22 ربیع‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۲/۱۴ ۰۹:۵۰:۱۵
کد مطلب:  844439
وزیر آموزش و پرورش در سخنرانی های پیش از خطبه نمازجمعه تهران؛
بطحایی: معلمان علی رغم همه کمبودها نسلی دانا، مومن و ماهر تقدیم جامعه می کنند/چرخش های اساسی نظام تعلیم و تربیت بر اساس سند تحول است

وزیر آموزش و پرورش درهفته گرامیداشت مقام معلم در سخنرانی پیش از خطبه های نماز جمعه تهران اظهار کرد: اولویت اول در وزارت آموزش و پرورش اجرای سند تحول نظام آموزش و پرورش است و آموزش و پرورش برای تربیت نسلی آگاه، دیندار، با امید و اراده، متفکر و خلاق در تراز جمهوری اسلامی مصمم است.

به گزارش مرکز امور هماهنگی، ارتباطات و حوزه وزارتی آموزش و پرورش، سید محمد بطحایی که به مناسبت هفته گرامیداشت مقام معلم سخنرانی پیش از خطبه های نماز جمعه تهران بود، ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای انقلاب اسلامی به ویژه ۵٠٠٠معلم شهید و در راس آنها شهیدان رجایی و باهنر و استاد شهید مرتضی مطهری وهمچنین تبریک هفته گرامیداشت مقام  و منزلت معلم اظهار کرد: آموزش و پرورش با بیش از ۹۵۰ هزار فرهنگی عزیز ،۱۰۶ هزار مدرسه و ۷۵۲ منطقه و شهرستان گسترده ترین دستگاه اجرایی کشور است که در این دستگاه مهم ترین نقش را معلمان دارند.

 

وی افزود: معلمان سخت کوش، متدین و فداکار علی رغم کمبود امکانات و تجهیزات، همچنان صمیمانه در خدمت فرزندان شما ملت شریف هستند و با تمام تلاش خود می‌خواهند نسلی دانا، مومن و ماهر تقدیم جامعه کند.

 

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه همکاران من برای رسیدن به این هدف بزرگ سند تحول بنیادین آموزش و پرورش را نقشه راه خود قرار داده‌اند، گفت: اولویت اصلی در آموزش و پرورش با توجه به تاکید مقام معظم رهبری اجرای سند تحول نظام آموزش و پرورش است که بر اساس این سند چرخش های اساسی در نظام آموزش و پرورش باید صورت بگیرد تا نظام آموزشی ما را به یک نهاد فرهنگی و تربیتی تبدیل کند و زمینه تربیت پذیری کودکان و نوجوانان ما را بر اساس اقتضائات فرهنگ غنی ایران اسلامی و نیازهای جامعه فراهم کند .

 

بطحایی در ادامه اضافه کرد: آموزش و پرورش در این مسیر به همراهی و همدلی تمام کسانی که دل در گرو تعالی میهن اسلامی بسته اند، نیاز دارد و مشارکت و همراهی تمام آحاد در این مسیر یک ضرورت اجتناب‌ناپذیر  برای موفقیت آموزش و پرورش است .

 

وی با اشاره به برنامه‌های تحولی در آموزش و پرورش، اظهار کرد:یکی از محوری ترین برنامه‌های تحولی اصلاح و توسعه مدیریت آموزشگاهی است که به صورت جدی حرکت به سمت مدرسه محوری با تاکید براینکه مدرسه رکن اصلی تعلیم و تربیت و کانون اصلی آموزش و پرورش است ، صورت گرفته است.

 

بطحایی تصریح کرد: مدرسه به عنوان کانون تربیت، خانه دوم دانش آموزان است که باید نقش خود را به عنوان یک محیط تصمیم گیری ارتقا دهد.

 

وزیرآموزش و پرورش با اشاره به محور دوم برنامه های تحولی آموزش و پرورش اظهار کرد: تحول در برنامه های درسی و برنامه های آموزشی محور دیگری از برنامه‌های تحولی است که بر اساس الگوی ایرانی اسلامی و با نیاز جامعه تطبیق پیدا کندو در شرایطی که ملت مورد هجمه فرهنگی غرب قرار دارد، نسل امروز نیازمند این است که در حوزه های مختلف در راه رسیدن به مراتبی از حیات طیبه تربیت شود .

