24 جمادی‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۱/۱۵ ۱۰:۱۷:۵۲
کد مطلب:  a8k0L65u
باحضور مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی در برنامه رادیویی شباهنگام بررسی شد :
کارکردهای مختلف مراسم نوروز

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی با حضور در برنامه شباهنگام رادیو خراسان رضوی عید نوروز و کارکردهای آن در ابعاد مختلف را تبیین و تشریح کرد .

به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش خراسان رضوی ، دکتر سیدجواد حسینی در این برنامه ضمن اشاره به این مهم که از دید علوم اجتماعی مراسم سنتی با سه مشخصه باید همراه باشد این سه مشخصه را قدمت، ایجاد رفتارهای جمعی در بین مردم و توام با آیین دانست و گفت: عید نوروز به وضوح هر سه این مشخصه ها را داراست و از طرفی به دلیل کارکردهای مثبت در طول زمان مستحکم تر شده است.
وی خاطر نشان کرد: چهار مناسبت سفر حج، ماه مبارک رمضان، ازدواج و مراسم عید نوروز می توانند تناسبی بین سن تقویمی و سن انسانی جامعه ایجاد کنند.
حسینی ادامه داد: در عید نوروز با نو شدن و زاییدن طبیعت بعضی افراد تبدیل به آدم های جدیدی می شوند و از دیگر کارکردهای مثبت این عید باستانی میتوان به آماده شدن قبل از ورود به مراسم و به بیان دیگر به پیشواز رفتن آن اشاره کرد.
وی یکی از مهمترن کارکردها را در عید نوروز افزایش سرمایه اجتماعی در جامعه عنوان و بیان کرد: رکن اصلی ایام عید که دید و بازدید است موضوعی که یکی از اشکال صله رحم در دین اسلام بوده و نشان دهنده همسو بودن این مراسم با آیین اسلام است.
وی در ادامه با اعلام اینکه ارتباطات اجتماعی زیربنای دیگر سرمایه های جامعه است افزود: این دید و بازدید ها زندگی را از روزمرگی جدا می کند و منجر به افزایش ارتباطات اجتماعی میشود.
حسینی تصریح کرد: به دلیل گرفتاری ها و مشغله های زیاد، گفت و گو درخانواده ها کم شده است اما در این ایام فضای یاد شده بر هم می خورد و آثار فرهنگی صحیح از خانواده ها به یکدیگر منتقل می شود.
وی کارکرد دیگر مراسم باستانی نوروز را ایجاد تنوع در زندگی به سبب تعطیلات کوتاه دانست و اظهار کرد:با تنظیم و تنظیف خانه ها در این ایام شادمانی و نشاط برای خانه ها به بار می آید.
شادمانی جمعی را همانند تعزیه ها جدی بگیریم
مدیر کل آموزش و پرورش استان خراسان رضوی در این مصاحبه رادیویی شادمانی جمعی را در جامعه دارای دو عارضه دانست و عنوان کرد: متاسفانه ایجاد شادمانی جمعی در جامعه ما یا به سمت ابتذال کشیده می شود و یا آنقدر غالبی است که برای جوانان برانگیزاننده نیست.
حسینی ادامه داد:شادمانی جمعی که از نیازهای مهم جامعه به حساب می آید باید همانند مراسم تعذیه به درستی نهادینه شود.
وی با اشاره به اینکه نهادینه شدن عزاداری هم نیاز جوانان است بیان کرد: به همان میزان که عزاداری ها به درستی و در جایگاه خود اجرا می شود باید فرهنگ شادی صحیح را در جامعه رواج دهیم و مهندسی شادمانی جمعی را جدی
بگیریم که عید نوروز همین هدف را دنبال می کند.
وی در خصوص کارکردهای نامناسب مراسم نوروز تصریح کرد: ممکن است هر مراسمی در طول بازه زمانی دچار کارکردهای نامناسبی شود در حالی که هدف این نبوده است.
حسینی اضافه کرد: موضوعی تحت عنوان هم شکل شدن با محیط از بعد منفی با این دید که ممکن است در دید و بازدیدهای عید خانواده ها دچار تجمل گرایی شوند یکی از کارکردهای نامناسب عید نوروز است.
مدیر کل آموزش و پرورش خراسان رضوی در ادامه اختلال فرهنگی را نیز یکی دیگر این کارکردهای نامناسب دانست و اظهار داشت:گاهی ممکن است فرهنگ غلط یک خانواده در این ایام به خانواده های دیگر منتقل شود.
وی افزایش تضادها و کم رنگ شدن ارزش های اجتماعی در دل تضادها و تجمل گرایی را از دیگر کارکردهای نامناسب عید نوروز عنوان کرد.

به اشتراک بگذارید :