13 ذیقعده 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۲/۳۰ ۰۹:۵۳:۰۰
کد مطلب:  856729
محمدرضا عارف در نشست مشترک اعضای کمیسیون آموزش با هیئت‌رئیسه دانشگاه فرهنگیان؛
جذب دانشجویان برتر در نهاد تعلیم و تربیت با ایجاد انگیزه و سازوکارهای تشویقی فراهم شود

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با تأکید بر توجه و اولویت مسائل، ارتقاء کیفی، فراهم کردن امکانات و فضاهای فیزیکی دانشگاه فرهنگیان اظهار کرد: جذب بهترین دانشجویان در نهاد تعلیم و تربیت باید با سازوکار تشویقی و ایجاد انگیزه فراهم شود.

به گزارش معاونت رسانه و ارتباطات آموزش‌وپرورش، در نشست مشترک اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با اعضای هیئت‌رئیسه دانشگاه فرهنگیان با ارائه گزارش رئیس و معاونان دانشگاه و اعلام نظر نمایندگان مجلس شورای اسلامی در خصوص طرح‌ها و برنامه‌ها برگزار شد.

در این جلسه محمدرضا عارف، رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با اشاره به فلسفه شکل‌گیری دانشگاه فرهنگیان در تربیت‌معلم با نگاه ویژه و مدیریت متمرکز، گفت: دانشگاه فرهنگیان دانشگاهی است که ریاست هیئت امناء آن رئیس‌جمهور است و این پیام روشنی برای دستگاه‌های اجرایی، استادان و دانشجویان این دانشگاه در مقایسه با دیگر دانشگاه‌ها دارد.

وی بابیان اینکه انقلاب ما انقلاب فرهنگی و مهم‌ترین مزیت آن نیروی انسانی است، افزود: با اتکا به نیروی انسانی است که توانستیم در راستای حاکمیت ارزش‌ها و تحقق آرمان‌های انقلاب گام برداریم.

عارف با اشاره به 7 توصیه مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب، خاطرنشان کرد: نخستین توصیه توجه به علم و فناوری بود، پایه علم و فناوری نیروی انسانی و جهت‌گیری‌های اقتصادی به اتکا تولید علم است.

وی علم و فناوری را سمت‌وسوی توسعه و پیشرفت کشور دانست که مسئولیت آن بر عهده دانشگاه‌ها است و گفت: رکن اصلی تربیت نیروی انسانی به معنای عام معلم است، مهم‌ترین بخش عمر یک نوجوان و جوان در مدارس می‌گذرد و از معلم الگو گیری می‌کند که نشان از نقش بسزای معلم و مسئولیت سنگین آنان دارد.

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس بابیان اینکه کار دانشگاه فرهنگیان کاری ارزشمند و سنگین است که حتی با دانشگاه‌های دیگر که مسئولیت تربیت نیروی انسانی دارند قابل‌مقایسه نیست، اظهار کرد: شما معلمانی را که پایه اصلی حاکمیت ارزش‌ها هستند تربیت می‌کنید، معلمانی که عهده‌دار تربیت آینده‌سازان کشور و حاکمیت فرهنگ اسلامی هستند.

وی سند تحول بنیادین آموزش‌وپرورش را سندی ارزشمند برشمرد که باید از طریق دانشگاه فرهنگیان تحقق یابد و تصریح کرد: مهم‌ترین راهبرد دانشگاه برنامه‌ریزی برای اجرایی شدن این سند باشد و دانشگاه فرهنگیان از طریق تربیت‌معلمانی که بتوانند عهده‌دار اجرایی شدن این سند باشند تحقق آن را هدایت می‌کند.

اجرایی شدن ارتقاء علوم پایه بر عهده دانشگاه فرهنگیان است

عارف با اشاره به دغدغه ارتقاء علوم پایه در مدارس و جایگاه دانشگاه فرهنگیان در فرهنگستان علوم، خاطرنشان کرد: اجرایی شدن ارتقاء علوم پایه بر عهده دانشگاه فرهنگیان است که مدیریت یکپارچه و متمرکز تربیت‌معلم را بر عهده دارد.

وی با تأکید بر توجه و اولویت مسائل، ارتقاء کیفی، فراهم کردن امکانات و فضاهای فیزیکی دانشگاه فرهنگیان افزود: همواره برجذب بهترین دانشجویان در تعلیم و تربیت تأکیدداریم که باید با سازوکار تشویقی و ایجاد انگیزه بالا فرصت خوبی برای جذب نیرو شایسته فراهم شود.

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس بابیان اینکه معلم باید در فضای شاد و امیدوارکننده تربیت شود، گفت: شغل معلم نباید در کنار شغل‌های دیگر دیده شود، باید افراد عاشق معلمی و باانگیزه بالا تربیت کنیم تا خواسته‌های معنوی و ارزشی را تأمین کنند و با عشق سر کلاس بروند.

داود محمدی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات

 داود محمدی بابیان اینکه مهم‌ترین مسئله کشور بحث دانشگاه فرهنگیان است، گفت: دانشگاه فرهنگیان در مسائل بودجه، فرسودگی ساختمان‌ها نیازمند رسیدگی جدی‌تر است.

وی با اشاره به مسئولیت مهم، دانشگاه در تربیت‌معلم، خاطرنشان کرد: توسعه کشور را باید در تعلیم و تربیت، آموزش‌وپرورش و دانشگاه فرهنگیان جستجو کنیم، اینجا مسئولیت مهمی دارد و توسعه آینده باید در اینجا جستجو شود.

