20 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۳/۲۸ ۱۷:۴۷:۴۸
کد مطلب:  870717
دکتر غلامرضا کریمی قائم مقام وزیر آموزش و پرورش در امور بین الملل خبرداد:
همکاری های آموزشی و دانشگاهی ایران و آفریقای جنوبی گسترش می یابد

در دیدار دکترگالیپ جیپی مدیر کل دپارتمان آموزش عالی کشور آفریقای جنوبی و هیأت همراه با دکتر کریمی قائم مقام وزیر آموزش و پرورش در امور بین الملل بر گسترش همکاری های جمهوری اسلامی ایران و کشور آفریقای جنوبی در حوزه آموزش و پرورش و تربیت معلم تاکید گردید

در این دیدار که عصر روز سه شنبه 28 خرداد ماه در مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشور وزارت آموزش و پرورش برگزار گردید ابتدا دکتر غلامرضا کریمی قائم مقام وزیر آموزش و پرورش در امور بین الملل  ضمن خیر مقدم به دکترگالیپ جیپی مدیر کل دپارتمان آموزش عالی کشور آفریقای جنوبی و هیأت همراه به ارائه گزارشی از وضعیت آموزش و پرورش و نظام تعلیم وتربیت در جمهوری اسلامی ایران پرداخت.

دکتر کریمی ضمن بیان  نقش وزارت آموزش و پرورش در تعلیم وتربیت از پیش دبستان تا قبل از دانشگاه به جایگاه دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی و دانشگاه فرهنگیان در پیشبرد اهداف این وزارتخانه در امر تربیت معلم اشاره نمود.

کریمی گفت: ما در وزارت آموزش و پرورش 14 میلیون دانش آموز و یک میلیون معلم داریم و گستردگی کار مدارس در ایران بسیار زیاد است و بر خلاف کشورهای دیگر که عمدتا به صورت مجتمع آموزشی فعالیت می کنند در ایران به دلیل اهمیتی که دولت برای عدالت آموزشی قائل است تمام تلاش نظام آموزش و پرورش بر این بوده است که مدارس کوچک ولی قابل دسترس برای دانش آموزان در تمام روستاها و محله های شهرهای مختلف فراهم گردد، لذا بر همین اساس ما یک مجموعه 110 هزار مدرسه ای را در سراسر کشور برای آموزش دانش آموزان داریم.

ایران تجربیات خوبی را در طول چهل سال گذشته در زمینه اسناد مهم و فرادستی پیدا کرده است و لذا فلسفه تعلیم وتربیت به صورت خاص در ایران تدوین شده است که امادگی تبادل تجربیات در زمینه دستاوردهای این چهل سال را به خصوص در زمینه ساختار تعلیم و تربیت و فلسفه ان را با کارشناسان و مدیران نظام تعلیم و تربیت آفریقای جنوبی داریم.

کریمی با توجه به وجود زمینه های مشترک بین دو کشور برای همکاری به ویژه در زمینه تربیت معلم بر تبادل تجربیات کارشناسی فی مابین تاکید نمود و تلاش برای اضافه کردن زمینه های مختلف همکاری آموزشی در یادداشت تفاهم کلان بین دو کشور را دارای اهمیت خواند تا بر اساس آن دو وزارتخانه بتوانند زمینه های همکاری مشترک را بررسی و در سطوح مختلف اجرایی نمایند.

در ادامه این دیدار دکترگالیپ جیپی مدیر کل دپارتمان آموزش عالی کشور آفریقای جنوبی ضمن تشکر از دکتر کریمی در خصوص نظام آموزشی کشور آفریقای جنوبی توضیحاتی را ارائه نمود.  وی بر نقش دو وزارتخانه آموزش و پرورش و علوم در تربیت معلم در کشور آفریقای جنوبی اشاره نمود وی ضمن مثبت ارزیابی کردن دیدار و گفتگوی با مقامات ایرانی و همچنین آشنایی با فرهنگ ایران اظهار امیدواری نمود تا سطح همکاری های دو کشور به ویژه در زمینه آموزش و پرورش و آموزش عالی در آینده ارتقا یابد تا زمینه تبادت تجربیات دو کشور به صورت گسترده تری در این عرصه فراهم گردد.

دکترگالیپ جیپی در ادامه افزود: ما سعی نمودیم تا در پیش نویس یادداشت تفاهم بین دو کشور نکات خوبی را قرار دهیم از ان جمله توجه  به همکاری دو کشور در زمینه علوم و فناوری و همچنین زبان و ادبیات فارسی می باشد. که امیدواریم بتوانیم تبادل استاد و دانشجو را نیز در این زمینه ها و سایر موارد مد نظر داشته باشیم.

وی همچنین افزود: نتایج این دیدارها به اطلاع وزیر امور خارجه کشور متبوعش خواهد رسید تا در نشست مشترک ایشان با دکتر ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران مورد بحت قرار گرفت.

ایشان ضمن اشاره به ارائه گزارش وزیر آموزش و پرورش کشورمان در زمینه تاثیر فناوری اطلاعات در آموزش در اجلاس بین المللی پاریس آن را قابل توجه دانست و گفت: استفاده از فناوری اطلاعات در آموزش و غلبه بر تصورات منفی آن در جهان می تواند زمینه لازم را برای آموزش دانش آموزان ایرانی و یا آفریقای جنوبی که به راحتی به اینترنت دسترسی دارند فراهم آورد و باید طوری برنامه ریزی نمائیم تا بتوانیم استفاده حداکثری را از این فناوری به نفع کشور و دانش آموزان خود نمائیم.

بعد از سخنان دکترگالیپ جیپی نمایندگان دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی نیز به ارائه گزارشی از فعالیت های آموزشی در این دو دانشگاه پرداختند.

دکتر نظری مدیر دفتر همکاری های بین الملل دانشگاه فرهنگیان و دکتر مالیان مدیر خدمات آموزشی دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی ضمن بیان ماموریت و معرفی زیرساخت ها بر اهداف اصلی تأسیس و فعالیت این دو دانشگاه پرداخته و نقش این دو دانشگاه را در تربیت نیروهای متخصص برای نظام تعلیم و تربیت جمهوری اسلامی برجسته خواندند.

ساختار منسجم و جذب نیروهای مورد نیاز وزارت آموزش و پرورش و همچنین تعلیم و پرورش نیروهای توانمند بر پایه اسناد بالادستی نظام آموزش و پرورش جمهوری اسلامی ایران، توسط اساتید برجسته و صاحب نظر با تکیه بر آخرین دستاوردهای نظام تعلیم و تربیت کشورمان در استفاده از فناوری اطلاعات از خصوصیات برجسته این دو دانشگاه بیان گردید.

به اشتراک بگذارید :