2 جمادی‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۲/۱۷ ۰۸:۵۹:۰۳
کد مطلب:  847918
با حضور وزیر بهداشت و مدیرکل سلامت وزارت آموزش‌وپرورش صورت گرفت؛
برگزاری جشن ملی مدارس ابتدایی عاری از پوسیدگی دندان

در طرح ملی مراقبت از پوسیدگی دندان برای یک‌میلیون و 200 هزار دانش‌آموز پایه ششم اجرایی می‌شود تا در این مقطع سنی کودکان  با روش‌های اصولی مراقبت از دهان و دندان بیشتر آشنا شوند.

به گزارش مرکز امور هماهنگی، ارتباطات و حوزه وزارتی آموزش‌وپرورش، در جشن ملی مدارس ابتدایی عاری از پوسیدگی دندان که با حضور نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش و پزشکی و ضیاءالدینی مدیرکل سلامت وزارت آموزش‌وپرورش و جمعی از مسئولان در شهرستان نمین برگزار ‌شد، وزیر بهداشت گفت: 3 هزار و 200 دندانپزشک و ۳هزار و ۶۰۰یونیت دندانپزشکی در اجرای طرح ارتقای سلامت دهان و دندان دانش‌آموزان در کشور مشارکت می‌کنند.

 

نمکی از امضای تفاهم‌نامه مشترک وزارت آموزش پرورش و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در راستای اجرای این طرح خبر داد و خاطرنشان کرد:  بهترین بستر برای آموزش‌های همگانی را بهداشت مدارس می‌دانیم و امیدواریم با اجرای این برنامه‌های مشترک بتوانیم گامی مؤثر در راستای حفظ بهداشت دهان و دندان در کشور برداریم.

 

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه با استفاده از این ظرفیت می‌توانیم گروه‌های آسیب‌پذیر را که متحمل هزینه‌های سنگین دندانپزشکی در کشور می‌شوند، تحت پوشش قرار دهیم، تصریح کرد: در قالب این طرح و از سنین پایین دندان‌های دانش‌آموزان را تحت مراقبت‌های ویژه قرار می‌دهیم تا با کمترین آسیب مواجه شویم.

 

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بابیان اینکه همچنین در این طرح زنان باردار و افراد در معرض خطر پوسیدگی دندان را تحت پوشش قراردادیم، افزود: معلمان و والدین باید نحوه صحیح مسواک زدن به دانش‌آموزان را یاد دهند و چنین نباشد که مراحل مسواک زدن دانش‌آموزان به‌ویژه در سنین پایین تنها هدر دادن خمیردندان بدون استفاده کاربردی از آن باشد.

 

وی اظهار کرد: زمانی می‌توانستیم تنها با ۵دلار و با تهیه یک واکسن تمامی کودکان را علیه  ۶ نوع بیماری واکسینه کنیم اما امروز حوادث جاده‌ای، بیماری‌های قلبی و عروقی، انواع سرطان‌ها، دیابت و چاقی ما را گرفتار کرده است و راه‌حل این امر تنها این است که مسئولان دست در دست هم داده و با آموزش‌هایی در سنین پایه بتوانند ریشه چاقی، دیابت و امراض متعدد را در کشور شناسایی و نسبت به رفع آن اقدام کنند.

 

نمکی گفت: سرمایه‌های اصلی کشور نفت و معادن نیستند بلکه سرمایه‌های مهم کشور  دانش‌آموزانی هستند که در مدارس تحت آموزش معلمان فهیم قرارگرفته و آینده کشور را به دست خواهند گرفت.

 

وی با تأکید بر اینکه روحیه لطیف کودکان را باید دریابیم، بیان کرد: اگر می‌خواهیم آسیب‌های اجتماعی را کم کرده و گسست‌های اجتماعی را از بین ببریم باید از سنین پایه و کودکان شروع کنیم به‌طوری‌که در آموزش‌وپرورش و در بحث طرح نظام مراقبت اجتماعی دانش‌آموزی، طرح نماد را که به‌عنوان یکی از طرح‌های موفق وزارت آموزش‌وپرورش است تدوین و اجرایی کردیم و امروز مشاهده می‌کنیم که در این عرصه موفقیت‌های بزرگی را به دست آوردیم.

 

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تصریح کرد: آموزش‌وپرورش و وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی می‌توانند در کنار هم بسیاری از آسیب‌های بهداشتی و درمانی در کشور مرتفع کنند که امیدواریم بتوانیم با تعمیم این طرح به سراسر کشور تمام مدارس کشور را در طرح عاری از پوسیدگی دندان مشارکت دهیم.

 

نمکی ادامه داد: طرح ملی مراقبت از پوسیدگی دندان برای یک‌میلیون و 200 هزار دانش‌آموز پایه ششم اجرایی می‌شود تا در این مقطع سنی کودکان  با روش‌های اصولی مراقبت از دهان دندان بیشتر آشنا شوند.

 

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تصریح کرد: این طرح را برای تمامی دانش‌آموزان پایه ششم در کلیه مدارس کشور اجرا می‌کنیم و امیدواریم خروجی آن به ارتقای سلامت دهان و دندان منجر شود که در این زمینه از همکاری‌های خوب آموزش‌وپرورش و مربیان بهداشت قدردانی می‌کنیم.

 

وی خاطرنشان کرد: قبل از اینکه دانش‌آموزان با مشکل جدی پوسیدگی دندان روبرو شوند در قالب اجرای این طرح مراقبت‌های لازم انجام می‌شود تا با همراهی خانواده‌ها و خود دانش‌آموزان این طرح ثمرات و نتایج خوبی را به همراه داشته باشد.

 

به اشتراک بگذارید :