14 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۲/۱۶ ۱۳:۲۹:۵۱
کد مطلب:  847397
مدیر کل آموزش و پرورش فارس در دیدار با نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز تاکید کرد:
سند 2030 جایی در آموزش و پرورش امروز اسلامی ما ندارد

مدیر کل آموزش و پرورش فارس گفت: امروز بیش از هر زمان دیگری به نشاط و شادابی و پویایی در بین دانش آموزان نیاز داریم و نسلی که تربیت می کنیم باید سرحال و سرزنده ، پویا و با نشاط باشند.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش فارس، دکتر علی عسکر نجفی در دیدار با آیت‌الله دژکام، نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز از شهید مطهری به عنوان فیلسوف اسلام شناس ، متفکر ، عالم ،روحانی مسئولیت پذیر و مسئولیت شناس یاد کرد و گفت : او کسی است که در تمام صحنه های انقلاب اسلامی و پیش از آن حضور داشته  و اسوه و الگوی خوبی برای ماست .

مدیر کل آموزش و پرورش فارس همچنین از شهیدان عرصه تعلیم و تربیت شهیدان رجایی و باهنر هم یاد کرد و گفت : آنها الگوهای  ساده زیستی و کم ادعایی  بودند که با رفتار خود راه درست را به ما نشان دادند و امیدوارم که معلمان عزیزمان با بهره گیری از سیره ، منش و روش آن بزرگان راه تعلیم و تربیت را به درستی ادامه دهند .

وی یاد و خاطره شهدای عزیز فرهنگی را هم گرامی داشت و گفت :  بیش از 3 هزار معلم شهید استان  جان خودشان را فدا کردند تا اسلام و ایران زنده بماند  و ما امروز افتخار می کنیم که همکاران عزیزمان در برهه ای از زمان با درک بالا و احساس مسئولیت در صحنه های دفاع از انقلاب اسلامی حضور پیدا کردند .

نجفی گفت : وظیفه خطیر دستگاه تعلیم و تربیت بر کسی پوشیده نیست همه ما معلمین به این مسئولیت عمیق و بزرگی که بر عهده داریم آگاهیم و می دانیم که باید تمام تلاشمان را برای انجام وظیفه و مسئولیت خطیر به کار گیریم .

مدیرکل آموزش وپرورش فارس با اشاره به دیدار اخیر با مقام معظم رهبری با فرهنگیان و اشراف ایشان به تمامی مسائل آموزش و پرورش، گفت : ما راهنمایی ها ، نصایح و دغدغه های ایشان را شنیدیم و آنها را نصب العین خود قرار دادیم .

نجفی با اشاره به اینکه اشراف کامل رهبرمعظم انقلاب  بر مسائل آموزش و پرورش مسئولیت ما را در پاسخگویی به مطالبات معظم له دو چندان می کند گفت :  ایشان در فرمایشاتشان دفاع جانانه ای از آموزش و پرورش انقلاب  کردند .

وی گفت :  آموزش و پرورش  علی رغم تمام مشکلات و کمبودهای که هست در عرصه های پرورش فرزندانی که بتوانند با تعهد کامل از آرمان های انقلاب دفاع کنند موفق عمل کرده است و در حوزه های جدید علوم، نانو و هسته ایی ورود خوبی داشته به گونه ایی که  امروز ایران را به مدارج عالی در سطح دنیا رسانده است .

نجفی با اشاره به  تاکید رهبر معظم انقلاب  که شهدای مدافع حرم را  آموختگان مکتب آموزش و پرورش دانستند ، گفت : آنها با تعهد از دفاع از حرم شریف ائمه هدی علهیم السلام جان فشانی می کنند .

مدیر کل آموزش و پرورش فارس گفت : امروز آسیب های اجتماعی در کنار هجمه سامان یافته فرهنگی دشمن و مشکلات اقتصادی و مسائل دیگر شرایط خاصی را در مملکت ایجاد کرده و این شرایط  بر آموزش و پرورش هم بی تاثیر نبوده که به خوبی محسوس است لذا ما باید در برابر این شرایط  تدبیر و چاره کنیم .

وی با بیان اینکه با استفاده از راهنمایی های هوشیارانه مقام معظم رهبری تحول در آموزش و پرورش آغاز شده است گفت : بر همین اساس مطالعات دقیقی از سوی علما و اندیشمندان تعلیم و تربیت آغاز شد که امروز سند تحول بنیادین آموزش و پرورش به عنوان نقشه راه پیش پای ماست و در واقع در دستور کار ماست و همه ما متعهد هستیم که اجرای این سند راه نجات آموزش و پرورش است .

