22 ربیع‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۲/۱۶ ۰۹:۰۹:۵۱
کد مطلب:  846738
وزیر آموزش‌وپرورش در نشست خبری؛
انطباق کامل برنامه‌ها  بر اساس سند تحول/افزودن ۱۰ هزار کلاس درس جدید /اعزام بیش از ۱۲ میلیون نفر روز به اردوهای دانش‌آموزی/ برگزاری کلاس‌های جبرانی و اردوهای آموزشی برای دانش آموزان سیل‌زده

وزیرآموزش‌وپرورش در نشست خبری با اصحاب رسانه با تشریح برنامه‌های این وزارتخانه اظهار کرد: در حوزه نیروی انسانی کمبود نیرو داریم اما به معنی بدون معلم ماندن کلاس‌های درس در مهر 98 نیست و در اردیبهشت‌ماه آمار تمامی نیروهای شاغل و بازنشسته را اخذ کردیم و برای مهر 98 از هم‌اکنون برنامه‌ریزی کرده‌ایم.

به گزارش مرکز امور هماهنگی، ارتباطات و حوزه وزارتی آموزش‌وپرورش، صبح امروز سید محمد بطحایی در نشست خبری که با حضور اصحاب رسانه در سالن غدیر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار شد با تبریک پیشاپیش ماه مبارک رمضان و هفته بزرگداشت مقام معلم، اظهار کرد: سال تحصیلی جاری علیرغم همه سختی‌ها در حوزه‌های مالی و منابع، سال مفیدی برای نظام آموزش‌وپرورش بود که بخش عمده‌ای از این موفقیت‌ها را مدیون معلمان در مدرسه هستیم.

 

سند تحول بنیادین نقشه راه و مسیر رشد و تحول آموزش‌وپرورش است

 

بطحایی بابیان اینکه سند تحول بنیادین نقشه راه و مسیر رشد و تحول آموزش‌وپرورش است، گفت: با توجه به سند تحول بنیادین برنامه‌های آموزشی و پرورشی را موردبازنگری قراردادیم وحلقه‌های زیر ساختارها تکمیل شد. همچنین لازم بود که زیر نظام‌های شش‌گانه تهیه و تدوین شود و ازاین‌جهت در آغاز سال ۹۷گامی جدی برای اجرایی شدن سند تحول برداشتیم.

 

وزیر آموزش‌وپرورش خاطرنشان کرد: در هرکدام از زیر نظام‌ها برنامه‌هایی تدوین‌شده است که اجرای آن‌ها در راستای اجرای سند تحول بنیادین است.

 

محور اول اجرای سند، تحول در متن و محتوای برنامه‌های آموزشی است

 

وی در ادامه اضافه کرد: محور اول تحول در متن و محتوای برنامه‌های آموزشی است. مهم‌ترین زیر نظام در این محور سند برنامه درس ملی است که نشان می‌دهد چه چرخش‌هایی برای این تحول نیاز است تا دانش آموزان در مدارس با توجه به نیازهای جامعه تربیت شوند.

 

بطحایی با اشاره به برنامه ویژه مدرسه اظهار کرد: برنامه ویژه مدرسه که اصطلاحاً بوم نامیده می‌شود، تلاش می‌کند تا انعطاف لازم را در اختیار عوامل مدرسه قرار بدهد و با توجه به نیازها در محتوای رسمی برنامه آموزشی ۲ساعت در اختیار مدارس قرار گرفت تا از خلاقیت و نوآوری استفاده کنند و این دو ساعت با برنامه‌های فوق‌برنامه متفاوت است.

 

اجرای طرح مهارت‌آموزی در 5000 مدرسه متوسطه اول

 

وزیر آموزش‌وپرورش با تأکیدی که رئیس‌جمهور بر مهارت‌آموزی دارند، اظهار کرد: در ۵۰۰۰ مدرسه متوسطه اول مهارت‌آموزی پایه را اجرا کردیم که دانش آموزان در دوره‌های ۱۲ تا ۳۶ ساعته، آموزش دست‌ساخته‌هایی که امکان عرضه و قابل‌فروش باشد را با امکانات و تجهیزات کمی که وجود داشت، دیده‌اند.

