17 صفر 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۴/۱۹ ۰۸:۴۹:۳۰
کد مطلب:  882872
معاون سوادآموزی آموزش‌وپرورش فارس در جمع اولیای منتخب دانش آموزان استان تأکید کرد:
تقویت باور و ارزش‌های ملی و مذهبی در دانش آموزان ضامن توسعه و پیشرفت جامعه است

معاون سوادآموزی آموزش‌وپرورش فارس گفت: ایجاد احساس تعلق به مدرسه در دانش آموزان یکی از مهم‌ترین متغیرهایی است که بر روی هویت ملی آن‌ها تأثیرگذار است ؛چیزی که موجب شد تا نیروهای توانمند و ماهر و سرمایه‌داران ،کشورشان را دوست داشته و سرمایه‌های مادی و معنوی خود را از کشور خارج نکنند تا موجب پیشرفت و توسعه جامعه خود شوند.

 به گزارش اداره اطلاع‌رسانی و روابط عمومی آموزش‌وپرورش فارس، دکتر بهزاد نوروزی چگینی در کارگاه آموزشی آشنایی با سند تحول بنیادین آموزش‌وپرورش، که با حضور اولیای منتخب دانش آموزان از سراسر استان ،در شیراز برگزار شد،گفت: بحث تعلیم و تربیت یک بحث بنیادی است و همه متولیان تعلیم و تربیت در هر کشوری به دنبال این هستند که انسان و شهروندانی خوب تربیت نمایند.

معاون سوادآموزی آموزش‌وپرورش فارس ، با اشاره به برخی تحقیقات ارائه‌شده در دهه 1960 میلادی توسط اندیشمندان تعلیم و تربیت گفت:  مهم‌ترین تغییرات بنیادی که در تعلیم و تربیت خصوصاً در غرب صورت گرفت، حاصل تحقیقات اندیشمندان تعلیم و تربیت در حوزه تکالیف درسی، فعالیت‌های مکمل آموزشی،  تقویت مهارت‌های فردی و اجتماعی،  برنامه درسی پنهان و مباحث دیگر بود.

وی با تأکید بر اینکه  بحث بسیار بنیادی دیگری که توسط این گروه مطرح می‌شود بحث هویت فردی ، اجتماعی و ملی است گفت: مهم‌ترین سطح هویت در اصل هویت ملی است، اینکه فرد  ارزش‌های کشورش ،اعم از ارزش‌های ملی و مذهبی را بپذیرد ؛ بنابراین اگر فرد درست تربیت شود و تصویر خوبی از خود و جامعه‌اش داشته باشد هویت ملی او شکل می‌گیرد.

نوروزی در ادامه با اشاره به تجربه کشورهایی مثل ژاپن و آلمان پس از جنگ جهانی دوم گفت: احساس تعلق به مدرسه یکی از مهم‌ترین متغیرهایی  است که بر روی هویت ملی تأثیرگذار است ؛چیزی که در این کشورها موجب شد تا  نیروهای توانمند و ماهر و سرمایه‌داران کشورشان را دوست داشته و سرمایه‌های مادی و معنوی خود را از کشور خارج نکنند تا موجب پیشرفت و توسعه جامعه خود شوند.

معاون سوادآموزی آموزش‌وپرورش فارس تأکید کرد: اگر فرزندان از محیط خانواده و مدرسه لذت ببرند قطعاً علاقه‌مند‌می شود، لذا باید شرایط را جوری فراهم کنید که فرزندان از بودن در فضای مدرسه و خواندن و پژوهش کردن لذت ببرد ،چراکه این لذت باعث علاقه می‌شود .

وی با اشاره به تلاش بیش از 600 تن از اندیشمندان حوزوی و دانشگاهی کشور در تدوین سند تحول بنیادین آموزش‌وپرورش ، گفت: باوجود پیشرفت‌هایی که در دنیایی کنونی شاهد آن هستیم، در اندک زمانی هر فردی با هر مدرک تحصیلی اطلاعات و دانش او قدیمی می‌شود  و در سند تحول بنیادین به این نکته نیز توجه شده و متولیان ملزم شده‌اند که سند را با توجه به اینکه شرایط تغییر می‌کند فارغ از مباحث سیاسی بروز رسانی نمایند.

