13 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۲/۲۶ ۰۸:۰۰:۰۰
کد مطلب:  853687
گفت و گو با جوان ترین معلم منتخب استانی آذربایجان شرقی؛
تلخی هایی که با ابتکار و خلاقیت به شیرینی تبدیل شد

معلم نمونه استان آذربایجان شرقی از منطقه ایلخچی می گوید: وقتی مهر ماه سال 96 به صورت رسمی وارد کلاس شدم، سختی و مشقت های شغل معلمی را در 2 ماه اول سال تحصیلی، به اندازه 30 سال تجربه کردم طوری که از معلم بودن پشیمان و خسته شده بودم و شدیداً خودم را سرزنش میکردم.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان آذربایجان شرقی به نقل از ایلخچی، با توجه به شرایط سنی و ظاهری که دارد اینطور به نظر می رسد که در ماه های اول معلمی است، اما او می گوید  وقتی مهر ماه سال 96 به صورت رسمی وارد کلاس شدم، سختی و مشقت های شغل معلمی را در 2 ماه اول سال تحصیلی، به اندازه 30 سال تجربه کردم طوری که از معلم بودن پشیمان و خسته شده بودم و شدیداً خودم را سرزنش میکردم.

این معلم جوان که مشکل اصلی و اساسی را در کنترل و مدیریت کلاس می دانست نه تدریس، به دنبال روشی برای کنترل بدون خشونت و حذف فریادهای پی در پی در کلاس بود که در این گفت و گو این تجربه موفق توسط معلم نمونه استانی از شهرستان ایلخچی برای شما بازگو می شود.

لطفا خودتان را به معرفی کنید؟

اینجانب علی میرزاخانی، متولد سال 73 در تبریز و اصالتاّ اهل روستای اندریان از توابع خروانق بخش شهرستان ورزقان هستم. مقاطع ابتدایی و راهنمایی و متوسطه با موفقیت در مدارس ناحیه 5تبریز سپری نمودم و توانستم با نمره خوب مدارک دیپلم و پیش دانشگاهی را در  رشته ریاضی و فیزیک کسب کنم.

در سال 91 در کنکور سراسری از رشته مهندسی معدن دانشگاه صنعتی سهند قبول شدم اما با توجه به اینکه همان سال چند نفر از دوستانم از دانشگاه فرهنگیان قبول شده بودند، با شرایط خاصی که این دانشگاه داشت، تصمیم گرفتم از دانشگاه سهند در ترم دوم مرخصی بگیرم و به فکر قبولی از دانشگاه فرهنگیان در رشته دبیری ریاضی بودم تا این که بعد از تلاشهای بسیار دوباره کنکور دادم و  بعد از اعلام رتبه ها متوجه شدم که در سال 92 خبری از رشته های دبیری علی الخصوص ریاضی نیست و قریب به 250 نفر از رشته علوم تربیتی اعلام نیاز شده است و علی رغم میل باطنی ام رشته علوم تربیتی گرایش آموزش ابتدایی را انتخاب کرده و در سال 96 بعد از فارغ  التحصیلی در بخش ایلخچی در مدرسه علی ابن ابی طالب (ع) مشغول خدمت هستم .

به عنوان فردی که در پایه پنجم تدریس موفق داشته اید از علاقه خود به معلمی و عناوینی که در این دوران کسب کرده اید بفرمایید.

اگر بخواهم از استارت علاقه ام به این شغل صحبت کنم باید به دوران دبیرستان برگردیم. زمانی که در کلاس سوم دبیرستان، معلمی بنام آقای جهانگیری(معلم هندسه) مرا به خود جذب کرد زیرا روشی که ایشان برای تدریس انتخاب کرده بودند خیلی متفاوت بود، به طوری که در هنگام تدریس با روحیه شاد و خندان (گاهاً همراه با حرکات خنده دار صورت و بدن) سعی داشتند تا مطلب را به ما منتقل کنند البته دیسیپلین ایشان نیز زبان زد بود، به طوری در کنار تدریس  عالی، آزمونهای در سطح بالا نیزمی گرفتند و نمره ی واقعی هر فرد را به خودش می دادند و درباره ی عناوین کسب شده باید عرض کنم که با لطف و عنایت خداوند در حالی که فقط یک سال به تجربه آموزش داشتم بنده از طراف اداره منطقه به عنوان سرگروه آموزشی پایه پنجم انتخاب شدم و این موضوع باعث شد تا مطالعات خودم را در حوزه آموزش ابتدایی مخصوصاً پایه پنجم افزایش بدهم و با کمک ایزاد منان این مورد باعث شد تا در کارگاه های آموزشی منطقه نیز، بازخور موثر و خوبی از طرف همکاران هم پایه داشته باشیم و کارگاه ما جزء کارگاه مفید منطقه به حساب می­آمد و در سایه همین شغل معلمی با وجود اینکه سن و تجربه کمی داشتم از طرف آموزشگاه های علمی و فنی و حرفه ای پیشنهاداتی برای همکاری به عمل آمده و الان بعد از ظهرها در آموزشگاه ها تدریس میکنم.

