24 ذیقعده 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۳/۲۹ ۱۴:۰۹:۰۳
کد مطلب:  871426
معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش در مراسم اختتامیه المپیاد شایستگی محور:
بدون کیفیت فعالیت های نظام آموزشی بیهوده و بی اثر است

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش گفت: بدون کیفیت فعالیت های نظام آموزشی بیهوده و بی اثر است.

به گزارش روابط عمومی معاونت متوسطه وزارت آموزش وپرورش ، "علیرضا کمرئی" که روز چهارشنبه 29 خرداد98 در مراسم اختتامیه المپیاد شایستگی هنرستانهای فنی وحرفه ای کشور در سالن اجتماعات بنیاد شهید مشهد مقدس با میزبانی اداره کل آموزش وپرورش خراسان رضوی سخن می گفت ، بهبود مستمر و تدریجی کیفیت را مهمترین نیاز نظام آموزشی کشور در آموزش های نظری و فنی و حرفه ای خواند و افزود: بدون کیفیت فعالیت های نظام  آموزشی بیهوده و بی اثر است.

کمرئی "مفهوم شایستگی را مجموعه رفتارهای عملکرد فردی، که قابل مشاهده  و اندازه گیری  برای عملکرد فردی و سازمانی  دانست و آن را برای عملکرد فردی و سازمانی، حیاتی تلقی کرد .

وی گفت، بدون کیفیت تصور تحقق کامل اهداف دور از انتظار خواهد بود.

وی در بیانی دیگر،بطور ویژه کیفیت در آموزش های فنی و حرفه ای هنرستانها را برای اقتصاد کشور و برای حوزه اشتغال ضروری خواند و با اشاره به جمله ای پر راز و رمز از ابوسعید ابوالخیر  اشاره کرد و گفت این عارف نامی معتقد بود"همه انبیاء آمده اند بگویند هر کس در هر کجا هست یک قدم فراتر گذارد و پیش تر رود" واین یعنی بهبود مستمر و تدریجی در تعالی فردی.

  مسئول آموزش های متوسطه نظری و فنی و حرفه ای کشور افزود؛کیفیت مفهومی پویاست و در ارتباط با آرمانهای نظام آموزشی  و "مقصد و مقصود" معنا پیدا می کند، لذا باید قبل از هر اقدامی، به تعریفی روشن از کیفیت رسید و در مورد آن توافق کرد.

کمرئی در بخش دیگری از بیانات خود گفت: در تعبیری از حکما آمده است ،فاقد کمال نمی تواند مطیع کمال باشد. از این منظر پرداختن به توسعه شایستگی های حرفه ای مدیران ومعلمان مقدم بر شایستگی متربیان و هنرجویان و یک ضرورت انکار ناپذیر است و لذا  طراحی الگویی برای توسعه شایستگی های مدیران و هنراموزان اولویتی مهم برای برنامه ریزان نظام آموزشی محسوب می شود.

معاون متوسطه وزارت آموزش وپرورش با تبیین ویژگی هایی که می تواند معرف درجه عالی بودن نظام آموزشی باشد افزود: در نظام آموزشی کیفیت در سه حوزه درونداد،فرایند و برونداد قابل تحلیل است.

وی المپیاد آزمون شایستگی را جزئی از برنامه های کیفیت بخشی در معاونت متوسطه و تحلیل مرحله نهایی از رویکرد شایستگی در آموزش های فنی و حرفه ای خواند که طی آن نتایج و برونداد جریان یاددهی و یادگیری هنرجویان  در هنرستان ، مورد سنجش و رصد قرار می گیرد.

این عضو شورای معاونین وزارت آ.پ ادامه داد: آموزش شایستگی محور با اصلاح از نخستین مرحله از جریان آموزش یعنی تدوین وتالیف منابع اموزشی از حیث تعیین اهداف؛حجم دروس و تراکم برنامه درسی و نظایر آن آغاز می شود و با بهبود شیوه های  یاد دهی و یادگیری در کلاس درس و بکارگیری روش های مشارکتی و فعال در آموزش ، خلاقیت دانش اموزان در جریان یادگیری و استفاده از فناوری های نو  گسترش می یابد .

کمرئی المپیاد شایستگی را فرصتی برای شناسایی و تعیین میزان اثربخشی آموزش های هنرستانی، منطبق با جهت گیری های سند تحول بنیادین قلمداد کرد و آن را به عنوان راهبردی موثر در تمرکز بر کیفیت تلقی کرد.

وی در پایان به تشریح مشاهدات خود از فرایند آزمون ها اشاره کرد و عنوان کرد: نتایج آزمون در بعضی از رشته ها نشان می دهد بین نتایج  با حدود انتظارات و سطح شایستگی هنرجویان فاصله معنادار و قابل توجه ای وجود دارد و بالعکس در تعدادی از دروس که هدف ها روشن بوده و سطح عملکرد  ساده تر و مشخص تر است نتایج عملکرد دانش آموزان قابل قبول تر است.

وی اظهار امیدواری کرد دفتر آموزش های فنی و حرفه ای بتواند به کمک کارشناسان و هنرآموزان رشته های مرتبط، از نتایج و یافته های این المپیاد، راهکارهای مناسبی را برای اثربخشی بیشتر آموزش های فنی وحرفه ای و تحقق بیشتر رویکرد شایستگی هنرجویان پیدا کند.

کمرئی در فراز پایانی سخنانش از همه برگزار کنندگان این رویداد علمی در کشور، بویژه مدیر کل و معاون آموزشی اداره کل استان خراسان رضوی تقدیر و تشکرد کرد .

گفتنی است در این مراسم معاون آموزش متوسطه وزارت با اهداءلوح از نفرات و استانهای برتر در المپیاد تقدیر کرد.

به اشتراک بگذارید :