22 ربیع‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۴/۰۴ ۰۶:۵۰:۲۱
کد مطلب:  874387
سرپرست وزارت آموزش و پرورش در همایش تجلیل از خیرین مدرسه‌سازاستان تهران
نهادینه کردن فرهنگ مدرسه‌یاری با مشارکت دانش‌آموزان از جمله اهداف نظام تعلیم و تربیت است

سید جواد حسینی سرپرست وزارت آموزش و پرورش خیرین مدرسه ساز استان تهران را پیشتاز در ساخت فضاهای آموزشی در کشور عنوان کرد.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش شهرستان های استان تهران ، سید جواد حسینی سرپرست وزارت آموزش و پرورش در سخنان خود با تشریح وضعیت استان تهران از لحاظ کمّی و کیفی اظهار داشت: در بخش کمّی ما با موقعیت استراتژی و کاربردی روبرو هستیم که بیشترین جمعیت کشور در این استان قرار دارد و در بخش کیفی هم تهران با برخورداری از موقعیت سیاسی کشور، نظام مهاجرپذیری بین المللی را نیز در همه قلمروها و علی‌الخصوص بخش آموزش و پرورش باید پاسخگو باشد.
وی افزود: ما در استان تهران با یک جمعیت زیاد روبه رو هستیم و در این راستا استان علاوه بر پاسخگویی به نیاز جمعیت ساکن خود، به جمعیت مهاجر هم باید خدمات ملی و فرا سرزمینی ارائه کند.
حسینی در تشریح وضعیت تراکم کلاسی و  جمعیت دانش آموزی بیان کرد: 2میلیون نفر دانش آموز استان تهران در هشت هزار واحد آموزشی و 74 هزار کلاس درس مشغول تحصیل هستند که با توجه به استاندارد تراکم دانش‌آموزی در کشور که 24 نفر است، این تراکم در استان تهران 34 نفر می‌باشد.
وی اذعان داشت: ما ۲۳ هزار کلاس درس داریم که دارای فضای غیر استاندارد و نیاز به تخریب، بازسازی ، مقاوم‌سازی، بهسازی و نوسازی هستند.
سرپرست وزارت آموزش و پرورش گفت: با توجه به سه شاخص مقاوم سازی، تراکم و فضای  دانش آموزی شهر تهران به همراه شهرستانهای اسلامشهر، شهرری و شهر قدس بعد از سیستان و بلوچستان در وضعیت خاص به سر می‌برند.
حسینی تاکید کرد: ما خوشحالیم که به همت خیرین مدرسه ساز و اداره نوسازی و دولت سالانه  1 هزار کلاس درس به فضاهای آموزشی اضافه شده، ولی در نگاه به افق 1401ما نیاز به 18 هزار کلاس درس داریم 
وی خاطر نشان کرد: خیرین مدرسه ساز استان تهران با احداث 1 هزار و پانصد واحد آموزشی و 20 هزار کلاس درس پیشرو ترین گروه در سطح کشور بودند .
حسینی در بخش دیگری از سخنان خود با ارائه چهار پیشنهاد گفت: اجرا و نهادینه کردن فرهنگ مدرسه‌یاری توسط دانش‌آموزان زیر نظر مجمع خیرین مدرسه ساز از مهمترین برنامه‌ها است و همچنین طرح آمایش سرزمین که در آن خیرین مدرسه ساز می‌توانند به سراغ مناطقی بروند که بیشترین نیاز به کلاس درس و واحدهای آموزشی را در کشور با توجه به مسئله تراکم دارند.
وی پیشنهاد سوم خود را مدل فراگیر مشارکت در نظام آموزش و پرورش عنوان کرد و افزود: مامی‌دانیم مدرسه‌سازی یک امر پر هزینه است اما می‌توانیم با تشکیل گروه‌های مدرسه یاری، فن‌یاری، هنر و دانش‌یاری در کنار خیرین مدرسه‌ساز مشارکت داشته باشیم.
حسینی پیشنهاد چهارم خود را در رابطه با تشکیل کارگروه تسریع و تسهیل فعالیتهای خیرین مدرسه‌ساز عنوان کرد که با همکاری دولت و دستگاه‌های مربوطه اجرایی می‌شود.
سرپرست وزارت آموزش و پرورش در پایان با گرامیداشت یاد و خاطره مرحوم دکتر محمدرضاحافظی ، رئیس فقید مجمع خیرین مدرسه ساز کشور تصریح کرد: با دلی غمگین اما با تمام وجود راه و نام این مرد بزرگ ادامه دارد و نظام تعلیم و تربیت و مدارس خیر ساز و این مجمع از جمله خاطرات ماندگار از این عزیز تازه از دست رفته است که قرین رحمت الهی است ان‌شاءالله.

به اشتراک بگذارید :