1 جمادی‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۳/۲۵ ۰۸:۴۵:۱۴
کد مطلب:  868092
سرپرست وزارت  آموزش  و پرورش در نشست هم اندیشی تشکل های فرهنگیان:
توسعه مشارکت نظام مند مردم، امری ضروری است/ با همت فرهنگیان گفتمان سازی غالب و ترویج آن را محقق می‌کنیم

سرپرست وزارت آموزش و پرورش در نشست هم اندیشی تشکل های فرهنگیان توسعه نظام مند مشارکت ها را ضروری دانست وافزود: با همت فرهنگیان گفتمان سازی غالب و ترویج آن را محقق می کنیم.

به گزارش معاونت روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت آموزش و پرورش، عصرامروز سید جواد حسینی در نشست هم اندیشی تشکل های فرهنگیان که با حضور علی ربیعی دستیار ویژه رییس جمهور در ارتباطات اجتماعی، در ساختمان شهید رجایی برگزارشد، با ابراز خرسندی از حضور تشکل ها و با اشاره به مطالب ارائه شده توسط برخی از اعضای تشکل های فرهنگیان، اظهار کرد: در دل نظام تعلیم و تربیت پرورش یافته‌ام و همواره به آن تعلق داشته و دغدغه های اصلی من بوده است.‌ 

 

وی با اشاره به سابقه 29 ساله معلمی خود، گفت: علیرغم قرارگرفتن در مسئولیت های مختلف هرگز کار معلمی را حتی در اضطراری ترین شرایط رها نکردم.

 

 دکتر حسینی بر اهمیت وجود میز گفتگو تاکید و عنوان کرد:  همواره در هرجایی که مسئولیت داشتم میز گفتگو را راه اندازی کردم مانند میز گفتگو با جوانان، تشکل های کارگری، دانشجویان، گفتگو با اصحاب فرهنگ و هنر و دیگر میزهای گفتگو که راه اندازی کردم، لذا سعی خواهم کرد میز گفتگوی نظام مند با حضور اعضا و اضلاع دولت تشکیل دهم تا بتوانیم باهم اندیشی به ارتقای نظام تعلیم وتربیت کمک کنیم.

 

وی با اشاره به سیر تحول دولت ها در جهان گفت: اولین دولت ها، دولت سیاسی بودند، سپس دولت ها متحول شدند و به دولت امنیتی تبدیل شدند، بعد دولت های اقتصادی روی کارآمد و در ادامه دولت ها تبدیل به دولت خدمتگزار شدند ، این یک بحث جهانی است وقتی دولت‌ها به این نقطه رسیدند بسیار عریض و طویل شدند زیرا دولت می‌خواهد در همه قلمروها خدمات ارائه دهند و این امری طبیعی است، لذا عریض و طویل بودن دولت مانع خدمت رسانی همه جانبه  بوده و تجربه جهانی به این نتیجه رسید که دولت کوچک زیباست و دولت در این حالت باید سیاستگذاری کند.

 

سرپرست وزارت آموزش و پرورش در ادامه مبحث مذکور، تصریح کرد: دولت هرچه کوچک شود برای توسعه موفق تر خواهد بود اما هرچه مردم بزرگ شوند زیباتر خواهد بود و بزرگی مردم به این است که ما کار مردم را به صورت نظام مند در مشارکت محقق کنیم. به عبارت دیگر یعنی توسعه نظام مند مشارکت مردم در همه عرصه های توسعه، به ویژه در عرصه‌هایی مانند نهاد آموزش و پرورش که نیروی بالنده درآن وجود دارد و این امری ضروری است که اگر به آن توجه نشود قطعا موجب ضرر خواهد شد.

 

وی ادامه داد: مشارکت واقعی، مشارکت تقاضا محور است، مشارکت نظام مند است نه توده ای، مشارکت با ذینفعان است نه برای ذینفعان، و این مشارکت واقعی، یعنی مشارکت مستمر نظام مند، این قطعا جوهره قانون اساسی است و از اهداف سیاست های تحولی است که مقام معظم رهبری برآن تاکید دارد در سند تحول نیز 18 بند وجود دارد که به مشارکت معلمان تاکید می‌کند .

 

سرپرست وزارت آموزش و پرورش تحقق مشارکت نظام مند را موجب رشد و آن را ضروری دانست و خاطرنشان کرد: مشارکت نظام مند می تواند خواسته‌های معلمان را محقق سازد، بنابراین اگر بدنه یک میلیونی فرهیخته معلمان یک گفتمان غالب را؛ که "آموزش و پرورش باید بر صدر بنشیند و قدر ببیند" ترویج کنند ضریب نفوذ وزیر آموزش و پرورش افزایش می یابد و این امر  کمک به استقلال آموزش و پرورش و ترویج آموزش و پرورش نجیب را دنبال خواهد داشت.

 

وی گفت: رابطه آموزش و پرورش با ذینفعان، سه نوع است که 2 مورد آن آسیب زاست، یکی رابطه آموزش و پرورش با همه ذینفعان و غیر ذینفعان که می تواند رابطه توافقی و سازشی و یا تابعی باشد که این ظلم است، دوم رابطه تعارضی است که در این نوع رابطه قطعا آموزش و پرورش ضرر خواهد کرد اما سومین نوع رابطه ، رابطه تعاملی است که بر اساس سند تحول ایجاد می شود و هنر آموزش و پرورش در این است که تمام اضلاع و اجزا را برای تحقق اهداف سند تحول متقاعد کند و آنها در این موضوع تعامل کنند بنابراین در راستای تعامل باید از تعارض پرهیز شود، لذا برای تحقق این اهداف تلاش خواهم کرد.

 

وی بر ضرورت مرتفع بودن دیوار مدیریت آموزش و پرورش تاکید و تصریح کرد: نباید به خاطر"  ذینفعان من غیر حق" دیوار مدیریت آموزش و پرورش راکوتاه کرد و به کف بچسبانیم زیرا فردا باید در محضر خدا جوابگو بود، لذا با همت فرهنگیان استقلال و گفتمان سازی غالب را برای آموزش و پرورش محقق می کنیم.

 

دکتر حسینی، استقلال آموزش و پرورش را مورد تاکید رهبر معظم انقلاب، رئیس جمهور محترم و دولت دانست و افزود: مقام معظم رهبری جایگاه نظام آموزش و پرورش را همواره برتر و در اوج تفسیر و بر گفتمان غالب آموزش و پرورش تاکید می فرمایند.

 

وی تامین منابع مالی آموزش و پرورش را یکی از مطالبات مستمر فرهنگیان برشمرد و اظهار کرد: هرچند این خواسته حق است اما باید پذیرفت که دولت نیز با موانع و محدویت هایی مواجه است ، لذا خدمات دولت را نیز باید دید و مورد توجه قرار داد.

 

وی افزود: سهم اعتبارات آموزش و پرورش در دولت تدبیر وامید از 9 درصد به 13 درصد رسیده است لذا با توجه به ناکافی بودن منابع دولتی باید سهم مشارکت ها را افزایش داد و همچنین توسعه از درون یکی از راهکار های دیگر است و به تدریج تلاش کنیم سهم بودجه آموزش و پرورش از کشور را به حد ایده آل آن یعنی 20 درصد ارتقاء بخشیم.

 

دکترحسینی افزود: آموزش و پرورش یک لشکر اقتصادی خفته است که باید این توان بالقوه را به بالفعل تبدیل کنیم و در این زمینه تلاش خواهیم کرد.

 

به اشتراک بگذارید :