20 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۲/۲۲ ۰۹:۵۵:۵۱
کد مطلب:  851372
معاون تربیت‌بدنی و سلامت آموزش و پرورش خراسان رضوی در مصاحبه با روزنامه قدس:
۸۰ درصد دانش‌آموزان دختر استان دچار ناهنجاری ساختار قامتی‌اند

معاون تربیت‌بدنی و سلامت آموزش و پرورش خراسان رضوی گفت: طبق آمارهای سال گذشته و قبل از آن، بیش از ۸۰ درصد دانش‌آموزان استان خراسان رضوی یک عارضه ناهنجاری ساختار قامتی را دارند. این عارضه‌ها شامل شصت پای کج، شانه نامتقارن، پای پرانتزی، سربه جلو و ... است ضمن اینکه در این آمار نسبت دختران به پسران بیشتر است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش خراسان رضوی و به نقل از قدس آنلاین، صفدر سلطانی معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش استان در خصوص ناهنجاری‌های ساختار قامتی دانش‌آموزان، اظهار کرد:با توجه زندگی ماشینی، امروزه کم‌تحرکی در جامعه و به‌ ویژه در کودکان بسیار زیاد است. از عوارض این نوع زندگی ابتلا به ناهنجاری‌های قامتی است. یکی از فعالیت‌های ما در کانون‌های حرکات اصلاحی و ساختار قامتی در بخش معاونت سلامت و تربیت‌بدنی آموزش و پرورش است.

 وی ادامه داد: به ویژه در دوره ابتدایی با توجه به سن و سال دانش‌آموزان  این کار  در این دوره بیشتر نتیجه می‌دهد. کانون‌های حرکات اصلاحی در ۴۷ منطقه و ناحیه استان دایر هستند. در برخی نواحی بیش از یک کانون حرکات اصلاحی وجود دارد. یک ستاد حرکات اصلاحی مجزا در معاونت تربیت بدنی و سلامت داریم که پیگیری‌کننده این مسائل هستند.

معاون تربیت‌بدنی و سلامت آموزش و پرورش خراسان رضوی بیان کرد: غربال‌گری توسط معلمان تربیت‌بدنی و متخصصین که به مدارس مراجعه می‌کنند، انجام می‌شود.این متخصصین در حوزه حرکات اصلاحی تحصیل کرده‌اند. بعد از تجزیه و تحلیل آمار و ارقام، دانش‌آموزان به سمت کانون‌های حرکات اصلاحی در جهت اجرای فرآیندهای اصلاح ساختار فرستاده می‌شوند.

 سلطانی عنوان کرد: در این خصوص امسال و سال قبل آماری نداشته‌ایم. طبق آمارهای گذشته بیش از ۸۰ درصد دانش‌آموزان خراسان رضوی یک عارضه ناهنجاری ساختار قامتی را دارند. این عارضه‌ها شامل شصت پای کج، شانه نامتقارن، پای پرانتزی، سر به جلو و ... است ضمن اینکه در این آمار نسبت دختران به پسران بیشتر است.

 وی با بیان اینکه این مشکلات در دختران بیشتر دیده می‌شود، خاطرنشان کرد: این آمارها مربوط به سال‌های قبل بوده و ممکن است، بیشتر شده باشد. این موضوع مسئله‌ای جدی‌ست که باید پیگیری شود.

 معاون تربیت‌بدنی و سلامت آموزش و پرورش خراسان رضوی با اشاره به اینکه برنامه جامعی با دانشگاه علوم پزشکی مشهد در خصوص کم‌خونی دختران در دوره متوسطه اول و دوم داریم، تصریح کرد: این برنامه جامع برای همه دختران دانش‌آموز خراسان رضوی انجام می‌شود. با توجه به اهمیت فوق‌العاده سلامت دختران اعتبارات ویژه و خاصی را برای این موضوع اختصاص داده شده است. دارو و قرص برای دانش‌آموزان توسط دانشگاه علوم پزشکی مشهد تهیه می‌شود.

 وی افزود: مدیران سلامت، مراقبین سلامت و رابطین سلامت در مدارس قرص و داروها را در بین دانش‌آموزان توزیع می‌کنند. پوشش توزیع دارو بین دانش‌آموزان همگانی است، چرا که این برنامه پیشگیرانه است.

 سلطانی عنوان کرد: در آموزش‌ و پرورش کل کشور کمبود مراقب سلامت وجود دارد. استان خراسان رضوی با توجه به جمعیت زیاد دانش‌آموز از این قائده مستثنی نیست.برای جبران این کمبود از رابطین سلامت در مدارس استفاده می‌کنیم. کسانی که مایل به همکاری با ما در این زمینه هستند، آموزش‌های لازم را در کلاس‌ها می‌بینند.

 معاون تربیت‌بدنی و سلامت آموزش و پرورش خراسان رضوی بیان کرد: رابطین سلامت؛ توسط مدیران مدارس و مراقبین سلامت، هدایت می‌شوند. این تعداد رابطین سلامت باز هم کفایت کار را نمی‌دهد. در مدارس دخترانه این کار توسط مدیران، رابطین و مراقبان سلامت انجام می‌شود.

 سلطانی در خصوص کمبود مراقب سلامت، اظهارکرد: ما نیازها را به آموزش ‌و پرورش کشور ارسال می‌کنیم. موضوع استخدامی در آموزش‌ و پرورش کشور، وزارت ‌خانه‌ها و ارگان‌های دولتی محدودیت‌های خاصی در سطح کشور دارد و از دست ما خارج است.

 معاون تربیت‌بدنی و سلامت آموزش و پرورش خراسان رضوی گفت: یکی از برنامه‌های مدارس مروج سلامت این است که اولیا، دانش‌آموزان و همکاران باهم همکاری دارند. به این خاطر در این مدارس اولیاء مورد آموزش قرار می‌گیرند. یکی از مواردی که در اینجا انجام می‌شود آموزش همسالان است که در این مدارس انجام می‌شود.

 سلطانی افزود: سفیران سلامت ما در مدارس دانش‌آموزان هستند. اینان اطلاعات خود را به سایر دانش‌آموزان منتقل می‌کنند. اگر این کار در ایام تعطیلات و در برنامه‌های مختلفی که دانش‌آموزان در کنار هم بودند؛ انجام شود، دانش‌آموزان تجربیات و آموزش‌های لازم را به یکدیگر انتقال می‌دهند.

به اشتراک بگذارید :