12 ربیع‌الثانی 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۴/۱۸ ۱۶:۲۱:۳۱
کد مطلب:  882666
مدیرکل امور زنان و خانواده وزارت آموزش ‌و پرورش در کرمان:
کاهش محرومیت در حوزه دختران از اولویت های دفتر امور زنان وزارت آموزش و پرورش است

مدیرکل امور زنان و خانواده وزارت آموزش ‌و پرورش در کرمان، گفت: توان افزایی و کاهش محرومیت در حوزه دختران از اولویت های دفتر امور زنان و خانواده وزارت آموزش و پرورش است.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش استان کرمان، فرحناز مینایی پور صبح سه شنبه ۱۸ تیرماه ۹۸ در کارگاه آموزشی بسته عملیاتی بازگرداندن دختران بازمانده از تحصیل و ترک تحصیل کرده در استان کرمان، گفت: در انجام یک پروژه مشارکتی با همکاری معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری، دختران بازمانده از تحصیل در 5 استان کشور شناسایی می‌شوند و بسته عملیاتی بازگرداندن آن‌ها به تحصیل تدوین شده است.
وی گفت: این طرح اکنون به‌صورت آزمایشی در استان‌های آذربایجان غربی، کرمان، سیستان و بلوچستان، خوزستان و هرمزگان آغاز شده است و برنامه‌ریزی به‌گونه‌ای است که در تمام استان‌های کشور این طرح به اجرا گذاشته شود.
مینایی‌پور اظهارداشت: برای اجرای این پروژه مشارکتی با معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری در 5 استان، اقدامات خوبی صورت گرفته است، هدف اصلی این طرح، شناسایی عوامل مؤثر در ترک تحصیل دانش‌آموزان دختر در تمام استان‌های کشور است که تحت عنوان " بسته عملیاتی بازگرداندن دختران بازمانده از تحصیل به چرخه تحصیل " به تفکیک شرایط استانی اجرا می‌شود.
مدیرکل امور زنان و خانواده وزارت آموزش ‌و پرورش، افزود: شناسایی راهکارهای موثر در افزایش ماندگاری دختران در سیستم آموزشی و تدوین برنامه عملیاتی شیوه‌های بازگرداندن دانش‌آموزان دختر بازمانده از تحصیل به چرخه تحصیل از دیگر اهداف اجرای این طرح است که البته در مرحله اول به ریشه‌یابی عوامل مؤثر در ترک تحصیل دختران پرداخته می‌شود.
وی با اشاره به نقش تاثیرگذار زنان و دختران در جامعه، اظهار کرد: با توجه به اینکه نیمی از کارمندان آموزش و پرورش را زنان فرهنگی تشکیل می دهند و نیمی از جمعیت دانش آموزی نیز دختر هستند، دفتر امور زنان وزارت آموزش و پرورش سعی دارد با ورود به حوزه سیاست گذاری و اجرای طرح های ویژه بانوان، بسترهای لازم برای فعالیت هر چه بیشتر این قشر را در جامعه فراهم کند.
فرحناز مینایی پور، گفت: از جمله طرح هایی که به شکل خود جوش در حال اجرا است،  توان افزایی و کاهش محرومیت در حوزه دختران است.
مدیرکل امور بانوان و خانواده وزارت آموزش و پرورش، تصریح کرد: تمام سعی ما بر این است که در برنامه های وزارتی به تفاوت های جنسیتی توجه شود، همچنین در حوزه دختران نیز برنامه های ویژه ای را در دستور کار داریم.
وی همچنین با تاکید بر لزوم تلاش برای ارتقای توانمندی های زنان و دختران، گفت: تمامی برنامه های امور زنان و خانواده وزارت آموزش و پرورش با محوریت توان افزایی و رشد زنان و دختران طراحی شده است تا بستر مناسبی برای حضور آگاهانه این قشر در پست های مدیریتی فراهم شود.
مینایی پور افزود: در اسناد بالادستی، جایی برای ورود آموزش ‌و پرورش به ممانعت از ازدواج زودهنگام دختران دیده نشده، اما ما تلاش داریم با آموزش‌های لازم از این آسیب جلوگیری کنیم.
وی گفت: پیش از انقلاب اسلامی تنها 43 درصد دختران به تحصیل می‌پرداختند، اما اکنون 98 درصد از دختران حداقل دوران ابتدایی را آموزش می‌بینند.
مدیرکل امور زنان و خانواده وزارت آموزش و پرورش با اشاره به برخی بزرگ‌نمایی‌ها از نواقص و مشکلات آموزش ‌و پرورش، گفت: ما هم از وجود برخی نقص‌ها خبرداریم اما برای رفع مشکلات باید همه نهادها و افراد احساس مسئولیت کنند.
وی تصریح کرد: اگر همه افراد که از آموزش‌ و پرورش در دوره تحصیل خدمت گرفته و اکنون صاحب توان و مهارتی شده‌اند دین خود را به آموزش ‌و پرورش ادا کنند، بسیاری از مشکلات این نهاد حل می‌شود.

 
به اشتراک بگذارید :