0 جمادی‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۳/۱۹ ۱۳:۳۴:۳۸
کد مطلب:  865400
سنجش سلامت، پیش شرط ثبت نام دانش آموزان پایه اول

طرح سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی 22 هزار دانش آموز کلاس اولی و 15 هزار پیش دبستانی در گیلان اجرا می شود.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان گیلان ، امروز در نشست ستاد هماهنگی برنامه سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی نوآموزان بدو ورود به دبستان ، مدیرکل آموزش و پرورش استان با اشاره به اینکه امسال 37  هزار دانش آموز گیلانی، در این طرح سنجش می شود ، گفت: 28 پایگاه سنجش سلامت در مناطق مختلف استان برای اجرای این طرح مهیا شده است.

نادر جهان آرای  با اشاره به اینکه ثبت نام از دانش آموزان بدو ورود به دبستان برای حضور در پایگاههای سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی از18 خرداد آغاز شده است، افزود: با تکمیل ثبت نام، خانواده ها می توانند از اول تیر برای معاینه و سنجش فرزندان شان به پایگاههای از پیش تعیین شده و یا مراکز بهداشت حوزه محل سکونت خود مراجعه کنند.  

وی با بیان اینکه طرح سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی نوآموزان بدو ورود به دبستان از اول تیر ماه امسال در استان گیلان آغاز می‌شود، تصریح کرد: در این طرح نوآموزان بدو ورود به دبستان از نظر بینایی، شنوایی، ضریب هوشی و نمودار رشد مورد سنجش قرار می‌گیرند.

مدیرکل آموزش و پرورش استان گیلان  در ادامه با اشاره به اینکه سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی دانش آموزان شامل دو مرحله مقدماتی و تخصصی است، گفت: مرحله مقدماتی شامل ارزیابی بینایی، دید رنگ، شنوایی، گفتاری، آمادگی تحصیلی، توده بدنی، وزن و قد، غربالگری اختلالات دهان و دندان، جلدی و اوتیسم است.

وی افزود: اگر سلامت نوآموزان تأیید شود با دریافت برگه های سلامت می توانند برای ثبت نام به مدارس مراجعه کنند و اگر مشکوک به مشکل یا نارسایی جسمانی باشند به مراکز تخصصی پزشکی و درمانی ارجاع داده می شوند.

مدیرکل آموزش و پرورش استان گیلان با اشاره به مراحل مختلف سنجش سلامت و  نحوه محاسبه هزینه ها گفت:  تعرفه سنجش سلامت برای هر دانش آموز۳۰ هزار تومان است اما سنجش نوآموزان عشایر رایگان است، البته مراکز سنجش این اجازه را دارند که درمورد افراد نیازمند، تا سقف ۵ درصد رایگان و ۵ درصد نیز نیم بها مورد سنجش قرار دهند.

رئیس اداره آموزش و پرورش استثنایی استان گیلان هم در این نشست گفت:  در پایگاههای سنجش سلامت، دانش آموزان در زمینه های: شنوایی، بینایی، آمادگی تحصیلی و برخی شاخص های بهداشتی مانند: محاسبه قد، وزن و واکسیناسیون دانش آموزان مورد بررسی قرار می گیرد.  رقیه کریمی افزود: از 28 پایگاه سنجش سلامت در استان ،15 پایگاه معاینه دانش آموزان بدو ورود شهرهای همجوار را نیز بر عهده دارند.

بیست و ششمین دوره طرح سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی نوآموزان بدو ورود به دبستان در گیلان با همکاری آموزش و پرورش ، دانشگاه علوم پزشکی ، بهزیستی، استانداری و صدا و سیما اجرا می شود.

در سال تحصیلی گذشته 20  هزار و  865 دانش آموز کلاس اولی و 10 هزار و 566 نوآموز پیش دبستانی در پایگاه سنجش سلامت معاینه شدند.

اولین دوره سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی در سال 73  با گشایش دو پایگاه در رشت آغاز به کار کرد. 

به اشتراک بگذارید :