16 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۲/۱۵ ۱۴:۵۶:۰۰
کد مطلب:  846231
مدیرکل آموزش وپرورش فارس در آیین تقدیر از معلمان نمونه فارس تاکید کرد :
توسعه یافتگی و پیشرفت هر کشوری حاصل فکر و اندیشه معلمان است

مدیرکل آموزش وپرورش فارس ، آموزش و پرورش را نهاد بزرگ دولت در همه ی کشورها و جوامع انسانی دانست و گفت : همه ابعاد توسعه و پیشرفت کشورها بستگی به توانمندسازی و عملکرد مناسب نظام تعلیم و تربیت دارد لذا می توان آینده هر کشوری را در سیمای کنونی آموزش و پرورش آن کشور ترسیم کرد .

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش فارس، دکترعلی عسکر نجفی در آیین تقدیر از معلمان نمونه استانی  که در مجتمع آموزشی احسان برگزار شد ، گفت : اگر بخواهیم ارزش کار معلم و ارج و منزلت معلم را بسنجیم، اهمیت آن به وسعت و عمق انسان سازی ، هویت بخشی و هدایت و کمال جامعه است که اصلا قابل اندازه گیری نیست و عظمت آن بسیار بالاست .

مدیرکل آموزش وپرورش فارس با اشاره به دیدار اخیر با مقام معظم رهبری و ریاست جمهوری با فرهنگیان گفت : آنچه که در این دیدارها موج می زد و به خوبی هویدا بود ، روحیه امید ، شادابی و نشاطی بود که از صحبت های این بزرگان درک کردیم و درس گرفتیم.

 وی افزود : امیدواریم که با استفاده از بیانات ارزشمندشان  بتوانیم کاروان بزرگ آموزش و پرورش را به سر منزل مقصود نزدیک کنیم  و رسالت خطیری که  به عهده همه ماست با هم افزایی در این راه خطیر راه را به خوبی بپیماییم .

نجفی گفت :  این راه بزرگی را که شهید مطهری به عنوان متفکر بزرگ و اندیشمند نمونه انتخاب کردند و برای تحقق اندیشه های خود جانش را در طبق اخلاص گذاشتند نصب العین خود قرار دهیم .

مدیرکل آموزش وپرورش فارس همچنین از شهیدان عرصه تعلیم و تربیت شهیدان رجایی و باهنر هم یاد کرد و گفت : آنها انسان های ساده زیست و مخلصی بودند که با رفتار خود راه درست را به ما نشان دادند و امیدوارم که معلمان عزیزمان با بهره گیری از سیره ، منش و روش آن بزرگان راه تعلیم و تربیت را به درستی ادامه دهند .

وی آموزش و پرورش را نهاد بزرگ دولت در همه ی کشورها و جوامع انسانی دانست و گفت : همه ابعاد توسعه و پیشرفت کشورها بستگی به توانمندسازی و عملکرد مناسب نظام تعلیم و تربیت دارد ،لذا می توان آینده هر کشوری را در سیمای کنونی آموزش و پرورش آن کشور ترسیم کرد .

نجفی گفت : لازمه توسعه یافتگی و پیشرفت هر کشوری تربیت و پیشرفت انسان های توسعه یافته است که این امر به دست توانای معلم و حاصل ذهن و فکر و اندیشه آنهاست و در واقع  ارزش کار معلم به خوبی و نقشی که در جامعه پیدا می کند هویداست .

وی افزود : آموزش و پروش ستون و خیمه جامعه است که اگر مستحکم و درست استوار شود همه ابعاد آن جامعه خوب بنا گذاشته می شود.

 نجفی  پل ارتباطی بین جامعه توسعه یافته و جامعه توسعه نیافته امروز را آموزش و پرورش معرفی کرد و گفت :  از نظر همه صاحب نظران اقتصادی ، اجتماعی ، فرهنگی و علمی دنیا اگر کشوری بخواهد توسعه پیدا کند و به تعالی برسد ،آغاز آن در  آموزش و پرورش و مدرسه  و به دست توانای معلم است .