 

محور دوم اجرای سند، تحول در مدیریت و اداره آموزش‌وپرورش است

 

بطحایی تصریح کرد: محور دوم، تحول در مدیریت و اداره آموزش‌وپرورش است و در این محور مهم‌ترین برنامه رویکرد مدرسه محوری است و البته چندین سال است که آموزش‌وپرورش به دنبال این موضوع بوده است تا اختیار آن عوامل در مدارس افزایش پیدا کند.

 

وی بابیان اینکه برنامه‌های عملیاتی آغازشده است، گفت: دوره‌های گواهی‌نامه صلاحیت‌های حرفه‌ای مدیران مدارس را آغاز کردیم که ابتدا در سه استان و سپس در ۷ استان دنبال شده است.

 

 وزیر آموزش‌وپرورش در ادامه اضافه کرد: برنامه بعدی نظام کنترل و تضمین کیفیت است که بر استفاده از داده‌هایی که در سامانه تدبیر و تعالی داریم مدارس درجه‌بندی می‌شوند و مشخص می‌شود که هر مدرسه چقدر پیشرفت و پسرفت داشته است.

 

بطحایی با اشاره به اینکه به مدارس تفویض اختیار داده خواهد شد تا بخشی از مسائل مربوط به تعلیم و تربیت دانش آموزان را حل کنند، اظهار کرد:  برنامه سال تحصیلی ۹۸کاملاً بر اساس سند تحول تهیه‌شده است و اولویت‌بندی شده است تا متناسب با منابعی که در اختیار قرار می‌گیرد دامنه اجرا کم یا زیاد شود و در تمام حوزه‌های آموزشی و پرورشی تمامی برنامه‌ها متناظر با برنامه‌های سند تحول بنیادین است.

 

ساخت و تحویل 10 هزار کلاس درس جدید با مشارکت خیرین مدرسه‌ساز

 

وی در ادامه گفت: گام مؤثری در جهت فضاهای آموزشی برداشته شد که البته تا وضع مطلوب فاصله‌داریم و اقدامات خوبی در ساخت فضاهای آموزشی داشتیم که۱۰هزار کلاس درس جدید در اختیار تعلیم و تربیت دانش آموزان قرار گرفت که نیمی از این کلاس‌ها توسط خیرین نیک‌اندیش احداث‌شده است که از آنان بسیار سپاسگزارم.

 

وزیر آموزش‌وپرورش اذعان کرد: انشالله در سال ۹۸هم همین تعداد کلاس به مدارس افزوده شود.

 

شرکت ۱۲ میلیون نفر روز دانش‌آموز در اردوها

 

بطحایی بابیان اینکه در حوزه فرهنگی و پرورشی هم اقدامات خوبی انجام‌شده است، گفت: نزدیک ۱۲میلیون نفر روز دانش‌آموز در اردو شرکت کرده‌اند که در اردو تمرین مهارت زندگی، باهم بودن و تحمل شرایط سخت ممکن است البته برگزاری اردو بسیار برای همکاران سخت است که مربیان تربیتی مدارس با عشق به این فعالیت می‌پردازند و در این خصوص مرکز کنترل اردوهای دانش‌آموزی داریم که دائماً با این مرکز در ارتباط‌ هستند و خطرات و صدمات بسیار کاهش پیداکرده است.

 

مشارکت 600 هزار نفر دانش‌آموز در اردوی راهیان نور

 

مشارکت بیش از 6 میلیون دانش‌آموز در مسابقات دانش‌آموزی

 

مشارکت ۸میلیون دانش‌آموز در انتخابات دانش‌آموزی

 

حضور ۷ میلیون دانش‌آموز در تشکل‌های دانش‌آموزی

 

وزیر آموزش‌وپرورش تصریح کرد: ۶۰۰هزار نفر در اردوی راهیان نور و بیش از ۶میلیون دانش‌آموز در مسابقات فرهنگی هنری ورزشی شرکت کردند. همچنین ۵۰هزار نمایشگاه کتاب در مدارس در راستای اشاعه فرهنگ کتاب‌خوانی، در حوزه تربیت اجتماعی و سیاسی برگزار شد و ۸میلیون دانش‌آموز در انتخابات دانش‌آموزی شرکت کردند و ۷میلیون دانش‌آموز در تشکل‌های دانش‌آموزی حضور دارند.

