23 ذیقعده 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۲/۱۷ ۱۲:۳۳:۵۴
کد مطلب:  853721
وزیر آموزش و پرورش دختران سوخته را راه نداد / نیروی انتظامی بیرونشان کرد

پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران

عطف به مطلب مندرج در آن پایگاه به تاریخ 18 اردیبهشت97 با عنوان «وزیر آموزش و پرورش دختران سوخته را راه نداد / نیروی انتظامی بیرونشان کرد)» پاسخ مرکز امورهماهنگی، ارتباطات و حوزه وزارتی آموزش و پرورش جهت تنویر افکار عمومی به شرح زیر است:

1-آذر 1385 حادثه آتش سوزی در مدرسه شهید رحیمی درودزن استان فارس رخ می‌دهد که متأسفانه هشت دانش آموز شامل 6 دختر و 2 پسر دچار سوختگی شدند. مسئولان وقت اقدام به ارائه خدمات پزشکی به آنان می‌کنند اما اکنون که 13 سال از آن زمان می‌گذرد این عزیزان از فراموش شدن‌شان از سوی دستگاه‌های مسئول و اینکه همه خدمات پزشکی و غیره مورد نیاز به آنان ارائه نمی‌شود، گلایه داشتند.

2-اولین دیدار این دختران با وزیر آموزش و پرورش، در سفر آقای سید محمد بطحایی به استان فارس و روز 29 فروردین امسال انجام شد. این دیدار در برنامه تعیین شده برای این سفر وزیر گنجانده نشده بود، اما وقتی شخص وزیر از حضور این عزیزان مطلع می شود با آنان دیدار می‌کند. دختران درودزن در این جلسه با اشاره به مشکلاتی که داشتند و البته مربوط به سایر نهادها بود، خواستار کمک وزیر آموزش و پرورش به رفع آنها و مساعدت دستگاه‌های مسئول شدند. آقای بطحایی نیز قول می‌دهد پس از بازگشت به تهران هر کمکی که می‌تواند به این عزیزان تقدیم کند.

3-این عزیزان چند روز بعد یعنی شنبه هفتم اردیبهشت برای پی¬گیری ادامه درمان خود به تهران آمده و تصمیم می‌گیرند که به وزارت آموزش و پرورش نیز بروند. حضور آنان در این وزارتخانه بدون هماهنگی بود اما با مساعدت مسئولان وزارتخانه، بدون هیچ مشکلی به طبقه چهارم که دفتر وزیر در آن مستقر است، می آیند. درست زمانی که آقای بطحایی برای حضور در برنامه‌ای در حال خروج از وزارتخانه بود  این عزیزان را به همراه مادرانشان مقابل آسانسور می بیند و از آنان علت حضورشان را سئوال می‌کند چون فقط یک هفته از دیدار اخیر آنان می‌گذشت. دختران درودزنی که به نظر می رسد بر اساس تجربه سالهای قبل، نگران بودند مبادا با صرفا وعده مواجه شده باشند، مجددًا از مشکلاتشان به آقای وزیر می‌گویند.مشکلاتی نظیر اینکه برای دریافت پروتز دست به هلال احمر مراجعه کرده اند و مسئولان مربوطه برای ارائه خدمات رایگان، خواستار ارائه معرفی¬نامه از سوی وزارت بهداشت هستند. همچنین برخی از این عزیزان بابت عدم دریافت گواهینامه به خاطر سوختگی انگشتان گلایه‌ داشتند. وزیر آموزش و پرورش پس از شنیدن درد و دل و مشکلات آنان، مجددا تاکید می‌کند خدماتی که مد نظر و مورد نیاز آنان است، باید ‌توسط نهادها و ارگان‌های دیگر ارائه می‌شود فلذا باید کمی صبر کرده تا این روند طی شود. اقای بطحایی همچنین باز توصیه می‌کند بهتر است این دختران عزیز نماینده‌ای از بین خود انتخاب و معرفی کنند تا او پیگیر مطالبات همگی باشد و بدین ترتیب تا حصول نتیجه، بابت تردد بین تهران و شیراز، کمتر اذیت شوند.

