4 ربیع‌الاول 1442

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۲/۳۰ ۱۴:۲۰:۳۰
کد مطلب:  856675
رئیس مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزشی:
تأمین امنیت، صحت و سلامت امتحانات با استفاده از سامانه الکترونیکی ارسال سؤالات/ رمزگشایی از سؤالات امتحان نهایی پس از حضور نیم‌ساعته دانش آموزان در جلسه امتحان

رئیس مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزشی اظهار کرد: برخی از افراد سودجو و کلاهبردار از چند هفته قبل در فضای مجازی با ارائه فراخوان و با ادعای دسترسی به سؤالات از مخاطبین خود خواستند هزینه‌ای را پرداخت کنند تا سؤالات را قبل از برگزاری امتحانات در اختیار آن‌ها قرار دهند؛ در حالی این شایعات مطرح می‌شود که سؤالات اولین امتحان نهایی در سامانه بارگذاری نشده است لذا ادعاهای کذب به پلیس فتا جهت پیگیری ارسال شد.

به گزارش معاونت رسانه و ارتباطات آموزش و پروش، صبح امروز خسرو ساکی در مصاحبه با خبرنگار این مرکز با اشاره به آغاز فصل امتحانات نهایی اظهار کرد: در راستای تأمین امنیت، سلامت و صحت هرچه بیشتر برگزاری امتحانات نهایی، فرایند ارسال سؤالات به‌صورت الکترونیکی انجام می‌شود.

وی افزود: در این فرایند سؤالات رمزگذاری و قبل از برگزاری امتحان به‌صورت مستقیم و بدون واسطه از مرکز سنجش وزارت آموزش‌وپرورش برای حوزه اجرا ارسال می‌شود.

ساکی تصریح کرد: رمز بازگشایی فایل‌ها، کمتر از نیم ساعت قبل از آغاز جلسه امتحان نهایی از طریق این مرکز برای مدیران حوزه‌های امتحانی ارسال می‌شود.

وی اضافه کرد: زمان بازگشایی رمز بیش از 16 کاراکتری سؤالات امتحانی برای روسای حوزه‌های امتحانی، هنگامی است که دانش آموزان در حوزه‌های امتحانی مستقر و حدود نیم ساعت است که درب‌های حوزه امتحانی بسته‌شده است، بنابراین امکان اینکه قبل از برگزاری امتحان سؤالی در اختیار دانش آموزان قرار بگیرد وجود ندارد.

رئیس مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزشی گفت: تأکید می‌کنم در این شرایط امکان سو استفاده و لو رفتن سؤالات وجود ندارد زیرا زمانی رمز ارسال و سؤالات بازگشایی می‌شود که دانش آموزان از نیم ساعت قبل در جلسه امتحانی حضور دارند.

وی ادامه داد: متأسفانه بااین‌وجود برخی از افراد سودجو و کلاه‌بردار از چند هفته قبل در فضای مجازی با ارائه فراخوان و با ادعای دسترسی به سؤالات از مخاطبین خود خواستند هزینه‌ای را پرداخت کنند تا سؤالات را قبل از برگزاری امتحانات در اختیار آن‌ها قرار دهند.

ساکی خاطرنشان کرد: این شایعات در حالی در کانال‌های تلگرامی مطرح می‌شود که هنوز سؤالات اولین امتحان نهایی در سامانه بارگذاری نشده است لذا در پی انتشار ادعاهای کذب در این خصوص نامه‌ای از وزارت آموزش‌وپرورش به پلیس فتا ارسال شد تا موضوع مورد پیگیری قرار گیرد.

وی از ایجاد این سیستم از اواسط خرداد سال 97 خبر داد و افزود: این سامانه از خرداد سال قبل ایجاد و در امتحانات شهریور و دی‌ماه 97 روند تکاملی خود را طی کرده و پس از گذراندن مراحل آزمایشی امسال باکیفیت بالاتر در امتحانات نهایی به‌کار گرفته می‌شود.

به اشتراک بگذارید :