 

 

 

در سیل اخیر به 1500 مدرسه آسیب رسید

 

وی اذعان کرد: به بخشی از هم‌وطنان در استان‌های کشور بر اساس حادثه سیل اخیر آسیب‌های جدی وارد شد که در این میان ۱۵۰۰مدرسه دچار آسیب شده‌اند و آموزش‌وپرورش همراه با سایر نهادهای کشور به کمک هم‌وطنان آسیب‌دیده شتافت.

 

بطحایی ادامه داد: در بخش فضاهای آموزشی اقدامات بسیار خوبی انجام‌شده است که خیرین مثل همیشه به کمک آمدند و صمیمانه از آنان سپاسگزاری می‌کنم. حدود ۲۱۲مدرسه کاملاً تخریب‌شده است و بازسازی مدارسی که بخشی از آن‌ها تخریب‌شده، آغازشده است و انشالله برای مهرماه آماده خواهند شد و برای مدارسی که کاملاً تخریب‌شده است در تابستان اقدام می‌کنیم.

 

وزیرآموزش پرورش با اشاره به اینکه بخشی از اقدامات برای دانش‌آموزان بوده است، گفت: اردوهای علمی دانش‌آموزی شروع‌شده است و کلاس‌های رفع اشکال برای دانش آموزان گذاشته‌شده است و با تلاش و همت معلمان در سایر استان‌ها، حمایت‌هایی از همکاران در استان‌های کشور صورت گرفته است که امیدوارم بخشی از آلام آنان را مرتفع کند.

 

وزیرآموزش‌وپرورش در بخش دیگر نشست پس از استماع سؤالات خبرنگاران در پاسخ به انگیزه وزیر در خصوص برخی انتصابات در سازمان پژوهش، برنامه‌ریزی آموزشی اظهار کرد: دراین‌باره با حجت السلام ذوعلم صحبت شده تا پیشینه افراد منتصب به اطلاع افکار عمومی برسد البته دقت بیشتر در عزل و نصب‌ها همواره مورد تأکید است.

 

نظارت هیئت سه نفره ای بر عدم اجرای سند 2030

 

سند ۲۰۳۰تغییر هویت و سبک زندگی دانش آموزان را دنبال می‌کند

 

بطحایی ادامه داد: حساسیتی که روی سند ۲۰۳۰در جامعه وجود دارد به خاطر هدفی است که این سند دنبال می‌کند و آن تغییر هویت و سبک زندگی دانش آموزان است درحالی‌که آموزه‌های ما غنی‌تر از این سند است، لذا هیئت سه نفره ای را برای نظارت بر عدم اجرای این سند تعیین و فعالیت خود را آغاز کردند. البته نباید ترس از اتهام مجری سند ۲۰۳۰بودن ما را از اجرای برخی اصول تربیتی بازدارد.

 

وی در پاسخ سؤالی که با اشاره به فرمایشات رهبر معظم انقلاب در خصوص تکریم مقام معلم و تربیت دانش‌آموز مطلوب جامعه اسلامی مطرح شد، افزود: رهبر معظم انقلاب در فرمایشی مختصر هدف اصلی سند تحول را تربیت افرادی آگاه، متدین، متعهد و... اعلام فرمودند لذا برای تحقق این امر و انجام تحول نیازمند نیروی انسانی مناسب به‌عنوان مهم‌ترین عامل تحول هستیم البته تحقق سند تحول در زمان محدود میسر نیست بلکه یک جریانی است که باید بر اساس آن همواره برای ارتقای سطح تعلیم و تربیت تلاش کنیم.