4-به فاصله دو روز بعد از دومین دیدار این عزیزان با وزیر آموزش و پرورش، مجدداً آنان به وزارتخانه آمده و البته باز هم بدون هیچ ممانعتی در طبقه دفتر وزیر حضور می‌یابند؛ این درحالی بود که آقای بطحایی به علت برگزاری مرحله دوم انتخاب سه نماینده معلمان در شورای عالی آموزش و پرورش در اردوگاه شهید باهنر، در وزارتخانه حضور نداشت، اما این عزیزان بدون توجه به این موضوع، همان‌جا روی زمین نشسته و حتی حاضر به رفتن به اتاق انتظار مهمانان نمی‌شوند. متأسفانه کمی بعد از این صحنه عکس گرفته و در فضای مجازی منتشر می شود. این ها در شرایطی رخ می‌دهد که برخی از همکاران وزارتخانه اعم از روابط عمومی و حتی نیروی انتظامی مستقر در وزارتخانه، با گشاده رویی از این عزیزان درخواست می‌کنند که به محل مناسب رفته، استراحت کرده و آنجا منتظر آمدن آقای وزیر بمانند، اما متاسفانه وقتی به این درخواست گذاشته نمی‌شود.

5-آن روز نماینده ای از دفتر رئیس مرکز امور هماهنگی، ارتباطات و حوزه وزارتی ، تمام این مدت در کنار این عزیزان حضور داشت و در نهایت بعد از گفت وگوهای بسیار، به همراه یکدیگر راهی محل کار دکتر آشتیانی مشاور رئیس مرکز تحقیقات پوست و سلولهای بنیادی دانشگاه علوم پزشکی شدند تا درباره درمان تخصصی این عزیزان مذاکره شود و اکنون نیز این فرایند با جدیت از سوی وزارت آموزش و پرورش و همچنین نهاد ریاست جمهوری در حال پیگیری است.

6-از سوی دیگر، وزیر آموزش و پرورش به خاطر قولی که به آنان داده بود،  با استناد به مصوبه هیات محترم وزیران در بهمن 1391 مبنی بر اینکه تمام هزینه‌های درمان دانش آموزان سوخته شده درودزن باید به صورت رایگان ارائه شود و دو وزارتخانه بهداشت و درمان و کار و رفاه، متولی

پیگیری رفع نیازهای این عزیزان هستند، در نامه‌های جداگانه‌ای به مسئولان دولتی از جمله قایان انصاری معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان امور اداری و استخدامی،  نمکی وزیر بهداشت و درمان، اسلامی وزیر راه و مسکن و شهرسازی، سردار اشتری فرمانده نیروی انتظامی و طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی و ... برای این دانش آموزان پیشین درودزنی درخواست اختصاص هشت ردیف استخدامی و همچنین در نظر گرفتن ظرفیت مازاد در سهمیه ویژه مناطق محروم برای دو نفری از این دانش آموزان که هنوز موفق به ورود به دانشگاه نشده‌اند، رایگان شدن شهریه‌ دو نفر ازآنان که دانشجوی دانشگاه آزاد هستند و همچنین اختصاص واحدهای مسکن مهر به این دانش آموزان سابق شدند.

7-وزارت آموزش و پرورش تمایلی به رسانه‌ای کردن اقدامات انجام شده نداشته و ندارد، اما به دنبال بی‌انصافی‌ها و بداخلاقی‌های صورت گرفته ناچار از اطلاع‌رسانی در این باره شد تا به عموم مردم و همچنین دختران عزیز این سرزمین که سالها قبل دچار سانحه دلخراش آتش‌سوزی در مدرسه شدند، این اطمینان را بدهد که دولت تدبیر و امید پس از اطلاع از وقوع مشکلات رخ‌داده ، به طور قطع خود را ملزم به اجرای تعهداتی می‌داند که دولتهای اسبق موظف بودند آنها را تمام و کمال اجرا کنند. در این میان حداقل انتظاری که وجود دارد آن است که با اطلاع‌رسانی منصفانه و به دور از بداخلاقی، از حاشیه سازی‌ها پرهیز شود.

به اشتراک بگذارید :