 البته ناگفته نماند که با توجه به اینکه از سنین نوجوانی بنده به صورت حرفه ای در ورزش بدمینتون فعالیت داشته ام و سالها جزء تیم منتخب بوده­ام و الان هم در در هیئت بدمینتون استان و شهرستان تبریز مشغول استعدادیابی و مربیگری هستم .

بهترین و تلخ ترین دوران معلمی رو بفرمایید.

تلخ ترین دوره من تا به این لحظه همان 2 ماه اولم بود و امیدوارم در آینده نیز بتوانم برای مشکلات، چاره اندیشی موثری داشته باشم و بتوانم تلخی ها را به شادی تبدیل کنم و اما بهترین دوره من همین الانی هست که دارم با شما صحبت می کنم چون خودم انتظار نداشتم که در کنار اساتید و معلمان با تجربه و علمی بنده به عنوان معلم نمونه منتخب استانی معرفی شوم و چون این عنوان در  این سن و تجربه واقعاً برایم دور از انتظار بود(یعنی برایم دور از انتظار کرده بودند) و در طی مراسمی که در تالار معلم برگزار گردید فکر کنم بنده جزء جوانترین معلمان منتخب بودم و چنین رویدادی ممکن است برای من کمتر تکرار شود و مطمئناً این روز را فراموش نخواهم کرد و کسب این عنوان را یک توفیق الهی میدانم و از همه افراد، مخصوصاً ریاست محترم ادره آموزش و پرورش منطقه ایلخچی جناب آقای سلطانی نهایت تقدیر و تشکر را دارم.

چه عاملی باعث شد معلم نمونه انتخاب شوید؟

حالا رسیدیم به اصل مطلب ؛ همانطور که گفتم در 2 ماه اول سال در تدریس مشکلی نداشتم ولی معتقد بودم، تا زمانیکه مدیریت کلاس و صحبت های بی مورد دانش آموزان کنترل نشود هر چه قدر هم که علامه دهر باشی تدریس شما ارزشی نخواهد داشت و فقط خستگی بر تن شما خواهد ماند.

 زمانیکه در ماشینم در پشت چراغ راهنمایی قرار گرفته بودم با خودم گفتم که تا کی من باید با فریاد کشیدن و زدن ماژیک به تخته حواس دانش آموزان به خودم جلب کنم؟ این کار انرژی زیادی را از من میگرفت تا اینکه فکری به سرم زد (تا جلوی صحبتهای بی مورد دانش آموزان و فریادهای خودم گرفته شود) و این بود که ایده ی چراغ قرمزهای کلاسی را در ذهنم طراحی کردم و در شروع کار قوانینی برای کلاس خودم وضع کردم و این قوانین را در قالب برگه به دانش آموزان دادم تا آن را بخوانند و سپس، گفتم برگه ها را به خانه برده و با صدای بلند برای پدر و مادر خوانده و خودتان آن را امضاء کرده و نسبت به رعایت قوانین متعهد باشید.

سپس برای هر نفر از دانش آموزان کدی را مشخص کردم که فقط خودش می دانست و با زیر پا گذاشتن هر کدام از این قوانین در جلوی کد دانش آموز یک برجسب قرمز رنگ قرار میدادیم و نام آن را چراغ قرمز های کلاس گذاشتیم و اگر هر فرد 3 چراغ قرمز داشته باشد مراتب به معاونت و مدیریت مدرسه به صورت شفاهی و کتبی گزارش خواهد شد و در صورت تکرار دوباره حق این را داشتم که اولیا دانش اموز را احضار کنم البته برای اینکه این روش موجب منفعل بودن کلاس و دانش آموزان نشود علاوه بر این که راه جبران برای پاک کردن چراغ در نظر گرفتم .

