3 صفر 1442

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۲/۱۸ ۱۱:۳۱:۰۵
کد مطلب:  853637
سند2030؛ از ادّعای «توقف کامل» تا «باید متوقف شود»! 

روزنامه کیهان

عطف به مطلب مندرج در روزنامه کیهان به تاریخ 15 اردیبهشت 97  با عنوان «سند2030؛ از ادّعای «توقف کامل» تا «باید متوقف شود»! مرکز امور هماهنگی، ارتباطات و حوزه وزارتی آموزش و پرورش موارد زیر را جهت پاسخگویی و تنویر افکار عمومی به اطلاع  می رساند:

 1- وزارت آموزش و پرورش از ابتدای دولت تدبیر وامید تمام اقداماتش را بر مبنای سند تحول بنیادین تنظیم و اجرایی کرده است و تا کنون نیز هیچ سند دیگری را مبنای عمل خود قرار نداده و این موضوع بارها از زبان مقامات عالی کشور و نیز شخص وزیر محترم بیان شده است.

2-بعضاً گزارش‌هایی از سوی برخی مراکز کشور درخصوص اجرای سند 2030 در برخی مدارس در رسانه ها منتشر می‌شود، وزارت آموزش و پرورش با درک حساسیت این موضوع هیئت 3 نفره ای را در ستاد وزارتخانه مأمور بررسی و احصای گزارش‌های دریافتی و پییگیری آن تعیین کرده است؛ که در نتیجه بررسی و تایید برخی ادعاها، با افراد مسئول برخورد شده است. البته باید به این موضوع اشاره کرد که حساسیت بر روی سند 2030 تنها به دلیل محتوای آن نیست زیرا در برخی موارد تشابه محتوایی آن با سند تحول بینادین، حمل بر اجرای سند 2030 را به اذهان متبادر می سازد، ولی هدف اصلی علت مخالفت با آن که در بیانات اخیر مقام معظم رهبری در دیدار با معلمان کشور ( اردیبهشت ماه 98) هم به آن اشاره شده؛ «تغییر هویت اسلامی» و «تغییر سبک زندگی دانش‌آموزان» می باشد و به همین دلیل است که وزارت آموزش و پرورش اجازه اجرای سند2030 را به هیچ بخش یا نهاد زیرمجموعه آموزش وپرورش نداده و نمی دهد.

3-درخصوص برگزاری دوره های مهارت زندگی باید گفت که روح سند تحول بنیادین بر دو گزاره « برقراری عدالت آموزشی در بین همهدانش آموزان» و «مهارت آموزی» که هر دو  مطابق با ارزش های تعلیم وتربیت اسلامی است، استوار می باشد، متأسفانه برخی به اشتباه اجرای این دو گزاره مهم در سند تحول بنیادین را مصداق اجرای سند2030 می دانند. به همین علت، آموزش و پرورش نباید اقدامات اساسی خود را کهبرگرفته شده از ارزش ها و تعالیم دینی خود است ؛ متوقف یا تعطیل کند و با انگ اجرای سند 2030، اقدامات خود را در حوزه تعلیم وتربیت به انزوا بکشاند.

4-در پایان وزارت آموزش و پرورش خود را نیازمند نقد کارشناسان خبره و دلسوزان نظام تعلیم وتربیت می داند و مجددا اعلام می‌کند چنانچه رسانه ها گزارش های مستند مبنی بر اجرای سند 2030 را در برخی مدارس دارند، به این وزارتخانه ارائه دهند. قطعاً در اسرع وقت موضوع رسیدگی و نتیجه از طریق رسانه‌ها به اطلاع مردم عزیز کشورمان خواهد رسید.

به اشتراک بگذارید :