20 ربیع‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۳/۱۳ ۰۱:۲۰:۱۹
کد مطلب:  863587
در جلسه هماهنگی ستاد اجرایی طرح ملی سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی نوآموزان بدو ورود به مدارس مطرح شد:
مراجعه بیش از 129 هزار دانش آموز و نوآموز بدو ورود به مدارس به پایگاه های سنجش سلامت استان در سال تحصیلی 98-97

رئیس اداره آموزش و پرورش استثنائی خراسان رضوی در جلسه هماهنگی ستاد اجرایی طرح ملی سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی نوآموزان بدو ورود به مدارس از مراجعه بیش از 129 هزار دانش آموز و نوآموز بدو ورود به دبستان و پیش دبستانی به پایگاه های سنجش سلامت استان در سال تحصیلی 98-97 خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش خراسان رضوی، مهدی قاسمی پور رئیس اداره آموزش و پرورش استثنائی خراسان رضوی در این جلسه گفت: بیش از 90 درصد تکامل و رشد جسمی کودکان تا سن هشت سالگی اتفاق می افتد بنابراین توجه به رشد جسمی و ذهنی کودکان در این سن حائز اهمیت است و اگر در این مدت مشکلات ذهنی و جسمی دانش آموزان را شناسایی کنیم می توانیم با مداخله بهنگام از بسیاری مشکلات جلوگیری نماییم.

وی افزود: براساس آمارهای جهانی 10 تا 15 درصد کودکان دارای مشکلات جسمی، حسی و ناتوانی های رشدی هستند و با تشخیص به موقع می توانیم از بروز معلولیت های ثانویه جلوگیری نماییم و با هدایت این دانش آموزان به مراکز مشاوره ای، توانبخشی و پزشکی از مشکلات آموزشی، رفتاری و بهداشتی آن ها در سال های بعد جلوگیری نماییم.

قاسمی پور در ادامه اهداف طرح سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی نوآموزان بدو ورود به مدارس را مواردی همچون تشخیص و شناسایی به موقع نارسایی جسمانی دانش آموزان، ارزیابی وضعیت ذهنی کودکان، مداخله بهنگام و تشخیص و برنامه ریزی آموزشی برای نوآموزان پیش دبستانی دارای مشکل، کمک به بهبود کیفی آموزش و کنترل عوامل موثر بر افت تحصیلی، بررسی میزان شیوع اختلالات جسمانی و روانی کودکان دارای مشکل و صدور شناسنامه الکترونیکی سلامت برای کودکان برشمرد.

رئیس اداره آموزش و پرورش استثنائی خراسان رضوی اظهار کرد: اجرای طرح سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی نوآموزان در دو مرحله انجام می شود که در مرحله مقدماتی یا غربالگری ارزیابی شنوایی، بینایی، اختلالات گفتاری، آمادگی تحصیلی و سلامت عمومی نوآموزان مورد توجه قرار می گیرد و در صورتی که یکی از موارد ارزیابی مرحله مقدماتی مشکوک باشد کودک جهت ارزیابی های دقیق تر به مرحله ارزیابی تخصصی معرفی می شود.

وی افزود: در سال تحصیلی گذشته 27 پایگاه درجه یک، 29 پایگاه درجه دو، 10 پایگاه درجه سه، 5 پایگاه تخصصی و 61 پایگاه تخصصی مجازی در سطح استان داشتیم که در زمینه سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی نوآموزان فعالیت می کردند.

قاسمی پور خاطرنشان کرد: در سال تحصیلی 98-97 بیش از چهار هزار و ۲۰۰ نفر ساعت کارگاه های تخصصی برای عوامل اجرایی طرح سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی نوآموزان بدو ورود به دبستان برگزار شد.

رئیس اداره آموزش و پرورش استثنائی خراسان رضوی در پایان گفت: سال گذشته بیش از  ۱۱۵ هزار نفر دانش آموز بدو ورود به دبستان و بیش از ۱۴ هزار نفر نوآموز بدو ورود به پیش دبستانی به پایگاه های سنجش سلامت استان مراجعه کردند.

به اشتراک بگذارید :