27 جمادی‌الثانی 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۴/۰۴ ۱۱:۴۹:۰۰
کد مطلب:  874861
شورای سیاست گذاری آموزش های مهارتی کوتاه مدت با محوریت ایران مهارت برگزار شد

نشست فصلی شورای آموزش های مهارتی با حضور نمایندگان سازمان فنی وحرفه ای کشور، نمایندگان کانون آموزشگاه های آزاد،تعدادی از مدیران کل دستگاهها و نمایندگان سازمانهای تابعه و معاونت های وزارت آ.پ روز دوشنبه در محل سالن جلسات معاونت متوسطه برگزار شد.

 به گزارش روابط عمومی معاونت متوسطه وزارت آموزش وپرورش، در این جلسه علیرضا کمرئی ، معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش طرح های مهارت آموزی را به دلیل ضرورت ها و نیاز جامعه، تاکید اسناد تحولی و تاکید مسئولین طراز اول نظام دارای اهمیت خواند و گفت: امروز جهت گیری اصلی نظام آموزشی و محور برنامه توسعه ششم در حوزه آموزش وپرورش توسعه آموزش های مهارتی است و وزارت آموزش وپرورش در هر شرایطی نسبت به تحقق اهداف آن پیگیر خواهد بود.

کمرئی ضمن بیان دیدگاه های خود درخصوص طرح ایران مهارت ، به آسیب شناسی اجرای طرح در دو سال گذشته پرداخت و گفت : ارائه تعریفی روشن از تناسب آموزش های مورد انتظار در نظام تعلیم وتربیت عمومی ، بازنگری و اصلاح دستورالعمل ایران مهارت ،آموزش مدیران سطوح مختلف اجرایی یک ضرورت است و رفع این  کاستی ها تضمین کننده شتاب بیشتر در توسعه کمی وکیفی آموزش های مهارتی در بستر آموزش و پرورش و در حوزه دانش آموزی خواهد بود.

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش اظهار امیدواری کرد توسعه استانداردهای مهارتی از ۲۳۶رشته به ۵۰۰رشته در سال آینده تناسب آموزش ها تقاضا و ذوق و سلیقه دانش آموزان و خانواده های آنان را در مهارت آموزی پاسخ داده و به گسترش کمی و کیفی فعالیت این حوزه کمک می کند.

وی ضرورت تسهیل رویه های عملیاتی طرح ایران مهارت، توسعه مشارکت دستگاه ها، تحلیل نواقص محتوایی را از برنامه های آتی معاونت متوسطه خواند و گفت: بدون توجه به کیفیت این دسته از آموزش ها با توجه به محدویت منابع و فرصت ها راه به جایی نخواهیم برد.

کمرئی اظهار کرد: بستری که آموزش و پرورش برای آموزش‌های مهارتی کوتاه مدت دانش آموزی بویژه در متوسطه اول  ایجاد می کند کارکردهای متعددی دارد که مهمترین آن آشنایی دانش آموزان با مشاغل و حرفه ها و تقویت نگرش آنها به کار و اشتغال از یک طرف و تاثیر چشم گیری است که در هدایت هدفمند و آگاهانه تحصیلی دانش آموزان از طرف دیگر دارد.

گفتنی است ، توافق در چند محور کلیدی به منظور روشن شدن چارچوب توسعه همکاری های بین دستگاهی در آینده و تعیین 5 تا 10 درصد هدف درشد کمی در سال اتی از مهمترین تصمیمات شورای مذکور بود.

به اشتراک بگذارید :