15 جمادی‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۱/۱۶ ۰۸:۰۴:۳۳
کد مطلب:  diGT6EsD
رئيس اداره امور فرهنگی و هنری آموزش و پرورش فارس تاکید کرد:
لزوم استفاده از ظرفیت های آموزش و پرورش در بحران خشک سالی استان

رئيس اداره امور فرهنگی و هنری آموزش و پرورش فارس گفت: باید از ظرفیت آموزش و پرورش در بهبود الگوی مصرف آب و بحران خشک سالی استان فارس استفاده کرد.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش فارس ، سعید رضا کامرانی در  جلسه مقدماتی تفاهم نامه اداره کل آموزش و پرورش و سازمان جهاد کشاورزی استان فارس، که با حضور مشاور اجرایی رییس سازمان جهاد کشاورزی استان برگزار شد، گفت:  آموزش و پرورش با وجود  بالغ بر 870 هزار  دانش آموز، 75  هزار معلم شاغل و  75 هزار معلم بازنشسته و همچنین  8 هزار مدرسه ،  از ظرفیت  قابل توجه ای برخوردار است که می  توان از آن  در زمینه فرهنگ سازی  به نحو مطلوب استفاده کرد.

رئيس اداره امور فرهنگی و هنری آموزش و پرورش فارس گفت: موضوع آب و خشکسالی  سال ها است که به عنوان  موضوع اصلی تمام دنیا مطرح می باشد  ، چرا که آب  یک سرمایه  با ارزش است.

وی افزود: طی سال های گذشته در زمینه حفظ منابع آب زیر زمینی و استفاده بهینه از این منابع کوتاهی شده ولازم است ، علاوه بر اقدام عملی در این رستا ، از تمام  ظرفیت ها و امکانات ، برای فرهنگ سازی و مدیریت خشکی استفاده کرد.

کامرانی همچنین  با اشاره به پرسش مهر ریاست جمهوری با موضوع بحران در سال تحصیلی گذشته گفت:آموزش و پرورش در زمینه فرهنگ سازی استفاده بهینه از آب  و مدیریت خشکی  پیشگام است ، چنانچه در پرسش مهر ریاست جمهوری در سال تحصیلی 94-93 با موضوع بحران آب ،  نزدیک به 450 هزار اثر هنری از سوی دانش آموزان ، فرهنگیان و اولیای دانش آموزان به دبیرخانه این طرح  در استان ارسال شد و فارس توانست ، رتبه اول کشور را ،هم از نظر تعداد و هم از نظر مقام  از آن خود کند .

نماینده معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش فارس  در این جلسه افزود: با توجه به درگیر شده استان فارس از سال های قبل با موضوع خشکسالی و بحران آب ، این اقدام نشان از توانایی آموزش و پرورش در فرهنگ سازی مناسب در بین دانش آموزان و خانواده های آنها دارد .

در ادامه ، مشاور اجرایی رییس سازمان جهاد کشاورزی و مسوول ستاد مدیریت خشکی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس گفت: ستاد مدیریت خشکی استان فارس  از سال 81 در جهاد کشاورزی شکل گرفته است.

صمد نژاد افزود : شیوه کار و برنامه های ستاد مدیریت خشکی استان  تا کنون به صورت فنی و تنها در حوزه جهاد کشاورزی پی گیری شده است و اکنون  با گذشت بیش از 12 سال از تشکیل این ستاد و عدم کسب نتیجه مطلوب  در این زمینه ، تلاش داریم تا با استفاده از توان و ظرفیت های موجود استان در  راستای مدیریت بحران آب گام برداریم.

وی با تاکید بر اینکه " اقتصاد استان فارس بر مبنای کشاورزی بنا شده "  افزود : خشکالی و مدیریت بد آب در حوزه های مختلف ، موجب شده تا وضعیت آب استان خوب نباشد و آثار بد آن در همه جای فارس قابل مشاهده باشد.

 

مشاور اجرایی رییس سازمان جهاد کشاورزی با تاکید بر لزوم همکاری  همه مسوولین استان در  مدیریت خشکی  گفت: در رویکرد جدید ،موضوع تعامل با ارگان ها  و نهاد های مختلف سطح استان برای استفاده از ظرفیت های  آنها  پیش بینی شده، لذا تلاش داریم تا با انعقاد تفاهم نامه با همه  ادارات و ارگان های  مرتبط با این موضوع ، به نتایجی دست یابیم که به نفع عامه مردم استان  باشد.

صمد نژاد  با تاکید بر لزوم فرهنگ سازی در این زمینه  گفت: آموزش و پرورش رکن اصلی هر اقدام و تغییر فرهنگی در سطح کشور است و برای ایجاد هنجار و  فرهنگ جدید ، ظرفیت گسترده ای دارد.

وی افزود: به همین منظور تلاش داریم تا  با انعقاد تفاهم نامه  با آموزش و پرورش ، از ظرفیت های  خوب این  اداره کل  در سطح استان بهره ببریم.

به اشتراک بگذارید :