعی سروش این مشکل به صورت موقت مرتفع می‌شود.

 

تخلفات اردویی نسبت به گذشته کاهش بیش از 50 درصدی دارد

 

وی ادامه داد: در سال 96، 3.8 درصد اردوها تخلف داشتند که اکنون به 1.5 درصد کاهش یافته است. این در حالی است که در اردیبهشت سال جاری تعداد اردوها نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش 38 درصدی دارد. امیدوارم با فعالیت‌های مستمر و کنترل‌های بیشتر این درصد به سمت صفر میل کند.

 

احمد نژاد ادامه داد: اگر به نقطه‌ای رسیدیم که رضایت‌نامه اردویی فرزند خودمان را با اطمینان خاطر امضا کنیم، آن موقع ادعا داریم که درکارمان موفق بوده‌ایم. برای رسیدن به این نقطه با شتاب بیشتری حرکت می‌کنیم، زیرا حمایت‌های لازم وجدی از سوی مدیران عالی دستگاه‌ها از مرکز کنترل در حال انجام است که فرصت مناسبی است.

 

مدیر مرکز کنترل و نظارت اردوهای سازمان دانش‌آموزی در ادامه گفت: مسئولیت اجرای اردو در طول برگزاری اردو بر عهده سرپرست است و سرپرستان اردو همیشه باید با مرکز ما در ارتباط باشند.

 

به اشتراک بگذارید :