13 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۲/۲۶ ۱۲:۲۲:۱۱
کد مطلب:  854411
معاون پرورشی و فرهنگی اداره کل آموزش و پرورش فارس در جمع مسئولین سازمان دانش آموزی استان تاکید کرد:
ماموریت‌ سازمان دانش‌آموزی پُرکردن خلاهای تربیتی آموزش و پرورش است

معاون پرورشی و فرهنگی اداره کل آموزش و پرورش فارس با بیان اینکه" سازمان دانش‌آموزی مرکز پیشبرد اهداف ایرانی اسلامی در بین دانش‌آموزان است ، گفت: ضرورت حضور چنین سازمانی ناشی از اشراف و آگاهی افراد خوش فکر و نیک‌اندیش نسبت به خلاهای موجود در آموزش و پرورش است.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش فارس، جهان‌بخش بانشی در جمع روسای سازمان دانش‌آموزی ادارات فارس گفت: مسوولیت مهمی بر دوش سازمان دانش‌آموزی است که با همت و تلاش همه جانبه مدیریت سازمان دانش‌آموزی استان فارس این مسوولیت به نحوی شایسته انجام شده و فارس در کشور به عنوان یک الگوی کامل به سایر استانها معرفی می‌شود.

معاون پرورشی و فرهنگی اداره کل آموزش و پرورش فارس تاکید کرد:  با تاسیس سازمان دانش‌آموزی خلاهایی که در آموزش و پرورش وجود داشت با هم‌افزایی این دو نهاد همپوشانی و پر شده است و این بیست سال که از تاسیس این سازمان می‌گذرد، حضور موثر و تاثیرگذاری در نهاد آموزش و پرورش داشته است.

وی افزود: تمرکزسازمان دانش‌آموزی بر تربیت اجتماعی است که می‌توان به کمک آن مفاهیم بلندی که هرکدام با ساحت‌های تربیتی سند تحول بنیادین متصل است از جمله روحیه مسوولیت‌پذیری و مشارکت‌جویی و خدمت به ایران را در بین دانش‌آموزان ایجاد کرد.

بانشی اظهار داشت: کشورما نیازمند جوانان و نوجوانان به عنوان میراث‌دار آینده است و غفلت امروز ما، آسیب بزرگی به آینده کشور می‌زند و برای جلوگیری از غفلت باید برنامه‌هایی را که نشاط اجتماعی را به همراه بیاورد و زندگی گروهی را ترویج دهد در مدارس افزایش یابد.

وی با اشاره به ماموریت سازمان دانش آموزی در نظارت و ساماندهی سرویس مدارس، پوشاک و پایگاه تغذیه سالم در مدارس گفت: این ماموریت‌ها همان خلاهایی بوده که در آموزش و پرورش وجود داشته و با تشکیل سازمان و قوت بخشیدن به آن و تلاش آن در بالندگی و تحقق اهداف موجب شده تا امروز ماموریت‌هایی از جمله موارد مذکور نیز به سازمان سپرده شود.

بانشی با تاکید بر اینکه بحث سرویس مدارس از اهمیت بالایی برخوردار است، افزود: مدیریت مبتکرانه و خلاقانه در این سازمان موجب شده تا طرح سرویس مدارس فارس به عنوان الگو از سوی وزارت آموزش و پرورش به کشور معرفی شود.

معاون پرورشی و فرهنگی اداره کل آموزش و پرورش فارس افزود: سرویس مدارس از بعد تربیتی حائز اهمیت بسیار است چرا که تمام مباحث تربیتی از جمله اعتقادی،سیاسی،اجتماعی و علمی در سرویس مطرح است و همین نگاه تربیتی به سرویس مدرسه به عنوان مدرسه سیار بوده که امروز مدیریت و ساماندهی این موضوع با الگوگیری از فارس در کشور به سازمان دانش‌آموزی واگذار شده است.

به گفته‌ی بانشی اگر ما به مدرسه بودن سرویس باور عمیق داشته باشیم، میتوانیم در امر مسائل تربیتی سرویس مدارس با بهره‌مندی از ابتکار و خلاقیت موفق‌تر باشیم.

بانشی با اشاره به واگذاری مسوولیت پوشاک مدارس به سازمان دانش‌آموزی ادامه داد: پوشاک مدارس پرچم هویت ملی ما است و اگر نتوانیم مدل هویتی را طراحی کنیم که دانش‌آموز در آن علاوه بر کسب نشاط با آداب پوشش در ایران اسلامی آشنا شود، ما با شکست مواجه خواهیم شد.

وی استفاده از رنگهایی شاد را یکی از ضروریات در ساماندهی فرم مدارس دانست و افزود: باید سلیقه‌ی دانش‌آموزان و شادابی و نشاط را در فرم مدارس درنظر بگیریم و بدانیم که نشاط با معارف دینی ما منافاتی ندارد و آنچه مهم است حجاب و رعایت شئونات است.

بانشی یکی از ابزارهای افزایش نشاط در مدارس را فعالیت‌های تشکل سازمان دانش‌آموزی همچون اردوهای تابستانه این سازمان عنوان کرد و گفت: این اردوها نماد اصلی فعالیت دانش‌آموزی است و بسیاری از اهداف سازمان دانش‌آموزی در شاکله این اردوها خود را نشان می‌دهد و ما باید در برنامه‌ریزی‌های خود راه جدید متناسب با ضرورت‌های روز و نیازهای جدید تربیتی دانش‌آموزان را طراحی و پیاده کنیم.

به اشتراک بگذارید :