19 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۴/۰۳ ۱۲:۵۱:۱۴
کد مطلب:  874175
اجرای رایگان در مناطق سیل زده و عشایر
همه آنچه درباره طرح سنجش باید بدانید

معاون وزیر و رییس سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور از فعالیت حدود ۲۲۰۰ پایگاه در سراسر کشور به منظور اجرای طرح سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی نوآموزان بدو ورود به دبستان خبر داد.

به گزارش روابط عمومی سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور، دکتر مجید قدمی ضمن اعلام شروع طرح سنجش نوآموزان در سراسر کشور گفت: پیش بینی ما این است که یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر را طی ۳.۵ ماه آینده مورد سنجش قرار گیرند. کسانی که سابقه آموزش قبل از دبستان رادارند ۲ نمره بالاتر از سایر بچه‌ها کسب می‌کنند که این امر نشان دهنده این است که آموزش قبل از دبستان در آماده کردن بچه‌ها بسیار موثر است.

وی درباره سایر یافته‌های طرح سنجش طی سال گذشته گفت: ۶ درصد بچه‌ها چپ دست بوده اند. این اطلاعات برای سازمان نوسازی برای ساخت صندلی تک نفره مفید است و باعث می‌شود برای بچه‌ها چپ دست صندلی آماده شود.

وی هزینه سنجش سلامت را ۳۰ هزار تومان اعلام کرد و گفت: به مسئولان مراکز سنجش اجازه دادیم ۵ درصد موارد را رایگان و ۵ درصد افراد که تشخیص دهند نیازمند هستند را نیم بها مورد سنجش قرار دهند. سنجش عشایر و نوآموزان مناطق سیل زده نیز رایگان است.

دکتر قدمی گفت: ۷۶ هزار نفر از چاقی مفرط و ۲۳ هزار نفر لاغری شدید دارند که عمدتا در مناطق محروم بودند. ۶۳ هزار نفر دیر آموز ۸۷۰ نفر هم به مدارس خاص کم توان ذهنی چند معلولیتی ارجاع شدند و هزار ۸۹۰ نفر هم در مدارس عادی از آموزش تلفیقی برخوردار شدند.

وی در ادامه بیان کرد: رویکرد ما این است که تا جایی که امکان دارد بچه‌ها از یکدیگر جدا نشوند.

دکتر قدمی گفت: امسال نیز نوبت‌گیری از طریق سیستم الکترونیکی انجام خواهد شد و والدین باید در همان مدارسی که فرزندان خود را ثبت نام می‌کنند نسبت به نوبت گیری زمان سنجش اقدام کنند تا به نزدیک‌ترین پایگاه سنجش ارجاع داده شوند.

وی افزود: چون نظام آموزشی بچه‌ها کم توان با سایر بچه‌های عادی متفاوت است به ناچار به مدارس خاص هدایت می‌شوند. اما گروه‌های نابینا، ناشنوا و بچه‌ها مبتلا به بیماری جسمی حرکتی دارای نظام آموزشی عادی هستند و می‌تواند در مدارس عادی تحصیل کنند. سیستمی برای این امر تعبیه شده و هر سه مدرسه عادی توسط یک مدرسه استثنایی پشتیبانی می‌شود و یک معلم رابط برای آن‌ها در نظر گرفته شده است که بچه‌ها بتوانند در مدارس حضور و به تحصیل ادامه دهند.

معاون وزیر آموزش و پرورش درباره زمان اعلام نتیجه سنجش گفت: وقتی ارزیابی انجام و تمام شود اگر مشکلی نداشته باشد برگه ثبت نام قطعی به خانواده داده می‌شود و والدین به مدرسه‌ای که ثبت نام اولیه را انجام داده مراجعه می‌کند و فرآیند ثبت نام را به اتمام می‌رسانند، اما اگر پرونده ناقص باشد برای انجام خدمات به پزشک مراجعه می‌کنند و وقتی کل موارد را کنترل کند برگه نهایی را صادر می‌کنند.

وی گفت: در مناطق آسیب دیده از سیل تیم سیار گذاشته ایم طرح رایگان اجرا می‌شود تمامی خدمات توان بخشی هم در این مناطق رایگان انجام می‌شود به این صورت که اگر دانش آموزان نیاز به سمعک عینک یا خدمات دیگر داشته باشند از طرف آموزش و پرورش همان استان در طول این ۳ ماه به صورت رایگان به این فرزندان ارائه خواهد شد. در تمامی استان‌ها دچار سیل خوزستان لرستان و گلستان امکانات برای ارائه خدمات مطلوب آماده شده است.

این طرح با هماهنگی وزارت بهداشت انجام می‌شود بیش از ۲۰ هزار نفر نیرو در ۲۲۰۰ پایگاه مستقر هستند. تمامی اطلاعات در شناسنامه الکترونیکی سلامت بچه‌ها منعکس می‌شود و این اطلاعات توسط مربیان بهداشت و مدیران مدارس قابل دسترسی است.

رییس سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور اعلام کرد: خدمات حمایتی در مدارس خاص و نیاز‌های دارویی جراحی و توان بخشی به صورت رایگان با هر رقم و قیمتی انجام می‌شود. سال گذشته نزدیک به ۴۰ میلیون جراحی کلیه داشتیم و تاکنون برای بیش از ۳۰۰ نفر کاشت حلزون انجام داده ایم. نیاز دارویی برخی از این دانش آموزان که ماهانه حدود ۲ تا ۳ میلیون است نیز تامین می‌شود. در طول ۳ سال گذشته بیش از ۱۷ هزار نفر از خدمات استفاده کردند و نزدیک به ۱۱ میلیارد تومان در این زمینه هزینه کرده ایم و محدودیتی هم وجود نداشته و امسال هم پیش بینی لازم صورت گرفته البته اولویت اصلی ما مناطق محروم و سپس نیمه برخوردار است.

به اشتراک بگذارید :