نوروزی با تأکید بر اینکه آموزش‌وپرورش تنها متولی تعلیم و تربیت افراد جامعه نیست گفت:  اگر می‌بینیم مرزهای مدرسه در برخی از کشورهای دنیا برداشته‌شده برای این است که مرزهای بین خانه و مدرسه برداشته‌شده و این دو به هم پیوند خورده‌اند .

وی افزود: تمامی نهادهای فرهنگی و آموزشی مرتبط با تعلیم و تربیت نیز در این فرایند دخیل بوده و همه تلاش و کوشش برنامه ریزان و سیاست‌گذاران هر کشور این است که شهروندی را متناسب با توانمندی‌ها و ارزش‌های آن کشور تربیت کنند و این‌یک بحث بنیادین در تعلیم و تربیت است.

معاون سوادآموزی آموزش‌وپرورش فارس  با تأکید بر اینکه شکل‌گیری ارزش‌ها ، نگرش‌ها و باورهای فرزندانمان فقط در مدرسه اتفاق نمی‌افتد گفت: فرزندان ما از گروه همسال ،  معلم ، پدر و مادر ، فضای خانواده ، و ...  رسانه  الگو می‌گیرند و آموزش می‌بینند، لذا وقتی از سند تحول صحبت می‌شود منظور فقط تعلیم و تربیت رسمی نیست ،بلکه آموزش مادام‌العمر در هر ثانیه و هر جا که هستند  اتفاق می‌افتد.

وی گفت: معلم باید فضایی را فراهم نماید تا دانش‌آموز از محیط آموزشی لذت ببرد  ،به‌نحوی‌که تا پایان عمر به دنبال دانش و علم و یادگیری باشد و معلم را به‌عنوان الگوی خود انتخاب نموده و به ارزش‌های او پایبند شود.

کارشناس انجمن اولیاء و مربیان آموزش و پرورش فارس نیز گفت: این کارگاه با هدف آشنایی منتخبین اولیاء انجمنهای اولیاء و مربیان مدارس مناطق و شهرستانهای استان با سند تحول بنیادین در تالار اجتماعات فاطمیه ناحیه یک شیراز برگزار شد.

محمد مصلح  مطالبه گری اولیاء از مسئولین مدارس به منظور تطبیق برنامه های کلان آموزش و پرورش ،بر اساس ساحت های ششگانه سند تحول بنیادین تعلیم و تربیت کشور را از دیگر اهداف برگزاری این کارگاه آموزشی توسط اداره انجمن اولیاء و مربیان آموزش و پرورش فارس عنوان نمود.

وی گفت: در این طرح که به صورت کشوری در حال اجرا می باشد ،پژوهشگران و اساتیدی از دانشگاه فرهنگیان استان  به مدت یکروز به تشریح ابعاد و برنامه  و راهکارهای ارائه شده در سند تحول بنیادین پرداخته و در بخشی از این کارگاه نیز ضمن بحث و تبادل نظر با شرکت کنندگان به پرسش های آنان در این خصوص پاسخ گفتند.

مصلح افزود : در این کارگاه آموزشی از هر منطقه و شهرستان و ناحیه استان حداقل یک نفر از منتخبین اعضای انجمن های اولیاء و مربیان که شرایط لازم را داشته باشد حضور یافته و پس از پایان دوره به عنوان سفیران انجمن اولیاء و مربیان در مناطق و شهرستانهای استان نسبت به برگزاری دوره هایی با همین عنوان و اهداف در مناطق و شهرستانهای خود برای سایر اعضای انجمن های اولیاء و مربیان مدارس  اقدام  می نمایند.

گفتنی است در این دوره عبدالرحیم منوچهری پور و شهلا علی دادی دو تن از اساتید دانشگاه فرهنگیان استان فارس همچنین دکتر بهزاد نوروزی معاون سوادآموزی آموزش و پرورش فارس امر تدریس و ارائه مطالب را برعهده داشتند.

به اشتراک بگذارید :