24 ربیع‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۳/۱۳ ۰۹:۰۰:۵۱
کد مطلب:  863701
وزیر آموزش‌وپرورش در دیدار با قرآن‌پژوه معاصر مطرح کرد؛
تفسیرهای قرآن دانش‌آموزی با ویژگی‌های رشدی‌ کودکان همخوانی داشته باشد

وزیر آموزش‌وپرورش در دیدار با یک قرآن‌پژوه معاصر با اشاره به طبع، ذوق، سلیقه و ویژگی‌های رشدی‌ کودکان گفت: از صورت‌هایی در تفسیر قرآن کریم استفاده کنیم که با ذهن انتزاعی دانش آموزان همراهی بیشتری داشته باشد.

به گزارش معاونت روابط عمومی و اطلاع‌رسانیآموزش‌وپرورش، سید محمد بطحایی در دیدار با ابوالفضل بهرام‌پور، مفسر قرآن کریم و قرآن‌پژوه، اظهار کرد: جامعه علمی و دینی کشور باید از زحمات و تلاش شما در قرآن‌پژوهی بیش از گذشته استفاده کند.

 

وی افزود: در حال حاضر چند تفسیر دانش‌آموزی وجود دارد که به نظر متخصصان امر، فراتر از سطح دانش آموزان است لذا بهتر است از تفسیری برای دانش آموزان استفاده شود که با طبع، ذوق، سلیقه و ویژگی‌های رشدی‌ آنان تطبیق داشته باشد و هرچقدر تفاسیر را موضوعی کنیم به‌طوری‌که از طاقت و حوصله دانش آموزان خارج نباشد به درک و فهم آنان از تفسیر قرآن کریم بیشتر کمک می‌کند.

 

وزیر آموزش‌وپرورش خاطرنشان کرد: از آن صورتی برای تفسیر قرآن کریم استفاده کنیم که با ذهن انتزاعی دانش آموزان همراهی بیشتری داشته باشد و در آن بیشتر از رحمت و الطاف واسعه خداوندی گفته شود و معجزات خلقت مورد تفسیر و تأکید بیشتری قرار داشته باشد.

 

در این دیدار ابوالفضل بهرام پور بابیان اینکه در حوزه تعلیم و تربیت ارتباط مستمری با اداره کل قرآن، ‌نماز و عترت دارد، گفت: فرصت‌هایی که در اختیار آدمی قرار می‌گیرد، اندک است و باید از این فرصت‌ها به‌خوبی استفاده کرد و آثار خیر بر جای گذاشت لذا تصمیم گرفتم 27 جلد تفسیر قرآن مجید را در یک جلد تفسیر کنم و خدا را شکر تفسیر خوبی شده است.

 

وی افزود: در مورد نهج‌البلاغه هم به همین صورت ترجمه و آن را آیه بندی کرده‌ام و خط به خط به‌گونه‌ای ترجمه‌شده تا عموم مردم بتوانند از آن استفاده کنند.

 

این مفسر قرآن کریم با اشاره به اینکه دانش آموزان نیاز به تفسیر روان‌تری از قرآن کریم و ادعیه دارند، اظهار کرد: تفسیرهای زیبایی در فرازهاییاز دعای جوشن کبیر وجود دارد و این دعا، از عظمت و عزت خداوند و زیبایی‌ها می‌گوید و اگر ممکن شود این کتاب را به معلمان آموزش می‌دهم.

 

گفتنی است، ابوالفضل بهرام پور از قرآن‌پژوهان کوشای معاصر است که از سال‌های پیش از انقلاب در تألیف کتب درسی با شهید آیت‌الله محمدحسین بهشتی و شهید باهنر در زمینه مسائل قرآنی و دینی همکاری داشته‌ است. کوشش و هدف وی ناظر به آسان‌سازی فهم قرآن برای عامه‌ مردم است.

 

بهرام پور یک سلسله تفسیرهای تک سوره‌ای آموزشی کم‌حجم دارد. ازجمله‌ی سوره‌ محمد، سوره‌ی فتح، حجرت، «ق»، ابراهیم، ملک، جمعه، منافقون و حجر. این آثار به نحوی تدوین‌شده که علاوه بر قابلیت مطالعه‌ فردی، جنبه‌ درسی و خودآموزی هم دارد. در هر بخش تفسیرهای بهرام‌پور، اول لغت‌ها، سپس ترجمه‌ آیات و بعدازآن تفسیر و برداشت‌ها و در آخر بعضی ریزه‌کاری‌های لفظی و نکات زبانی و ادبی آورده شده است.

 

به اشتراک بگذارید :