0 جمادی‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۳/۳۰ ۱۵:۱۷:۴۷
کد مطلب:  872043
به منظور حمایت و ترویج فرهنگ پاسداشت از منابع طبیعی
حضور مدیرکل آموزش و پرورش استان گیلان در جشنواره ملی «سوسن چلچراغ»

جشنواره سوسن چلچراغ با استقبال چشمگیری در روستای داماش از توابع شهرستان رودبار برگزار شد.

نادر جهان آرای مدیرکل اداره آموزش و پرورش استان گیلان به همراه جمعی از معاونین و روسای این اداره در جشنواره ملی گل سوسن چلچراغ در «روستای داماش» از توابع شهرستان رودبار حضور یافت.
 وی با اشاره به اجرای برنامه های متنوع جشنواره شامل بازی‌های بومی – محلی، موسیقی محلی و برپایی غرفه‌های عرضه صنایع دستی و استقبال چشمگیر مردم محلی و میهمانانی از خارج از استاناز جشنواره گفت: «برگزاری جشنواره هایی از این نوع ، فرصت مهمی برای تعمیق آموزش های زیست محیطی و حفاظت از منابع طبیعی در کنار انتقال میراث های معنوی و فرهنگی به نسل های بعدی  است.»

شایان ذکر است گل سوسن چلچراغ یکی از نادرترین گونه‌های گیاهی جهان است که فقط در ۲ نقطه از دنیا، داماش عمارلوی رودبار گیلان و لنکران جمهوری آذربایجان می‌روید. زمان گل دادن آن نیمه های خرداد هرسال است و عمر گل دادن آن بین 15 تا 20 روز می باشد.ساقه این گل تا ارتفاع ۵۰ تا ۱۵۰ سانتی‌متری رشد می‌کند که معمولاً ۷ سانتی‌متر آخرش پوشیده از ۴ تا ۳۰ گل است.

در سال ۱۳۵۴ لدبوری، گیاه‌شناس فرانسوی این گل را در طبیعت داماش گیلان کشف کرد و یک سال بعد از آن به‌عنوان نخستین گل در فهرست آثار ملی طبیعی کشور ثبت شد. سوسن چلچراغ از گونه گیاه سوسن است، گلی واژگون به رنگ‌ روشن و گلبرگ‌هایی به سمت بیرون برگشته، شبیه چلچراغ دارد که سوسن چلچراغ نامیده شده است.
 

به اشتراک بگذارید :