 

طرح رتبه‌بندی فرهنگیان

 

وزیر آموزش‌وپرورش، شرایط اقتصادی حاکم بر جامعه را بر برنامه‌های تعلیم و تربیت تأثیرگذار دانست و خاطرنشان کرد: نظام رتبه‌بندی در سال ۹۷تهیه و به دولت ارسال شد اما علیرغم اینکه در دستور کار است اما دولت هنوز وارد آن نشده است، با شرایط فعلی تلاش می‌کنیم این طرح را امسال شروع کنیم تا در ادامه تکمیل و به‌طور کامل اجرا شود و مطابق اجرای این طرح، نظام پرداخت هر نیز تغییر خواهد کرد.

 

واگذاری املاک مازاد آموزش‌وپرورش

 

وی در خصوص واگذاری املاک مازاد آموزش‌وپرورش گفت: برخی املاک مذکور فاقد سند و یا وقف و یا موانعی دیگری وجود دارد که برای رفع آن تلاش می‌کنیم.

 

عضو کابینه تدبیر وامید در پاسخ به سؤالی اظهار کرد: برای کیفیت بخشی به آموزش زبان‌های خارجی تلاش می‌کنیم نباید انحصار زبان خارجی به زبان انگلیسی باشد لذا روش آموزش زبان‌های خارجی را تصحیح خواهیم کرد تا دانش آموزان به‌جای فراگیری گرامر به مکالمه بپردازند.

 

وی از تلاش برای جذب ۵۵هزار نفر را در آموزش‌وپرورش خبر داد و افزود: مصمم هستیم تکالیف شب را در نظام تعلیم و تربیت تصحیح کنیم زیرا در اغلب موارد موجب انزجار دانش‌آموز می‌شود البته این طرح باید به‌تدریج اجرا و تصحیح گردد لذا مدارسی که شرایط مندرج در دستورالعمل را دارا هستند باید نوع مشق شب در آن‌ها تصحیح شود.

 

بطحایی در خصوص اخذ شهریه مدارس غیردولتی گفت: ممکن است تعداد محدودی از مدارس تخلفی کنند اما نباید ارزش سایر مدارس غیردولتی را که باسیلی صورت خود را سرخ نگه داشتند را نادیده گرفت لذا همچون سال قبل سامانه‌های نظارتی و الگوی منطقه‌ای دریافت شهریه در سراسر کشور اجرا و با متخلفین برخورد قاطع می‌شود.

 

کلاس های درس مهر 98 از هم اکنون برنامه ریزی شده است

 

وی بر تعامل و اطلاع‌رسانی آموزش‌وپرورش با رسانه‌ها تأکید و عنوان کرد: در حوزه نیروی انسانی کمبود نیرو داریم اما این به معنی بدون معلم بودن کلاس‌های درس نیست لذا تاکنون کلاس‌ها درس مهر ۹۸را سامان‌دهی کردیم، البته بازنشستگی نیروی انسانی رو به افزایش است و برنامه‌هایی برای تأمین نیروی جایگزین در دستور کار است.

 

نهایی شدن ساختار تشکیلاتی حوزه ستادی به‌زودی

 

وزیرآموزش‌وپرورش از نهایی شدن ساختار تشکیلاتی حوزه ستادی به‌زودی خبر داد و تصریح کرد: نگاه ما به تشکل‌ها باید به‌عنوان یک ظرفیت باشد و آن‌ها به‌عنوان یک پل ارتباطی می‌توانند در بهبود شرایط آموزش‌وپرورش مؤثر باشند. تلاش داریم به کمک تشکل‌ها مسائل آموزش‌وپرورش حل‌وفصل شود.

 

وی گفت: شرایط کشور شرایط جنگی است در چنین موقعیتی باید گلایه‌ها را در فضایی آرام و به‌دوراز تنش مطرح کرد تا موجب سو استفاده فرصت‌طلبان نشود.

 

هیچ فردی بدون ضابطه وارد هیئت‌علمی دانشگاه فرهنگیان نشده است

 

بطحایی در پاسخ به سؤالی گفت: بر اساس بررسی‌های انجام‌شده هیچ فردی بدون ضابطه وارد هیئت‌علمی دانشگاه فرهنگیان نشده است و اطلاعات دقیق‌تر به‌زودی منتشر می‌شود.

 

به اشتراک بگذارید :