3 جمادی‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۳/۰۵ ۱۷:۰۵:۰۰
کد مطلب:  860232
مجموعه داستان ها و سئوال های (قابل انتشار)پرلز و پرلز لیترسی 2016
پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش منتشر کرد «مجموعه داستان ها و سئوال های (قابل انتشار) پرلز و پرلز لیترسی 2016»

«کتاب مجموعه داستان ها و سئوال های (قابل انتشار) پرلز و پرلز لیترسی 2016» یک گام، کاربردی و تحول گرایانه است که با شرحی مناسب و گزارشی مکتوب و مصور و ترجمانی روشن از نمونه هایی از متون ادبی و اطلاعاتی و سئوالات قابل انتشار مطالعات بین المللی پیشرفت سواد خواندن(پرلز) 2016 به ارائه خلاصه ای از نتایج این مطالعه در طول سال (2001 تا 2016) به همراه کلید و درصد پاسخ های درست دانش آموزان ایران در مقایسه با میانگین بین المللی و نیز راهنمای تصحیح و نمره گذاری سئوالات پاسخ ساز می پردازد.

 

کتاب مجموعه داستان ها و سئوال های (قابل انتشار)پرلز و پرلز لیترسی 2016

این کتاب یک گام، کاربردی و تحول گرایانه است که با شرحی مناسب و گزارشی مکتوب و مصور و ترجمانی روشن از نمونه هایی از متون ادبی و اطلاعاتی و سئوالات قابل انتشار مطالعات بین المللی پیشرفت سواد خواندن(پرلز) 2016 به ارائه خلاصه ای از نتایج این مطالعه در طول سال (2001 تا 2016) به همراه کلید و درصد پاسخ های درست دانش آموزان ایران در مقایسه با میانگین بین المللی و نیز راهنمای تصحیح و نمره گذاری سئوالات پاسخ ساز می پردازد.

از آنجا که توانایی«خواندن» و درک مطلب، زیر بنای همه یادگیری هاست. مخاطب اصلی این مجموعه، معلمان دوره ابتدایی به ویژه معلمان پایه چهارم هستند که نقش مهم و تعیین کننده ای در تقویت و پرورش سواد خواندن دانش آموزان به عهده دارند.

محتوای کتاب بیانگر نکات قابل توجه و از جمله این نکته است که از رفع دغدغه چگونگی برخورد و راهبری دانش اموزان باهوش و با انگیزه ای که در توانایی درک مطلب و مهارت ترکیب و تلفیق عبارت ها و مفاهیم در لایه های عمیق تر یادگیری دچار مشکل هستند می کاهد . همچنین مقایسه عملکرد کشورهای برتر موفق در مواجهه با این موضوع و با نگاهی اجمالی به نتایج پرلز در سال های اخیر می توان دریافت که یکی از مهم ترین عوامل رفع مشکل و ایجاد این برتری، صلاحیت های حرفه ای معلمان در آموزش خواندن به دانش آموزان بوده است. اگر معلمان بتوانند مهارت سواد خواندن را در دانش آموزان ارتقا دهند فرایند یادگیری را در همه زمینه ها فراهم می سازند.

این کتاب گزارش گونه برآن است که با معرفی ماهیت متن های آزمون پرلز که با طرح سئوالات پاسخ ساز و چند گزینه ای در بخش های ادبی و اطلاعاتی لایه های یادیگری دانش اموزان را از ساده به پیچیده در حیطه های مختلف مورد سنجش قرار می دهد. این پیام مهم را به معلمان گرامی منتقل نماید تا با بهره گیری از روش های فعال و درگیر ساختن دانش آموزان در فرایند یادگیری خواندن از طریق متن های مورد علاقه و طرح سئوال های تفکر برانگیز، آنان «خواندن» را نه در حد یک تکلیف درسی، بلکه به منزله یک نیاز اساسی در زندگی خویش  تلقی کنند. نویسندگان گزارش کوشیده اند روش های نوین خواندن و درک مطلب در دوره آموزش ابتدایی را توسعه و تعمیم بخشند تا بتوان از این طریق آموزش خواندن را به استانداردهای جهانی نزدیک تر ساخت.

می توان این مجموعه را گنجینه مهمی اط اطلاعات و ملزومات آموزشی برای کیفیت بخشی به فرایند یاددهی- یادگیری در حوزه زبان آموزی، درک مطلب و مهارت خواندن در دانش آموزان و آشنایی اجمالی با مطالعه پرلز (پیشینه و نقش آن در سواد خواندن)-پرلز لیترسی PIRLSLITERACY  و ای پرلز ePIRLSبر شمرد که علاوه بر جامعه مربیان و معلمان آموزشی قبل از دبستان، دوره دبستان و حتی دوره متوسطه اول و مدیران مدارس می تواند منبع بسیار مهم و قابل اعتنا و استناد برای سیاست گذاران تصمیم گیران آموزشی، کارشناسان، پژوهشگران و دانشجویان در سطوح مختلف ستادی و اجرایی کشور باشد. به زودی روش خرید این کتاب که در تیراژ محدود منتشر شده است از طریق سایت پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش به اطلاع علاقمندان و مشتاقان تهیه و مطالعه این کتاب ارزشمند، خواهد رسید.

پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش

به اشتراک بگذارید :