14 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۳/۰۸ ۱۴:۴۷:۳۲
کد مطلب:  861319
معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش فارس خبر داد:
شروع فعالیت پایگاه های تابستانی اوقات فراغت دانش آموزان فارس از اول تیر ماه

معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش فارس با اشاره به آغاز فعالیت پایگاه ها ی تابستانی از اول تیرماه و تداوم آن تا 31 شهریور ماه ، گفت: توجه به علایق دانش آموزان و تنوع رشته ها و فعالیت ها در جذب دانش آموزان فوق العاده موثر است و نیاز به آسیب شناسی است که ان شاءاله پایگاه ها با قو ت و قدرت کارشان را آغاز کنند .

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش فارس، جهانبخش بانشی در جلسه ستاد بهینه سازی اوقات فراغت دانش آموزان فارس در تابستان ، با بیان اینکه " وقت  بهترین سرمایه زندگی دانش آموزان است " گفت : دانش آموزان عزیز باید از وقتشان به عنوان بالاترین سرمایه زندگی  بهترین بهره را  ببرند و با استفاده مطلوب از ایام زندگی به تعالی و رشد و شکوفایی فکر و اندیشه برسند.

معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش فارس ایام تابستان  را مکمل و تداوم بخش فعالیت های تعلیم و تربیت دانست  و گفت : تابستان بخش بزرگی از وقت و عمر دانش آموزان را تشکیل می دهد و در این ایام کار تعلیم و تربیت و تاثیرگذاری بر فکر و اندیشه و کامل کردن توانمندی دانش آموزان منقطع نیست، بلکه شیوه ی آن تغییر می کند.

وی افزود : ما معتقدیم در بحث فعالیت های تابستانه باید به فراخور سن و سال و  علاقه  دانش آموزان و امکاناتی که در هر منطقه ، شهرستان ، روستاها و بخش ها وجود دارد  زمینه را برای بهره وری بیشتر دانش آموزان از اوقات فراغت فراهم کنیم .

بانشی با اشاره به لزوم مشارکت سایر دستگاه ها در بحث ساماندهی اوقات فراغت دانش آموزان گفت : آموزش و پرورش به تنهایی این امکان را ندارد که بتواند بحث  اوقات فراغت دانش آموزان را ساماندهی کند و در این راستا به کمک سایر دستگاه ها با انگیزه و توان و قوت و قدرت عالی نیاز دارد .

وی به حضور موثر دستگاه های فرهنگ سازی چون  امور بانوان استانداری ، تبلیغات اسلامی ، فرهنگ و ارشاد ، فنی و حرفه ایی ، سازمان مدیریت ، اداره کتابخانه های عمومی ، کانون پرورشی  فکری کودکان و نوجوانان ، سپاه فجر ، اداره کل ورزش و جوانان ، بنیاد شهید و امور ایثارگران ، کانون های فرهنگی و هنری مساجد ، تعاون و امور اجتماعی ، میراث فرهنگی ، شهرداری ، بهزیستی ، کمیته امداد و حوزه هنری در کنار آموزش و پرورش در موضوع اوقات فراغت اشاره کرد.

معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش فارس تاکید کرد: باید نسبت به شناسایی محورهای اوقات فراغت دانش آموزان و تعریف  زیر بخش ها و زیر شاخه های  آن  اقدام کرد و  بر اساس این محورها ، کانون های اوقات فراغت  تابستانه راه اندازی و تقویت شوند .

وی اولین محور مهم فعالیت های این کانون ها را محور قرآنی ، معرفتی و دینی دانست و گفت : باید  از فرصت تابستان برای آشنایی بهتر دانش آموزان با تعالیم قرآنی ، الهی استفاده کرد و در این راستا از ظرفیت دارالقرآن ها می توان بهره برد.

بانشی با اشاره به اینکه  سال قبل در بحث پایگاه های اوقات فراغت 120 دارالقرآن و 190 کانون فرهنگی و  تربیتی فعال  داشتیم ،گفت : امسال هم باید  از ظرفیت دارالقرآن ها و کانون هایی  فرهنگی  و تربیتی که کلاس های قرآن را در سنین و  رده های مختلف برای دانش آموزان برگزار می کنند استفاده کرد.

وی ادامه داد :  می توان از مدارس هم در جاهایی که کانون فرهنگی و تربیتی در دسترس نباشد به عنوان پایگاه های اوقات فراغت استفاده کرد. 

بانشی بحث مهارتی و کارآفرینی را به عنوان دومین محور بحث اوقات فراغت دانش اموزان مطرح کرد و گفت : همه ما خاطرمان است که دانش آموزان در دهه های 60 و 70 بخشی  زیادی از اوقات فراغتشان  را صرف کار می کردند که این خود نقش بسیار مهمی در شکل گیری  شخصیتشان داشت .

معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش فارس ادامه داد : باید این  زمینه را برای فعالیت های دانش آموزان فراهم کنیم تا فعالیت های مثبت و خوبی که متناسب با روحیه و سن آنهاست در بحث کار و فعالیت های مهارتی و کارآفرینی اتفاق بیافتد .

وی با اشاره به برخی از فعالیت های در نظرگرفته در کانون های اوقات فراغت طبق دستورالعمل وزارتی گفت :  در این زمینه می توان به  طرح هایی همچون مزرعه تابستانی ، صنایع دستی ، فعالیت های فنی و تعمیراتی  اشاره کرد.

بانشی افزود :  در این راستا می توان از فضاهای کارگاه ها ی هنرستانه ای فنی و حرفه ای و کاردانش  استفاده کرد .

معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش فارس فعالیت های ورزشی را یکی از بحث های مهم پایگاه های اوقات فراغت دانست و گفت : دانش آموزان به فعالیت های ورزشی بسیار علاقه دارند و در این راستا جاهایی که امکانات باشد کار تسریع می شود .

وی با اشاره به اینکه سال گذشته 220 کانون ورزشی در استان فارس  داشتیم گفت:  دوچرخه سواری ، مسابقات و جشنواره های ورزشی ، رشته های ورزشی شامل شنا ، فوتبال ، رشته های رزمی ، والیبال ، بسکتبال مورد علاقه دانش آموزان است و د راین راستا باید سالن های ورزشیمان را تقویت وفعال کنیم.

بانشی بحث های فرهنگی شامل شعر و داستان ، بحث های  هنری شامل تئاتر و  سرود  و بحث اردو ها شامل اردوی علوی و رضوی  و اردوهای بسیج دانش آموزی و یاوران ولایت را از  دیگر محورهای کانون های اوقات فراغت برشمرد و گفت : باید با رفع مشکلات  کاری کنیم که شاهد حضور حداکثری  دانش اموزان در اردوها وکانون ها باشیم .

معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش فارس با اشاره به آغاز فعالیت پایگاه ها ی تابستانی از اول تیرماه و تداوم آن  تا 31 شهریور ماه ، گفت: توجه به علایق دانش آموزان و تنوع رشته ها و فعالیت ها در جذب دانش آموزان فوق العاده موثر است و نیاز به آسیب شناسی است که ان شاءاله پایگاه ها با قو ت و قدرت کارشان را آغاز کنند .

وی بر لزوم اطلاع رسانی دقیق فعالیت پایگاه های تابستانی به دانش آموزان و اولیای آنها تاکید کرد و گفت: سامانه هنگام برای ثبت اطلاعات دانش آموزانی که در پایگاه های اوقات فراغت ثبت نام می کنند فعال است و باید اطلاعات در سامانه هنگام ثبت شود و این خود  راهی برای ارزیابی کار ماست .

به اشتراک بگذارید :