1 جمادی‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۴/۲۵ ۱۳:۴۹:۴۲
کد مطلب:  886710
مدیرکل آموزش و پرورش گیلان خبر داد:
هدایت تحصیلی بیش از 29 هزار دانش آموز پایه نهم در گیلان

مدیرکل آموزش و پرورش گیلان از اجرای هدایت تحصیلی برای 29 هزار و 389 دانش آموز پایه نهم در استان خبرداد.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی  اداره کل آموزش و پرورش استان گیلان، نادر جهان آرای با اعلام این خبر اظهار داشت: هدایت تحصیلی با هدف افزایش آگاهی دانش آموزان، برای بهترین انتخاب به صورت آگاهانه و آزادانه در مسیر زندگی و در راستای تضمین آینده شغلی دانش آموزان انجام می شود.

وی با اشاره به اینکه امسال 29 هزار و 389 دانش آموز پایه نهم مشمول خدمات هدایت تحصیلی شده اند، افزود: دانش آموزان در فرم های هدایت تحصیلی، اولویت های مورد علاقه خود را انتخاب و دانش آموزانی که حدّ نصاب رشته مورد علاقه را کسب کنند، می توانند در رشته دلخواه با اولویت رشته های الف، ب ، ج و د مندرج در فرم شماره 7  ثبت نام کنند.

مدیر کل آموزش و پرورش استان گیلان خاطرنشان کرد: در فرآیند هدایت تحصیلی  های شماره ۶ و ۷ در اختیار دانش آموزان قرار می گیرد که فرم شماره ۶ توصیه ای است.

وی گفت :دانش آموزان بر اساس فرم شماره 6 در زمینه آزمون های مشاوره ای ( ۳۰ امتیاز)، نظر والدین ( ۵ امتیاز)، نظر دانش آموزان ( 10 امتیاز )، دبیران و بررسی های مشاوره ای (هر کدام ۱۰ امتیاز)، عملکرد تحصیلی ( ۳۵ امتیاز)  در راستای توانمندی ها، علایق و آمادگی تحصیلی خود و همچنین در رقابت با دیگر دانش آموزان امتیاز بندی می شوند، عملکرد تحصیلی و نمره ورقه خرداد پایه های هفتم، هشتم و نهم ملاک عملکرد تحصیلی آنها است.

جهان آرای  با اشاره به نقش مهم مشاوران در کمک به انتخاب رشته مناسب دانش آموزان،   تصریح کرد: در طول سال تحصیلی، در دوره اول متوسطه  برای هر 15 نفر یک ساعت مشاوره انجام می شود و 270  مشاور در استان گیلان با بررسی کلیه فعالیت های دانش آموزان در طول سال های تحصیلی، نظر تخصصی خود را به اولیا و دانش آموزان برای انتخاب رشته مناسب ارائه می دهند.

مدیر کل آموزش و پرورش استان گیلان در ادامه یادآورشد: امسال حداقل نمره دروس با هر رشته تحصیلی مشخص شده که شرط لازم ورود به رشته تحصیلی است و دانش آموزان با توانایی علمی بالاتر و ظرفیت جذب مدارس هر منطقه  می توانند در رشته های مورد علاقه خود ثبت نام کنند.

وی ادامه داد: بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، تا پایان برنامه ششم توسعه کشور، آموزش و پرورش موظف شده تا 48 درصد از ظرفیت تحصیلی خود را به رشته های کاردانش و فنی و حرفه ای اختصاص دهد.

392 هزار دانش آموز در مدارس استان گیلان درس می خوانند.

 

به اشتراک بگذارید :