جعبه های کارت تشویق را که در زنگ هنر از جعبه خالی دستمال کاغذی درست کرده بودیم و به صورت گروهی با روبان به یکدیگر وصل کردیم و به ازای هر فعالیت مثبت و موثر درسی و اصلاح رفتار به دانش آموزان کارت تشویق تعلق می  گرفت و انها را در داخل جعبه ها می­انداختند و در پایان نوبت انها را باز کرده و نسبت به تعدادکارت تشویق ها، برایشان جوایز ارزنده ای در نظر می­گرفتم و همچنین برای تشویق بیشتر به داشن آموزان امضاء پرنده ( امضاء هنری ) می دادم و با جمع آوری 10 مورد از این امضاها یک جایزه دیگردر نظر می­گرفتم.

رتبه ها و مقام های کسب شده دیگرتان را هم عنوان کنید؟

با عنایت خداوند متعال در عرصه ورزشی-پژوهشی و آموزشی رتبه های زیادی داشتم که به چند مورد از آن اشاره می کنم.

1-کسب مقام های متعدد استانی در ورزش بدمینتون و حضور در مسابقات کشوری و آخرین کسب مقام در این ورزش به مسابقات کارکنان دستگاه­های  اجرایی استان بر می گردد که توانستیم در تیم اداره کل آموزش و پرورش استان مقام اول تیمی و همچنین مقام اول انفرادی را کسب کنیم .

2-بنده از زمان دانشجویی چندین مورد مقاله چاپ شده ملی دارم که یک مورد آن دارای گواهی بین المللی میباشد.

3-در اولین سال حضورم در مدرسه و در اوج بی تجرب بودن ابتکار بیان شده را در قالب تجارب برتر تربیتی به صورت مقاله­ای نوشتم و در منطقه حائز رتبه اول و در مرحله استانی جزء9مقاله برتر میباشد.

3-کسب مقام دوم اقدام پژوهشی در منطقه و رتبه برتر استانی

چه انگیزه ای برای انتخاب شغل معلمی داشتید؟

علاقه ای که مرا به معلمی کشید قابل کتمان نیست اما این را هم باید گفت که تضمین شغلی موجود، از طریق دانشگاه فرهنگیان این رغبت و علاقه ی مرا دو چندان می کرد و همیشه از خداوند متعال میخواهم تا عوامل دورنی و بیرونی باعث نشود که روزی من این علاقه را سرکوب کنم و صرفاً برای گذران وقت پا به کلاس درس بگذارم.

بیشترین خواسته ای که یک معلم از مسئولان داره چیست ؟

همانطور که گفتم من با پای خودم وارد این عرصه شدم و کسی هم دعوت نامه نفرستاده بود اما از مسئولان محترم خواهش میکنم که اگر درمانی برای بعضی سیاست­ها ندارند لااقل نمک بر روی زخم ها نپاشند در ضمن کمترین خواسته را بیان کردم و فکر کنم همین کافی است.

از برنامه های آتی خود برای آینده بفرمایید ؟

وقتی دانشجو بودم با خودم میگفتم باید روزی در فرهنگ این جامعه تغییرات مثبتی را انجام دهم و این مورد باعث شد تا به سراغ سند تحول بنیادین آموزش و پرورش بروم و سند را خواندم، خیلی عالی تدوین شده بود اما در واقعیت بستری برای پیاده کردن چنین سندی در جامعه نهادینه نشده است مسئله این است که واقعیت ها با سندها جور در نمیایند اما این را بدانید اگر روزی رسید که توانستم در راس تصمیم گیری قرار بگیرم به دنبال تغییر و تحول همراه با شرایط موجود خواهم بود نه اینکه در ذهنم یک مدینه فاضله بسازم.

میزان مطالعه شما چقدر است و بیشتر چه موضوعاتی را مطالعه می کنید؟

برنامه ثابت و منظمی برای مطالعه ندارم اما در روزهای پنجشنبه و جمعه در صورت امکان بیشتر به موارد درسی دوره ابتدایی و مباحث مرتبط با روانشناسی می پردازم.

گفت و گو از میرعلی سیدی

 

به اشتراک بگذارید :