13 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۳/۰۴ ۱۱:۱۹:۲۹
کد مطلب:  859221
معلم منتخب چاراویماق:
شاکله ی شخصیتی خود را بعنوان یک معلم بر مبنای دوستی و محبت پایه گذاری کردم

معلم نمونه استانی از منطقه چاراویماق استان آذربایجان شرقی داشتن خاطرات خوب از معلمان دوران تحصیلش را انگیزه بسیار فوق العاده ای برای یادگیری فنون معلمی، شیوه کلاسداری و نحوه برقراری ارتباط مطلوب با دانش آموزان عنوان می کند و می گوید: از همان اوایل معلمی شاکله ی شخصیتی خود را بر مبنای دوستی، محبت و روابط صمیمانه با دانش آموزان پایه گذاری کرده ام.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان آذربایجان شرقی به نقل از چاراویماق، " معلمی به خاطر معلمان خوبم"، این جمله ای است که بارها توسط عمران علیزاده در گفت و گو با ما تکرار می شود. او که متولد سال 55 است و دارای 2 فرزند می باشد می گوید: داشتن خاطرات خوب از معلمان عزیزم در دوران تحصیل، خصوصاً سه ساله راهنمایی انگیزه بسیار فوق العاده ای بود تا من شغل معلمی را برای آینده خود انتخاب کنم.

وی که  روابط صمیمانه ای با دانش آموزان برقرار می کند به معلم محبت و دوستی معروف است و همین شیوه و سبک برخورد با دانش آموزان باعث شده کم کم به زندگی شخصی اش نیز تسری یابد.

او بعد از دوری چندساله از دیار مادری خود، به خاطر علاقه مندی تدریس در زادگاهش به چاراویماق بازگشته و در حال فعالیت هست و انتخاب علیزاده بعنوان معلم نمونه استانی بهانه ای شد برای گفت و گوی بیشتر با این معلم مهربان که در ادامه می خوانیم.

لطفا خودتان رو معرفی کنید.

اینجانب عمران علیزاده متولد 1355، متاهل و دارای 2 فرزند می باشم و تحصیلات خود تا مقطع  کارشناسی ارشد رشته ی علوم سیاسی ادامه داده ام.

مختصری به تاریخچه کاری خود اشاره کنید.

در سال 74 وارد تربیت معلم علامه امینی تبریز شده و از سال 76 تدریس را در مدارس چاراویماق شروع  کردم. علاوه بر تدریس، 3 سال کارشناس سنجش و ارزشیابی تحصیلی اداره و نزدیک به 8 سال نیز در پست مدیر مدرسه انجام وظیفه کرده ام.

به عنوان فردی که در حرفه خود موفق هستید از علاقه خود به معلمی و عناوینی که در این دوران کسب کرده اید بفرمایید.

علاقه به معلمی از دوران راهنمایی و دبیرستان بخاطر داشتن معلم های  بسیارخوبی که خدا توفیق حضور در کلاسشان را نصیبم فرمود، در وجودم بود بنابراین در انتخاب رشته کنکور، معلمی اصلی ترین اولولیتم قرار گرفت و خوشبختانه توانستم  در رشته دینی و عربی مرکز تربیت معلم علامه امینی شهر تبریز  پذیرفته شوم. و در طول خدمت خود یکبار بعنوان معلم نمونه و یکبار نیز بعنوان مدیر نمونه شهرستانی انتخاب شده ام.

بهترین و تلخ ترین خاطره دوران معلمیتون رو بفرمائید.

از دوران خدمت معلمی خاطرات تلخ و شیرین بیشماری دارم که مطالب بالا را به عینی در آنها تجربه کرده ام خاطراتی که زندگانی ام را شکل داده است، خاطراتی که گنجینه گران بهایی اهست که سرمایه 23 سال تلاش یک معلم می باشد، خاطراتی که چه تلخ و شیرین همه دلچسب و برای من ماندگار است.

تلخ ترین خاطره ام مربوط به فوت یکی از دانش آموزانم بر اثر یک تصادف رانندگی می شود و آن داغ بزرگی بر قلب من بود، حضور در مراسم تشیع و تدفین آن عزیز و دیدن صحنه های شیون پدر، مادر و بستگانش تلخ ترین صحنه ای است که در آلبوم خاطرات 23 ساله ی من نقش بسته است. ولی خوشبختانه خاطرات شیرین بسیار زیادی نیز در این آلبوم وجود دارد، هر روز که یکی از دانش آموزانم را که به جایگاهی رسیده اند، می بینم، خاطره ای شیرین در ذهنم ثبت می شود دانش آموزانی که اکنون  دو سه نفر از آنها در مدرسه ای که هستم با من همکارند یا آنهایی که در مشاغل دیگر به موفقیت رسیده اند، باعث غرور و افتخارند.

خاطرات شیرین آن اندازه زیاد دارم که قابل شمارش و ذکر نیستند، هر روز از روزهایی که در کنار دانش آموزان معصوم این دیار هستم یک خاطره شیرین است بلکه هر ساعت و هر دقیقه این حضور، شیرین و لذت بخش است.

بیشترین خواسته یک معلم از مسئولان چیست؟

بعنوان یک معلم، خواسته ای که از مسئولین کشوری دارم اینست که تمام تلاش خود را صرف اعتبار بخشی به وجهه و جایگاه معلم نمایند. بسیار واضح و روشن است در جامعه ای که معلم از شأن و جایگاه مطلوبی برخوردار باشد جامعه به سوی تعالی و ترقی گام خواهد برداشت و بالعکس جامعه ای که منزلت معلم نپردازد  روز به روز در تمام ابعاد علمی، فرهنگی و تکنولوژی و ... تنزل خواهد یافت. بنابراین مسئولین نظام مقدس جمهوری اسلامی باید به تبعیت از اولیای مکرم اسلام، شأن و جایگاه معلم را به هر نحوی با سیاستگذاری اصولی ارتقاء دهند.

معلمی که خیال آسوده تری داشته باشد کارآیی بهتری خواهد داشت و در کار خویش خواهد درخشید ولی داشتن دغدغه های ذهنی متعدد مثل سیگنالهای مخربی ذهن او را درگیر نموده و او را از درخشش و نورپردازی باز خواهد داشت.

میزان مطالعه شما در روز چقدر هست و بیشتر چه موضوعاتی رو مطالعه می کنید؟

از اولین سال و ساعتی که وارد کلاس درسی شده ام  همیشه تلاشم این بوده که با آمادگی قبلی وارد کلاس شوم و در خصوص مطالبی که قرار است تدریس نمایم، مطالعه کافی داشته باشم  و اطلاعات خود را در موارد مرتبط همیشه بروز نمایم و علاوه بر مطالعات تخصصی در رشته تدریس در موضوعات عمومی، خصوصاً در رشته ادبیات و تاریخ نیز مطالعه می کنم.

چه سالی و به کدام منطقه انتقال یافتید و علت برگشت مجدد به این منطقه چه بود؟

در سال 87 به مدت 2 سال بدلیل مشکلات خانوادگی مجبور به انتقال به یکی از شهرستانهای استان تهران شدم و پس از رفع مشکل بدلیل علاقه خاصی که به خدمت در منطقه خود داشتم، مجدداً به شهرستان چاراویماق برگشته و مشغول به ادامه خدمت در وطن خود شدم.

گفت و گو از حجت پیری

 

به اشتراک بگذارید :