15 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۲/۳۱ ۰۹:۱۲:۵۳
کد مطلب:  856925
معلم نمونه استانی از منطقه کندوان:
بازی در محیط شاد کلاسی باعث شده دانش آموزانم با رغبت بیشتری در مدرسه حضور یابند

معلم نمونه استانی از منطقه کندوان از معدود معلمانی است که در بازی های شاد دانش اموزانش همراه می شود.او می گوید که این مشارکت و کار گروهی باعث شده دانش آموزان با رغبت و علاقه زیادی در مدرسه حضور یابند.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان آذربایجان شرقی به نقل از کندوان، در آموزش و پرورش نقش نیروی انسانی مهم است و معلم از مهمترین عوامل موثر در رشد و توسعه کیفی و محتوایی تعلیم و تربیت به شمار می آید، زیرا تربیت انسان نتیجه یک جریان متقابل دو جانبه و بالاخره حاصل عمل مربی و عکس العمل شاگرد است.

با توجه به همین اهمیت و جایگاه آموزش و پرورش در بین نهادهای مختلف جامعه می توان اذعان کرد، مهمترین نهاد اثرگذار در تربیت و تامین نیروی انسانی می باشد و معلم به عنوان مدرس و مربی می تواند نقش حساس و کلیدی در این رابطه داشته باشد تا نیروی انسانی کارآمد و خلاق برای جامعه تربیت نماید.

مهری قره خانی آموزگار پایه ششم شاغل در آموزشگاه شهیده عباسی آونلیق بخش کندوان دارای مدرک لیسانس آموزش ابتدایی و بیست وپنج سال سابقه تدریس امسال بعنوان معلم نمونه استانی از منطقه کندوان انتخاب شده اند که در گفت و گویی تفصیلی از تلاش های خود برای تربیت دانش آموزان خلاق و شاداب می گوید.

لطفا مختصری از نحوه شروع شغل معلمی خود بگوئید.

از سال 1374در بخش کندوان شروع به خدمت نمودم از همان شروع خدمت چون علاقمند به تدریس در پایه اول بودم دراین پایه شروع به تدریس نمودم در طی دوران خدمتم بیشتر در پایه های اول و پنجم تدریس کردم .پنج سال در پست مدیر آموزگاری و سیزده سال در کلاسهای چند پایه و پنج سال نیز در پایه ی ششم درس دادم. بیست سال در روستاهای درجه سه و درجه دو خدمت کرده و سه سالی است که در روستای درجه یک تدریس مینمایم.

چه عناوین شاخصی در دوران خدمت کسب کرده اید؟

در طی دوران خدمت جهت ساخت وسایل دست ساز برای تدریس رتبه اول منطقه ،در اقدام پژوهی رتبه دوم منطقه ودر الگوهای برتر تدریس رتبه اول منطقه را کسب نمودم.

از بهترین خاطره ی دوران معلمی  خود بگویید؟

بهترین خاطره ی دوران خدمتم زمانی بودکه دانش آموزان کلاس اول مخصوصا دانش آموزان با نیاز ویژه در مناطق محروم در درسشان پیشرفت می کردند و در پایان سال برایم نامه می نوشتند که این لحظات جزء بهترین لحظات دوران خدمتم می باشد. 

ابتکاری که در معلمی به کار گرفتین و توانستید معلم نمونه شوید را بازگو کنید؟

بنده سعی کردم  کلاس درس محیطی شاد برای دانش آموزان باشد و دانش آموزان درس را همراه با فعالیت گروهی ، مشارکت و بازی یاد بگیرند و هنگام فعالیت و بازی گروهی نیز خود با آنها هم بازی میشوم که این کار هم باعث لذت خودم می شود وهم موجب می شود دانش آموزان با رغبت و علاقه بیشتری  در فعالیت های کلاس  حضور یابند.

سرکار خانم قره خانی شما برای انتخاب شغل معلمی چه انگیزه ای داشتید؟

اینجانب از همان دوران کودکی به معلمی علاقمند بودم و هنگام بازی با هم سالان خود بیشتر سعی می کردم نقش معلم را بازی کنم و از آموزش دادن به کودکان لذت می بردم و بدون اغراق الان که بیست و پنج سال از خدمتم سپری شده هنگام ورود به کلاس احساس میکنم اولین سالی است که استخدام شدم و هیچ حسی لذت بخش تر از این که در کنار دانش آموزان پاک و معصوم باشی وجود ندارد.

ارتباط شما با فرزندان خودتان چگونه هست و روش شما چه تفاوتی با زندگی شخصی و شغلی دارد.

بنده نهایت تلاشم را مینمایم تا معلم خوبی برای دانش آموزان و مادر خوبی برای فرزندانم باشم و از آن جایی که همسر بنده نیز فرهنگی می باشد، سعی میکنیم با فرزندانمان هم مانند دانش آموزانمان دوست و محرم راز باشیم بعضی مواقع با فرزندانمان در مورد دانش آموزان و خاطرات کلاس درس ومدرسه صحبت می کنیم آنها نیز مشتاقانه گوش می دهند هر دوفرزند ما به شغل معلمی علاقمندند چون خوشبختانه من وهمسرم از کارمان لذت می بریم واین احساس رضایت را آنها با تمام وجود احساس می کنند.

بیشترین خواسته ای که یک معلم از مسئولان دارد؟

بیشترین خواسته ای که یک معلم از مسئولان دارد این است که شان و منزلت معلم در جامعه حفظ شود تا بتواند الگوی عملی برای دانش آموزان و مورد پذیرش آحاد افراد جامعه بشود.

میزان و موضوعات مورد مطالعه شما چیست ؟

میزان مطالعه ی اینجانب در روز حدود سی دقیقه می باشد و بیشتر در زمینه های علمی ، روانشناسی و مذهبی می باشد.

از برنامه های آتی خود برای آینده بفرمائید.

از برنامه های آتی من برای آینده اگر عمری باشد استفاده از روشهای نوین و خلاق در تدریس و آموزش مهارت هایی که بیشتر در زندگی دانش آموزان کاربرد دارد و تربیت دانش آموزانی با اصول اخلاق اسلامی و ایرانی می باشد .

 

به اشتراک بگذارید :