11 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۲/۳۱ ۱۳:۳۳:۵۹
کد مطلب:  857334
مدیر کل آموزش و پرورش فارس در جمع نمایندگان دستگاه های همکار در اجرای طرح نماد در استان:
درمان آسیب های اجتماعی با تغییر نگرش در افراد موثر در فرآیند تعلیم و تربیت مقدور است

مدیر کل آموزش و پرورش فارس تربیت صحیح را عامل اصلی پیشگیری از آسیب های اجتماعی دانست و گفت : امروز آسیب های اجتماعی گریبان جامعه را گرفته و ما با تغییر نگرش در افراد موثر در فرآیند تعلیم و تربیت به دنبال درمان هستیم .

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش فارس، دکتر علی عسکر نجفی در جلسه شورای سیاسگذاری ویژه طرح نماد که با حضور نمایندگان دستگاه های همکار در اجرای این طرح در استان برگزار شد، گفت : تربیت صحیح عامل اصلی پیشگیری از آسیب های اجتماعی است و در این راستا توجه به آموزش و پرورش از ضروریات است .

مدیر کل آموزش و پرورش فارس  با اشاره به نگاه مشترک و متفق القول دستگاه ها نسبت به اهمیت توجه به آموزش و پرورش در بحث پیشگیری از آسیب های اجتماعی،گفت : نگاه مشترک به اتفاقی که باید در یک جریان فرهنگی صورت بگیرد بسیار مهم است که خوشبختانه امروز این اتفاق افتاده و کمیته امداد ، هلال احمر ، بهزیستی  و سیار نهادها در کنار آموزش و پرورش قرار گرفته اند .

وی تربیت صحیح را عامل اصلی پیشگیری از آسیب های اجتماعی دانست و گفت : امروز آسیب های اجتماعی گریبان جامعه  را گرفته و ما با تغییر نگرش در افراد موثر در فرآیند تعلیم و تربیت به  دنبال درمان هستیم .

نجفی گفت :  نهاد تعلیم و تربیت تنها وزارت  آموزش و پرورش نیست، بلکه  از عامل های متعددی مانند خانواده ، رسانه و دستگاه ها ی مختلف تشکیل شده است .

مدیر کل آموزش و پرورش فارس ریشه آسیب های اجتماعی و مشکلات جامعه را مسائل تربیتی دانست و گفت :  ما به دنبال افزایش مهارت های اجتماعی و زندگی برای توانمند کردن کسانی که در فرآیند تعلیم و تربیت دخیلند هستیم .

نجفی با اشاره به لزوم توجه  به همه ابعاد و ساحت های 6 گانه تربیتی دانش آموزان گفت : شهروند ماهر و توانمند باید اهل ارتباط و تعامل باشد و توجه صِرف به  درس خواندن و مدرک تحصیلی  مهم نیست .

وی کنکور را عامل مخرب و بنیان برکن نظام اجتماعی  امروز برشمرد و گفت : کنکور باعث شکاف بین نسلی ، دور شدن فرزندان از پدر و مادر ، اکراه ، خودکشی ، افسردگی ، انزوا  است لذا  ما امروز به  دنبال حذف کنکور ، نظام تست محور و آموزش های بادکنکی هستیم .

مدیر کل آموزش و پرورش فارس با اشاره به اهمیت تربیت دانش آموزان از پایه، گفت : باید دوره پیش دبستانی مانند دوره ابتدایی جزعی از نظام رسمی تعلیم و تربیت کشور شود ،چرا که هویت دانش آموزان از همین دوران شکل می گیرد .

وی با تاکید بر لزوم مشارکت خانواده ها در بحث تعلیم و تربیت گفت : امروز ما شاهد حضور  بخش ناچیزی از خانواده ها هستیم و  انتظار داریم که خانواده‌ها ی دانش آموزان ما درک درستی از چرایی تربیت فرزند و فلسفه تعلیم و تربیت آنان داشته باشند و این خیلی مهم است.

نجفی مدرسه محوری را از ارکان مهم تغییرات آموزش و پرورش دانست و گفت: در تعریف جدید، تحولات باید از مدرسه آغاز شود لذا  باید مدیران توانمند تربیت ، انتصاب و انتخاب کنیم و در این راستا  برنامه ای که سال گذشته در انتصاب مدیران پایلوت اجرا شد  امسال به صورت عمومی در تمام کشور اجرا می شود.

وی طرح نماد را به عنوان یکی از  مهمترین و تاثیر گذارترین طرح هایی دانست که در زمینه پیشگیری از آسیب های اجتماعی در حال حاضر در آموزش و پرورش اجرا می شود .

مدیر کل آموزش و پرورش فارس افزود : در قالب این طرح 18 نهاد و دستگاه دیگر باید پای کار بیایند و در حوزه مراقبت از آسیبهای اجتماعی در مدارس با آموزش و پرورش همکاری و تعامل داشته و این بخش را یاری نمایند.

وی با اشاره به عدم فعالیت و همکاری بعضی از دستگاه ها  و تاکید بر لزوم هم افزایی با آموزش و پرورش در اجرای طرح نماد گفت : به غیر از چند دستگاه هنوز بعضی از دستگاه ها پای کار نیستند و مدیران ارشد استانی و شهرستانیشان توجیه نشده و سامانه هاشان فعال نشده است .

به اشتراک بگذارید :