1 جمادی‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۳/۱۹ ۰۸:۵۲:۴۳
کد مطلب:  865102
دربرنامه مدیریت دانش استودیو الفبا مدیرکل سلامت و تندرستی خبر داد؛
همکاری آموزش و پرورش با وزارت بهداشت در اجرای بسیج ملی کنترل فشار خون

در برنامه مدیریت دانش از سلسله برنامه های استودیو الفبا، مدیرکل سلامت و تندرستی وزارت آموزش و پرورش از همکاری آموزش و پرورش با وزارت بهداشت در اجرای بسیج ملی کنترل فشار خون در سراسر کشور خبر داد.

به گزارش معاونت اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌وپرورش، حسن ضیاالدینی که  میهمان  برنامه مدیریت دانش در استودیو الفبا بود در این گفتگو با ارائه تعاریف اولیه از فشارخون و علائم اولیه آن، اظهار کرد: طبق آخرین مطالعات در کشور ما درحدود 25 تا 30 درصد افراد بالای 25 سال مبتلا به بیماری فشارخون هستند، این درحالی است که نیمی از این افراد از بیماری خود خبر ندارند.

 

وی تصریح کرد: میزان مصرف استاندارد نمک در دنیا به ازای هر نفر معادل 5 گرم می باشد اما در ایران این میزان به ازای هر نفر به 11 گرم رسیده است و همین مصرف زیاد و عدم اطلاع مردم از تغذیه صحیح باعث بیماری فشار خون در افراد خواهد شد .

 

ضیاالدینی خاطرنشان کرد: طرح بسیج ملی کنترل فشار خون از 17 اردیبهشت آغاز شده  و تا 15 تیر ماه 98 ادامه خواهد داشت.

 

وی آگاه سازی، فرهنگ سازی و اطلاع رسانی را از اهداف اجرای این طرح عنوان و افزود: از حدود 40 میلیون نفر جامعه هدف پیش بینی می شود حدود 15 میلیون نفر به عارضه فشارخون مبتلا باشند لذا این افراد در سامانه الکترونیکی ثبت نام و مراحل درمان برای آنها اجرایی می شود.

 

مدیرکل سلامت و تندرستی وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه مجری اصلی طرح وزارت بهداشت بوده است، گفت: وزارت آموزش و پرورش در این مسیر با وزارت بهداشت همکاری داشته و بخشنامه هایی را به سراسر کشور جهت اطلاع رسانی به فرهنگیان ارسال کرده است.

 

وی شعار این طرح را "فشار خون، بدانیم و اقدام کنیم"، اعلام و عنوان کرد: برای اجرای این  طرح اکیپ هایی در سراسر کشور مستقر شده اند و همکاران فرهنگی می توانند با مراجعه به این مراکز اقدام به اندازه گیری فشارخون کنند.

 

ضیاالدینی وظیفه آموزش و پرورش را در اجرای آموزش های لازم در مدارس برای پیشگیری از فراگیر شدن بیماری ها برشمرد و اظهار کرد: در بدو ورود به دوره ابتدایی دانش آموزان از طریق طرح سنجش سلامت مورد ارزیابی قرار می گیرند و در طول دوره تحصیل هم در چند پایه مختلف تحصیلی موظفند دفترچه سلامت را تکمیل کنند و یا چکاپ های دوره ای می شوند.

 

وی گفت: در حال حاضر حدود 2000 دانش آموز عضو طرح سفیران سلامت هستند که آموزش های لازم جهت پیشگیری ابتلا به بیماری ها به آنان داده می شود.

به اشتراک بگذارید :