نجفی با اشاره به ساحت های تربیتی عنوان شده در سند تحول بنیادین گفت: در بعد اعتقادی و اخلاقی دنبال این هستیم که شهروندانی مومن ، معتقد ، مسئولیت پذیر و توانمند از طریق ترویج فرهنگ انس با قرآن ، نماز ، عترت و حفظ ارزش های دینی تربیت کنیم .

مدیر کل آموزش و پرورش فارس با اشاره به اجرای طرح ایران مهارت در سراسر کشور و فارس مهارت در استان گفت : ما باید مهارت آموزی را در دستور کار خود قرار دهیم  و همان گونه که تا کنون هم تلاش هایی در این زمینه شده ، مهارت های پایه را از دوران ابتدایی داریم که دانش آموزانمان نظم پذیر ، مسئولیت پذیر ،احترام گذار به خانواده و حافظ محیط زیست باشند .

نجفی با تاسی از تاکید مقام معظم رهبری بر اهمیت  نشاط و پویایی در بین دانش آموزان گفت : امروز بیش از هر زمان دیگری به نشاط و شادابی و پویایی در بین دانش آموزان نیاز داریم و نسلی که تربیت می کنیم باید سرحال و سرزنده ، پویا و با نشاط باشند.

مدیرکل آموزش و پرورش فارس یکی دیگر از آسیب های امروز را کنکور و حواشی آن دانست و گفت: کنکور به عنوان یک عامل مخرب ، نظام آموزشی ،  اجتماعی و اقتصادی خانواده ها را تحت تاثیر خود قرار داده  و لازم است این نظام آموزشی کنکور محور، تغییر اساسی یابد .

وی گفت : در تلاش هستیم که از طریق پژوهش در بین دانش آموزان و معلمان مدار تصمیم گیری را  به یک مدار منطقی و علمی تبدیل کنیم و از حرکت های ذوقی و سلیقه ایی پرهیز شود که پژوهش می تواند مبنای خوبی برای تصمیم گیری باشد .

نجفی با قدرت و قاطعیت و با استناد به سخن وزیر آموزش وپرورش اعلام کرد : ما امروز همه متفق القول  دنبال اجرای سند تحول هستیم و به هیچ عنوان سند دیگری از جمله 2030 جایی در آموزش و پرورش امروز اسلامی ما  ندارد .

وی افزود : اگر کسانی عامدانه یا ناآگاهانه اقداماتی می کنند که در جهت سند 2030 هست اینها به هیچ عنوان مورد تایید آموزش و پرورش نیست و هیچ مجوزی از آموزش و پرورش ندارد تمام تلاش ما اجرای سند تحول بنیادین که مبتنی بر فلسفه  تعلیم و تربیت اسلامی و الهی است .

نجفی گفت : امیدواریم که معلمان عزیزمان با فراگیری مهارت های لازم و با درک درست از راهی که آموزش و پرورش دارد بتوانند در اجرای سند تحول بنیادین کمک کنند و ما بتوانیم از بار فشاری  که به لحاظ مسائل تبلیغاتی آموزش و پرورش در خصوص سند 2030 می آید کم کنیم.

وی  با تاکید بر اینکه آموزش و پرورش برای انجام رسالت خود به همکاری همه نهادها  و دستگاه ها نیازمند است گفت : نظام تعلیم و تربیت فقط منحصر به آموزش و پرورش نیست و مرکب از متغییرها و عوامل متعددی است که باید این ها در هدف ، ابزار ها و شیوه های رسیدن به هدف با هم تشریک مسائی و وحدت کلمه  داشته باشند .

نجفی گفت : ما انتظار داریم حوزه های علمیه به عنوان متولیّان فکر ، اندیشه و علم  ، حوزه ای که می تواند در تربیت اعتقادی ، عبادی ،  اخلاقی دانش آموزان کمک حال آموزش و پرورش باشند همان طور که تا کنون همکاری خوبی چه در کمیته مشترک حوزه و آموزش و پرورش صورت گرفته و چه در اعزام مبلغین و ائمه جماعت مدارس این زمینه در آموزش و پرورش وجود دارد که این همکاری بیش از پیش گسترش یابد .

به اشتراک بگذارید :