14 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۴/۲۰ ۱۳:۰۷:۱۲
کد مطلب:  883844
مدیر کل آموزش و پرورش فارس در دیدار با دانش آموزان دختر منتخب مجلس و شورای دانش آموزی استان تاکید کرد:
لزوم ایجاد پویش های دانش آموزی برای تقویت نظام تعلیم و تربیت

مدیرکل آموزش‌وپرورش فارس یکی از دغدغه‌های اصلی آموزش‌وپرورش امروز را بحث شادی و نشاط در بین دانش آموزان دانست و گفت : از شما می‌خواهم که پویش‌های دانش‌آموزی راه بیاندازید و موارد را جمع‌آوری کنید که بتوانیم از دیدگاه مشارکتی شما در این بحث‌ها بهره ببریم .

به گزارش اداره اطلاع‌رسانی و روابط عمومی آموزش‌وپرورش فارس، دکتر علی عسکر نجفی در دیدار با دانش آموزان دختر مجلس دانش‌آموزی و شورای دانش‌آموزی استان، ضمن تبریک دهه کرامت و روز دختر ،برخورداری از منطق ، استدلال محکم و استحکام در سخن و همچنین آینده‌نگری را از ویژگی‌های مهم منتخبین شورای دانش‌آموزی استان دانست و گفت: شما برای برنامه ریزان نظام آموزش‌وپرورش در دستیابی به اهداف نظام عالی تعلیم و تربیت یک  فرصت هستید.

 مدیرکل آموزش‌وپرورش فارس،  توجه به ابعاد مختلف تربیتی را مهم دانست و گفت : وقتی دختران وزنان نیمی از جمعیت جامعه را تشکیل می‌دهند ،پس باید برای تربیتشان برنامه داشته باشیم و نمی‌توان بی‌تفاوت بود .

نجفی با اشاره به اینکه نظام کنکور محور ،ضربات جبران‌ناپذیری به‌نظام تعلیم و تربیت  ما زده است گفت : کنکور به‌عنوان یک عامل مخرب ، نظام آموزشی ،  اجتماعی و اقتصادی خانواده‌ها را تحت تأثیر خود قرار داده  و لازم است این نظام آموزشی کنکور محور، تغییر اساسی یابد .

وی مهم‌ترین نقش این  دانش آموزان را  تغییر نگاه و نگرش والدین به امر تعلیم و تربیت دانست و گفت : تحقق این امر ابتدا مستلزم نگاه صحیح  و اصولی شما به‌نظام و تربیت است که خوشبختانه در جمع شما متبلور است  و باید  باظرافت و برنامه‌ریزی ،این نگاه تربیتی همه‌جانبه و تمام بعدی  به خانواده‌ها منتقل شود .

مدیرکل آموزش‌وپرورش فارس با تأکید بر لزوم مشارکت خانواده‌ها در بحث تعلیم و تربیت گفت : باید  بر روی آموزش خانواده‌ها از طریق برگزاری کلاس‌ها ، دوره‌ها ، تجمعات ، گردهمایی‌ها و مراسم مختلف  کار شود  و سعی  کنیم دیدگاه اصیل تعلیم و تربیت را به خانواده‌ها برسانیم و از آن‌ها  می‌خواهیم که به کمک آموزش‌وپرورش بیایند .

نجفی گفت : شما از بین جمعیت کثیری از دانش آموزان به یک کرسی دست‌یافته‌اید که می‌توانید تأثیرگذار باشید و زمانی می‌توانید تأثیرگذاری‌تان را بالا ببرید که مطالعه داشته باشید و دانشتان را به‌روز کنید و  مهارتتان را در مسائل مختلف بالا ببرید .

وی یکی از دغدغه‌های اصلی آموزش‌وپرورش امروز را بحث شادی و نشاط در بین دانش آموزان دانست و گفت : از شما می‌خواهم که  پویش‌های دانش‌آموزی راه بی اندازید و موارد را جمع‌آوری کنید که بتوانیم از دیدگاه مشارکتی شما در این بحث‌ها بهره ببریم .

معاون پرورشی و فرهنگی آموزش‌وپرورش فارس نیز گفت:دانش آموزان دختر ما با شادابی،آرامش، صبر قابل‌توجه و به‌دوراز پرخاشگری و با برخورداری از خودباوری،باید آماده ایفای نقش اجتماعی خود در جامعه باشند.

جهانبخش بانشی خطاب به دانش آموزان حاضر در این جلسه ، با اشاره به مسئولیت آن‌ها به‌عنوان نماینده دانش آموزان در مدارس ، گفت: باید تلاش کنید تا با تأثیرگذاری مطلوبی که بر روی سایر دانش آموزان دارید، مسیر حرکت رو به رشد را برای آن‌ها نیز مشخص کنید.

وی یکی از کارهای فرهنگی ریشه‌دار در بین دانش آموزان دختر را تلاش برای تقویت اعتمادبه‌نفس در بین آن‌ها عنوان کرد و گفت: آزادی در عرصه اندیشه، منطق در گفتگو و قانون در عمل باید موردتوجه شما به‌عنوان نمایندگان دانش آموزان باشد و تلاش کنید تا به‌عنوان یک فعال اجتماعی، سطح زندگی  دختران را بهبود بخشید.

بانشی توجه به تجارب و اندوخته‌های دیگران و در نظر گرفتن مفاهیم فرهنگی را از مهم‌ترین ویژگی‌های اعضای شورای دانش‌آموزی دانست و گفت: تقویت مطالبه گری دانش آموزان ،تلاش در راستای کیفیت‌بخشی به فعالیت‌های آموزشی و پرورشی و کیفیت‌بخشی به شورای دانش‌آموزی به‌عنوان یک عنصر پویا و مؤثر در تصمیم‌گیری مدارس ، از دیگر کارکردهای مهم شورای دانش‌آموزی در مدارس است.

طاهره بی‌نیاز ،مشاور مدیرکل و کارشناس مسئول امور بانوان آموزش‌وپرورش فارس نیز بر لزوم توجه به توانمندی‌های دانش آموزان دختر تأکید کرد و گفت: باید با توجه به تفاوت‌های بین دانش آموزان دختر و پسر،راه‌کارهایی برای شناسایی توانمندی و استعدادهای دختران دانش‌آموز و پرورش این توانمندی‌ها داشته باشیم .

به اشتراک بگذارید :