11 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۴/۲۶ ۱۳:۰۳:۴۶
کد مطلب:  887317
سرپرست مرکز برنامه‌ریزی و فناوری اطلاعات در استودیو الفبا؛
در آستانه برپایی بیست و پنجمین نمایشگاه بین‌المللی الکامپ

با حضور در استودیو الفبا به تشریح این نمایشگاه پرداخت و افزود: عدم توجه به فناوری اطلاعات و فضای مجازی برای دانش آموزان آسیب‌زا است.

در آستانه برپایی بیست و پنجمین نمایشگاه بین‌المللی الکامپ، سرپرست مرکز برنامه‌ریزی و فناوری اطلاعات با حضور در استودیو الفبا به تشریح این نمایشگاه پرداخت و افزود: عدم توجه به فناوری اطلاعات و فضای مجازی برای دانش آموزان آسیب‌زا است.

به گزارش معاونت روابط عمومی و اطلاع‌رسانی آموزش‌وپرورش، مهدی شرفی هدف اولیه از برپایی نمایشگاه الکامپ را، معرفی سیستم‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری در حوزه‌های برق، الکترونیک، مخابرات و کامپیوتر دانست و افزود: در سال‌های اخیر به دلیل توسعه فناوری اطلاعات و بسط فضای مجازی این نمایشگاه اختصاص به حوزه کامپیوتر داشته است.

شرفی، شعار بیست و پنجمین نمایشگاه الکامپ را "آینده بهتر" اعلام و عنوان کرد: آینده بهتر از دیدگاه فناوری اطلاعات و الکامپ به معنای ارائه خدمات خاص و موردنظر مردم است و آموزش‌وپرورش باید در راستای تحقق این شعار با استفاده از فناوری اطلاعات مطالبات مخاطبان خود را به نحوی شایسته پرداخت نماید.

وی تصریح کرد: برای تحقق شعار آینده‌ بهتر باید نگاهمان متوجه دانش آموزان باشد و از فناوری اطلاعات و خدمات برای آن‌ها بهترین شرایط را مهیا کنیم لذا اگر دانش آموزان با فناوری اطلاعات، فضای مجازی، سیستم‌های رایانه‌ای و سامانه‌ها که امروزه تقریباً در دنیا حرف اول را می‌زنند، آشنایی کامل نداشته باشند، حتماً آسیب خواهند دید.

سرپرست مرکز برنامه‌ریزی و فناوری اطلاعات وزارت آموزش‌وپرورش گفت: در سند تحول بنیادین که در رأس همه اسناد بالادستی آموزش‌وپرورش قرار دارد، استفاده از فناوری‌های نوین در آموزش مورد تأکید قرارگرفته است و آموزش‌وپرورش باید از طریق ساختارمندکردن فضا و سیستم‌های آموزشی، چه ازنظر سیاست‌گذاری و چه از بعد خدمات سواد رسانه‌ای این خواسته سند را محقق سازد.

وی با اشاره به هجمه‌های سنگین تهاجم فرهنگی در فضای مجازی اظهار کرد: باید سواد رسانه‌ای را به دانش آموزان آموزش دهیم. سواد رسانه‌ای به‌عنوان یک مهارت تعریف می‌شود و هرکس بر آن چیره شود می‌تواند در ارتباط با فضای مجازی بهترین و درست‌ترین تصمیم‌ها را بگیرد.

شرفی ادامه داد: سواد رسانه‌ای علاوه بر امکان تشخیص اطلاعات درست از اطلاعات نادرست در فضای مجازی، به دانش آموزان امکان می‌دهد به‌صورت یک مولد عمل کرده و محتوی الکترونیکی تولید کنند، بنابراین لازم است به تمام دانش آموزان و فرهنگیان آموزش‌های لازم در این زمینه داده شود.

ارائه 12 هزار محتوای الکترونیکی تولیدشده در شبکه رشد

وی اظهار کرد: در حال حاضر 12 هزار محتوای الکترونیکی تولیدشده در شبکه رشد در دسترس خانواده‌ها و دانش آموزان قرار دارد.

سرپرست مرکز برنامه‌ریزی و فناوری اطلاعات وزارت آموزش‌وپرورشتصریح کرد: محتوای الکترونیکی را باید در چندطبقه تولید و منتشر کنیم؛ طبقه اول، محتوی آموزشی که مطابق با برنامه درسی و هم‌راستا با سند تحول بنیادین باشد و در اختیار دانش آموزان قرار گیرد. طبقه دوم؛ محتوی الکترونیکی که در خارج از ساعات درسی، دانش‌آموز را به خود مشغول کرده و از حضور دانش آموزان در فضاهای پرآسیب مجازی امروزی جلوگیری کند.

وی اضافه کرد: در تولید محتوی الکترونیکی نیازمند همکاری سایر دستگاه‌ها هستیم و درصددیم با انتخاب درست استانداردها و جذابیت بازی‌های رایانه‌ای برای دانش آموزان، بازی‌ها و برنامه‌های کامپیوتری سرگرم‌کننده و متناسب بافرهنگ اسلامی را تولید و در اختیار خانواده‌ها قرار دهیم.

شرفی از حضور دانش آموزان و فرهنگیانی که در حوزه فناوری اطلاعات، دیجیتال و طراحی نرم‌افزاری بازی‌های کامپیوتری فعالیت کرده‌اند، در بیست و پنجمین نمایشگاه الکامپ خبر داد و گفت: در این دوره از نمایشگاه از دانش آموزان و فرهنگیان فعال در این زمینه به‌طور اختصاصی دعوت کرده‌ایم تا تولیدات خود را برای بازدیدکنندگان به نمایش بگذارند.

وی ضمن دعوت از عموم فرهنگیان و دانش آموزان برای بازدید از این نمایشگاه، اظهار کرد: در سند تحول بنیادین به‌طور کامل استانداردهای تولیدات آموزشی اعم از کتاب، محتوای الکترونیکی، بازی‌های کامپیوتری و حتی شبکه‌های مجازی مطرح‌شده و در حال تلاش هستیم در دولت الکترونیک با استفاده از فناوری‌های نوین به خانواده‌ها، خدمات ارزنده‌ای مانند، رصد کارنامه تحصیلی، ثبت‌نام دانش آموزان، وضعیت تحصیلی و ... را ارائه دهیم لذا از ابتدای سال تحصیلی 97-98 توانستیم زیرساخت‌های اولیه این کار را فراهم کنیم و تا امروز بسیاری از این سامانه‌ها یا راه‌اندازی شده یا در مراحل انتهایی کار خود قرار دارند و به‌زودی راه‌اندازی خواهند شد.

شایان‌ذکر است؛ نمایشگاه الکامپ از تاریخ 27 الی 30 تیرماه در محل دائمی نمایشگاه بین‌المللی تهران برپا است و غرفه وزارت آموزش‌وپرورش در سالن دولت الکترونیک قرار دارد.

ویدئوی کامل این گفتگو را ازاینجا مشاهده کنید و پیشنهاد‌های خود را در فضای مجازی با آدرس @Salefbaبرای ما ارسال کنید.

به اشتراک بگذارید :