14 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۳/۰۸ ۱۴:۴۵:۴۷
کد مطلب:  861318
مدیرکل آموزش و پرورش فارس تاکید کرد:
همه فعالیت های اوقات فراغت در مسیر تحقق اهداف سند تحول بنیادین است / با تعطیلی مدارس تربیت تعطیل نمی شود

مدیرکل آموزش و پرورش فارس گفت: همه فعالیتهایی را که دانش آموزان در ایام تابستان به آن گِرَوش دارند ،در قالب ساحت های تربیتی سند تحول بنیادین اتفاق می افتد که اگر مبتنی بر اینها نباشد و تربیت خوب اتفاق نیافتد آسیب زا است .

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش فارس، دکتر علی عسکر نجفی در جلسه ستاد بهینه سازی اوقات فراغت دانش آموزان فارس در تابستان 98  گفت: این جلسه با هدف برنامه ریزی و هدف گذاری فعالیت های تابستانی برای 900 هزار دانش آموز استان است و نباید این زمان بسیار مهم را برای تربیت دانش آموزان از دست داد.

مدیرکل آموزش و پرورش فارس جریان تربیت را یک جریان به هم پیوسته و قطع ناشدنی دانست و گفت: این تصور که با تعطیلی مدارس تربیت هم تعطیل می شود و دانش آموزان از تیررس اهداف تربیتی ما خارج می شوند ،اشتباهی است که شاید سالهای سال مرتکب شده ایم و جریان تربیت  را از هم جدا کرده ایم و لطمات جبران ناپذیری هم متاسفانه متوجه دانش آموزان عزیزمان شده است.

وی گفت: از مهمترین عوامل تربیت عنصر زمان است که امروز به عنوان طلایی ترین  عنصر در تربیت مورد توجه است و باید از آن نهایت استفاده را ببریم.

نجفی افزود: اگرچه در ایام تابستان حضور فیزیکی دانش آموزان را در مدرسه نداریم ، اما در این زمان فعالیتهای مدرسه به اجتماع ، خیابانها ،کوچه ها  و مراکز مختلف فرهنگی و هنری و ورزشی منتقل می شود .

مدیرکل آموزش و پرورش فارس گفت: اگر در تابستان برای بچه هایمان برنامه ریزی نکردیم ، توسط دیگران برای آنان برنامه ریزی خواهد شد و مطمئن باشید کسانی در کمین هستند که از دانش آموزان به عنوان طعمه استفاده کنند.

وی با تاکید بر نقش خانواده ها در مدیریت اوقات فراغت دانش آموزان ،گفت:  اگر خانواده ها پای کار آمدند و کمک کردند آن اتفاقی را که به دنبالش هستیم رقم خواهد خورد، در غیر این صورت نباید چندان امیدوار به نتایج این بحث باشیم.

نجفی ادامه داد : در بحث خانواده ها اولین عنصر رضایت آنها از مشارکت فرزندانشان در برنامه هایی است که ما داریم؛ و از سوی دیگر همراهی خانواده ها در برنامه بسیار مهم است که در کنار ما باشند و مسائل را به جد پیگیری کنند .

مدیر کل آموزش و پرورش همچنین بر لزوم تهیه زیر ساخت ها و  امکانات و برنامه ریزی مطلوب در این امر تاکید کرد و گفت: اوقات فراغت باید مبتنی بر ساحت های  ششگانه تربیت باشد، همان چیزی که در سند تحول بنیادین به آن اشاره شده و همه فعالیتهایی را که دانش آموزان در ایام تابستان به آن گِرَوش دارند همگی در قالب این شش ساحت تربیت اتفاق می افتد که اگر مبتنی بر اینها نباشد و تربیت خوب اتفاق نیافتد آسیب زا است .

وی به رابطه فعالیت های اوقات فراغت دانش آموزان با ساحت های تربیتی سند تحول اشاره کرد و گفت:  حرفه آموزی و تلاش برای کسب درآمد توسط دانش آموزان ، آموزش معارف قرآنی ، هنری و فعالیت های ورزشی هر کدام به بخشی از ساحت های تربیتی در سند تحول بنیادین اشاره دارد.

نجفی در ادامه گفت: آموزش و پرورش به تنهایی قادر به پاسخگویی به نیازهای  عدیده و متعدد دانش آموزان نیست و همه دستگاهها باید  پای کار باشند و کمک کار آموزش و پرورش باشند تا ما بتوانیم این جریان بهم پیوسته تربیت را در این ایام فراغت دانش آموزان به خوبی مدیریت کنیم .

مدیر کل آموزش و پرورش  در ادامه بر لزوم استاندارد سازی فعالیت های اوقات فراغت دانش آموزان در تابستان تاکید کرد و گفت: باید استانداردهای اوقات فراغت تدوین  شود تا هر کسی ذوقی و سلیقه ای کار نکند ،چرا که دانش آموز می خواهد تربیت بشود و پرداختن به موضوعاتی خارج از بحث های تربیتی ضد تربیت است .

وی همچنین بر لزوم تداوم آموزش های دانش آموزان در قالب فعالیت های تابستانه و برنامه ریزی لازم برای تهیه کارنامه اوقات فراغت تاکید کرد و گفت: باید روند آموزش دانش آموزان در پرونده ای ثبت شود تا آنها از بهم پیوستگی آموزش خود آگاه شوند.

نظارت مستمر بر فعالیت  پایگاه ها ، توجه به امنیت دانش آموزان در رفت و آمد به کلاس های تابستانی،تبلیغات و اطلاع رسانی مناسب فعالیت ها از طریق رسانه های مختلف همچون صدا وسیما و شهرداری و توجه ویژه به دانش آموزان محروم در فعالیت های اوقات فراغت از مواردی بود که نجفی به آنها اشاره کرد.

به اشتراک بگذارید :