محمدی بابیان اینکه در دانشگاه فرهنگیان، باید به دو بعد تربیت و آموزش پرداخت، خاطرنشان کرد: علاوه بر توجه به‌گزینش افراد شایسته توانمند و علاقه‌مند، باید معلمان در اینجا تربیت و پرورش یابند.

وی با تأکید بر سرعت توسعه و پیشرفت در دنیا، گفت: معلمان باید در تراز جهانی تربیت شوند و توانایی انتقال به دانش آموزان را داشته باشند و در این راستا آموزش دانشگاه فرهنگیان باید با راه و روش تربیت جهانی متناسب باشد.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس بابیان اینکه همچنان معلم بی‌بدیل است و باید در همه ابعاد به آن توجه کرد، افزود: سند تحول بنیادین می‌تواند ارائه‌کننده مناسب‌ترین راهکار باشد و دانشگاه بهترین مکان برای تحقق سند بنیادین است زیرا معلم تربیت می‌کند و در این سند نیز تأکید بر شایستگی‌های معلمی است که دانش آموزان را تربیت می‌کنند.

حمیدرضا حاجی بابایی رئیس فراکسیون فرهنگیان

در ادامه حمیدرضا حاجی بابایی دانشگاه فرهنگیان را شجره طیبه و قلب تپنده سند تحول بنیادین دانست.

وی با اشاره به برنامه درسی ملی و تأسیس دانشگاه فرهنگیان به‌عنوان اقدامات انجام‌شده در راستای تحقق سند تحول بنیادین، کسب مجوز برای جذب اعضای هیئت‌علمی در دانشگاه فرهنگیان، استفاده از مدارس آموزش‌وپرورش برای رفع مشکل فضای آموزشی در کوتاه‌مدت و توجه به بودجه این دانشگاه را از نیازهای دانشگاه برشمرد.

حاجی بابایی بابیان اینکه اگر موفق به جذب سالیانه 50 هزار دانشجو معلم نباشیم به این معنا است که باید از بیرون معلم بگیریم.

وی بر تربیت‌معلم از طریق دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه شهید رجایی تأکید کرد و گفت: افزایش پذیرش تربیت معلم راه نجات آموزش‌وپرورش است.

جبار کوچکی نژاد نایب‌رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس

جبار کوچکی نژاد در سخنانی بر لزوم اختصاص ظرفیت‌های خالی دانشگاه فرهنگیان به همکاران فرهنگی برای تحصیلات تکمیلی و هدایت آنان در حوزه‌های علمی، بازآموزی متناسب با نیازهای تعلیم و تربیت تأکید کرد.

وی همچنین با اشاره به مزایا و نواقص طرح قطب‌بندی دانشگاه بر بازنگری این بخش و استفاده از ظرفیت‌های استان‌ها اشاره کرد.

کوچکی نژاد بابیان اینکه نگاه به دانشگاه در نظام و مجلس شورای اسلامی مثبت است بر استفاده از این ظرفیت تأکید کرد.

دهمرده عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس

دهمرده با اشاره بر اهمیت داشتن برنامه برای ادامه مسیر، بر بهره‌برداری از ظرفیت خیرین و کمک آموزش‌وپرورش و دانشگاه‌ها برای بهسازی در کوتاه‌مدت تأکید کرد.

سید حمایت میرزاده سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات

سید حمایت میرزاده بابیان اینکه دانشگاه فرهنگیان نباید با دیگر دانشگاه‌ها مقایسه شود، گفت: اگر قرار به مقایسه باشد، این دانشگاه باید با پیشینه خود و تربیت‌معلم دنیا مقایسه شود.

وی ادامه داد: اگر دانشگاه فرهنگیان مسیر دیگر دانشگاه‌ها را برود قطعاً از مسیر اصلی منحرف‌شده است، این دانشگاه باید فن و مهارت معلمی را آموزش دهد.

میرزاده بابیان اینکه افرادی که سابقه تدریس و معلمی نداشته باشند نمی‌توانند معلم تربیت کنند، اظهار کرد: در تربیت‌معلم مهارت گرایی، فن معلمی و انتقال آن مورد اهمیت است .

بیرانوند رئیس کمیته آموزش‌وپرورش کمیسیون تحقیقات مجلس

در بخش دیگری از این نشست بیرانوند با اشاره به حضور پررنگ نمایندگان مجلس در دانشگاه فرهنگیان آن را نشان از باور به این دانشگاه و در عین حال مسئولیت سنگین و انتظارات بالا از دانشگاه فرهنگیان دانست.

وی در ادامه با اشاره به مأموریت دانشگاه در تربیت‌معلم موردنیاز، بر اهمیت توجه به دیگر فعالیت‌های دانشگاه پس از جبران نیاز به معلمی اشاره کرد.

فریده اولاد قباد عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات

در ادامه فریده اولاد قباد نیز بر پذیرش دانشجو معلم بر اساس آمایش سرزمین و نیازسنجی‌ها تأکید و اظهار کرد: در برخی مدارس با کمبود، مربی قرآن، تربیت‌بدنی، هنر و مشاور روبرو هستیم و در اینجا انتظار داریم مدارس شاداب داشته باشیم.

وی با اشاره به چالش استاد در حوزه تأمین نیروی انسانی، بر لزوم ایجاد فرصت برای جذب همکاران فرهنگی دارای مدرک دکتری به‌عنوان استاد دانشگاه و تسری بخشیدن به جذب هیئت‌علمی تأکید کرد.

قاسم احمدی لاشکی نایب‌رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات

قاسم احمدی لاشکی بابیان فعالیت‌های مطلوب در دانشگاه فرهنگیان بر برنامه‌ریزی و استفاده از ظرفیت تمام دانشگاه‌های کشور اشاره کرد.

به اشتراک بگذارید :