وی گفت : با آسیب شناسی نظام تعلیم و تربیت فعلی ما و با بحث و بررسی و مطالعه ی چندین ساله بر نظام تعلیم و تربیت توسط اندیشمندان این حوزه به درستی متوجه شدیم که طبق فرمایش  مقام معظم رهبری آموزش و پرورش امروز فرسوده است و توان راهبری نظام تعلیم و تربیت را ندارد و باید تحولات عمقی در آموزش و پرورش به وقوع پیوند .

نجفی با اشاره به ضرورت کار معلم و اهمیت آموزش و پرورش گفت : رسیدن به نقطه مطلوب نیازمند برنامه ریزی مناسب است  که بر همین اساس سند تحول بنیادین به عنوان حاصل و چکیده تجربیات محققان و اندیشمندان امروز در دستور کار سردمداران نظام و تعلیم و تربیت قرار گرفته است .

مدیرکل آموزش وپرورش فارس گفت : در این سند اصل و اساس کار بر این است که ما از نگاه تک محوری ، تک بعدی و تک ساحتی نظام تعلیم و تربیت باید به یک نگاه چند بعدی و چند ساحتی برسیم .

وی ادامه داد : ابعاد تربیت فقط خلاصه در بعد علمی و سواد و تحصیل نمی شود و  شامل ابعاد سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی ، زیبایی شناختی و هنری ، بعد جسمی و بدنی ، اعتقادی ، عبادی و اخلاقی است که  باید در دستور کار قرار گیرد .

نجفی اصلی ترین برنامه در آموزش و پرورش  که شالوده تمام کارها و فعالیت هاست سند تحول بنیادین دانست و گفت : در این سند تلاش بر این است که شهروندی تربیت شود که از مهارت های لازم زندگی برخوردار باشد و در مواجه با نارسایی ها و مشکلات توان مقابله داشته باشد و بتواند در برابر آسیب ها خودش را حفظ کند و  مسیرش را به سمت کمال و تعالی ادامه بدهد.

مدیرکل آموزش وپرورش فارس ، آموزش و مهارت را دو رکن جدایی ناپذیر در تعلیم و تربیت اسلامی دانست و افزود : ما نباید صرفا به آموزش بپردازیم بلکه در کنار آن توجه به مهارت و مهارت آموزی یک ضرورت انکار ناپذیر است .

وی  در ادامه بر ضرورت تمرکززدایی در آموزش و پرورش تاکید کرد و گفت: مدرسه محوری راهکاری است که می تواند موجب رفع تمرکز در آموزش و پرورش و بهبود امور در نظام تعلیم و تربیت شود و اساس  این کار به دست مدیران توانمند است.

نجفی تاکید نمود : انتخاب مدیران باید بر اساس یک چارچوب و معیار و یک سری شایستگی ها و صلاحیت های تخصصی  باشد و اسامی افراد وارد سامانه تعیین شده شود تا از این طریق در انتصابهایمان کمتر دچار اشتباه یا مداخلات غیر ضروری باشیم.

وی با اشاره به تاکیدی که اخیرا مقام معظم رهبری در دیدار با فرهنگیان کشور توجه داشتند و موکدا سفارش کردند که باید سازمان پژوهش و برنامه ریزی درسی احیا شود و به آن توجه جدی شود گفت : ذیل این سازمان باید فعالیت های پژوهش محور در مدارس به شدت مورد توجه قرار گیرد .

مدیرکل آموزش وپرورش فارس افزود : در سند تحول بنیادین تربیت دانش آموز پژوهش محور ، مدرسه پژوهش محور مورد توجه است که در همین خصوص تا کنون توانسته ایم 13 مدرسه پژوهنده را در استان فارس افتتاح کنیم .

به اشتراک بگذارید :