24 ربیع‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۳/۰۷ ۱۱:۱۲:۱۳
کد مطلب:  860566
معاون وزیر و رییس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش:
مدرسه جلوه عینی نظام تربیتی ماست

صبح امروز نشست معاون وزیر و رییس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش با معاونین پژوهش مناطق 21 گانه شهرستان های استان تهران در سالن آیت الله هاشمی رفسنجانی این اداره کل برگزار شد .

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش شهرستان های استان تهران، حجت الاسلام ذوعلم معاون وزیر و رییس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اهداف بسیار عالی برنامه مدرسه محوری ، اظهار داشت : امروزه همگی واقف هستند  که مدرسه  بعد از خانواده مهمترین نهاد اجتماعی و تربیتی است .

وی رسیدن به اهداف مدرسه محوری را تحت تاثیر مدیریت درست دانست و گفت: با نظارت ، تعامل ، مشاوره و مشارکت می توان به این اهداف دست یافت.

ذوعلم با تاکید بر اینکه کار فرهنگی که دغدغه همه مسئولین است در مدرسه می تواند شکل گیرد، تصریح کرد: دشمن امروز به دنبال این است که ما ابزار آنها باشیم در صورتیکه کشور ما با یک تمدن بزرگ و پیشینه عمیق و اسلامی به هیچ وجه آزادی و کرامت خود را تحت سلطه آنان قرار نمی دهد.

این مقام مسئول با اشاره به نقش تاثیر گذار معلمین ، مدیران، دانش آموزان و شهیدانی که این نهاد بزرگ تربیتی در مسیر آرمان های نظام اسلامی اهدا کرده است ، تاکید کرد: همگی این ها نشان از نقش اساسی و تاثیر گذار مدرسه به عنوان پایگاه مقاومت و ایستادگی می دهد .

معاون وزیر و رییس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش در ادامه با بیان طرح "مدرسه صالح "، اظهار داشت: مدرسه به عنوان بستر ارتقای زندگی دانش آموزان باید ایفای نقش کند و شک نباید کرد که مدرسه جلوه عینی نظام تربیتی ماست.

ذوعلم ، کسب مهارت های زندگی ، توان حل مساله، مشارکت، نوع مواجهه با مساله ، اخلاق و مسائل ایمانی را از جمله مواردی دانست که در مدرسه باید به دانش آموزان آموخته شود و تاکید کرد: مدرسه باید از یک رویکرد آموزشی صرف خارج شده و به یک نهاد تربیتی اجتماعی تبدیل شود و این چرخش نیازمند یک کار بزرگ است .

وی انعطاف ، پویندگی، بالندگی و هدفمندی را چهار ویژگی اصلی مدارس شایسته دانست و افزود: بر اساس نظام معیار اسلامی باید این عناصر در مدارس طراحی و اجرا گردد.

معاون وزیر و رییس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش در بخش دیگری از سخنان خود، با تاکید بر اینکه اسلام به عنوان یک مکتب و گفتمان می تواند در اشاعه مسائل فرهنگی موثر واقع شود، یادآور شد: اسلام یک فلسفه حیات است و به هیچ گاه نباید نگاه متعصبانه و خشک از آن در ذهن ها ایجاد شود.

ذوعلم ، با تاکید بر اینکه تفکر، عقلانیت ، تقوا و اندیشه در یک جامعه اسلامی حرف اول را می زند ، تصریح کرد: همه این فضائل باید در مدرسه بستر سازی گردد تا در درون دانش آموزان شکل گیرد.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه ایمان مبتنی بر تفکر و تعقل باید در جامعه شکل گیرد ، اظهار داشت: رفتار مدیر و معلم است که در مدرسه ایمان زاست نه انجام یک سری امور کلیشه ای و غیرخلاقانه .

معاون وزیر و رییس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش ، ایمان ، علم ، عمل و اخلاق را از مهمترین کلیدواژه های جدی نظام تعلیم و تربیت دانست و گفت: مدرسه ای در رسیدن به اهداف عالی تعلیم و تربیت موفق است که دارای چشم انداز باشد  و با هدفمندی حرکت کند .

وی شناخت فرصت ها و چالش ها، ارزیابی تهدیدها و تحلیل و برنامه ریزی را وظیفه مسئولین دانست و تاکید کرد: نقدپذیری یکی از اصول تفکر و اندیشه ورزی است  و باید نقد سالم و سازنده را پذیرفت.

ذوعلم در پایان با تاکید بر اینکه پژوهش محوری یک شعار نیست، خاطرنشان کرد: باید این اصل را در مدارس نهادینه کنیم که نگاه پژوهشی در دانش آموزان شکل گیرد.

 

به اشتراک بگذارید :