 

بطحایی خاطرنشان کرد: آموزش و پرورش باید بتواند دانش آموزی آگاه، دیندار، امیدوار، بانشاط خلاق، متفکر و مصمم در حفظ هویت اسلامی و ملی تربیت کند و تقدیم جامعه کند که دراین راستا یکی از برنامه‌ها در آموزش و پرورش در دوره ابتدایی دوم و متوسطه دوره اول برنامه ویژه مدرسه بود .

 

وی در ادامه اضافه کرد: در برنامه ویژه مدرسه که با رعایت چارچوب ها ارائه داده شده است به مدارس اجازه می دهد با توجه به تشخیص نیازها دو ساعت در هفته به فعالیت های تربیتی و پرورشی و تربیت بدنی و از این دست برنامه ها تخصیص داده شود .

 

بطحایی با بیان اینکه برای تربیت این نسل در کنار توجه تمامی دستگاه‌ها و مردم، نیازمند معلمان با شایستگی حرفه‌ای و اخلاقی هستیم، گفت: معلمانی که به دور از دغدغه‌های معیشتی و منزلتی با بهره‌مندی از جدیدترین روش‌های آموزشی و پرورشی ، با تلاش مضاعف آینده ای روشن برای جامعه ترسیم کند .

 

وزیر آموزش و پرورش با شاره به  بیانات مقام معظم رهبری اظهار کرد:یکی از مهمترین مولفه ها در اجرای سند تحول داشتن روحیه انقلابی و شجاعانه است. نهراسیدن از مشکلات شرط اصلی وعامل مهم در موفقیت اجرای سند تحول است و برای شکستن قالب‌هایی که به آنها عادت کردیم و عبور از مشکلات روحیه انقلابی و شجاعانه لازم است .

 

وی اذعان کرد: در حادثه سیل اخیر به تعدادی از هموطنان ما در استان‌های کشور آسیب‌های جدی وارد شد که در این میان ۱۵۰۰ مدرسه دچار آسیب شده‌اند و آموزش و پرورش همراه با سایر نهادهای کشور به کمک هموطنان آسیب‌دیده شتافت و تعدادی از استان‌ها به عنوان استان معین تعیین شدند و در سه حوزه امداد رسانی کردند.

 

بطحایی ادامه داد: در بخش فضاهای آموزشی اقدامات بسیار خوبی انجام شده است که خیرین مثل همیشه به کمک آمدند و صمیمانه از آنان  سپاسگزاری می کنم و بازسازی مدارس آغاز شده و انشالله برای مهرماه آماده خواهند شد .

 

وزیر آموزش پرورش با اشاره به اینکه بخشی از اقدامات برای دانش‌آموزان بوده است، گفت:علاوه بر مساعدت ها، اردوهای علمی شروع شده است و کلاس های رفع اشکال برای دانش آموزان گذاشته شده است و با  تلاش‌ و همت معلمان در سایر استان‌ها ، حمایت هایی از همکاران در استان‌های کشور صورت گرفته است که امیدوارم بخشی از آلام آنان را مرتفع کند .

 

وزیر آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: آموزش و پرورش با توجه به شعار سال از سوی مقام معظم رهبری سال رونق تولید نام گرفته است تلاش می‌کند تا  گام‌های موثر را بردارد و در سال ۹۷ دوره‌های آموزشی مهارت‌های کوتاه مدت را برای دانش‌آموزان اجرا کردیم که با دست ساخته های ساده بتوانند با محیط کار و فرهنگ کارآفرینی انس و الفت پیدا کنند.

 

بطحایی با  اشاره به دستور رئیس جمهوراظهارکرد: برای تابستان و سال آینده برنامه مکملی را پیش بینی کرده ایم که بچه ها با مهارت های تولیدی که منتج به خدمات قابل فروش باشد آشنا شوند و با این اقدام بتوانیم گام‌های موثری برای عملی شدن شعار سال برداریم.

 

وی در ادامه اضافه کرد: آموزش و پرورش چشم اندازهای بسیار مهمی همچون بیانیه گام دوم انقلاب را مد نظر قرار می‌دهد و با عمل به آن و  همراهی مردم فهیم ایران در جهت اهداف این مهم گام برمی‌دارد و انشالله به لطف خداوند در آینده نه چندان دور آموزش و پرورشی خواهیم داشت  که در شأن شما مردم متدین، قهرمان و شهیدپرور باشد .

 

بطحایی گفت: به یاری خداوند و شما مردم خوب مدارسی در اختیار فرزندان خود قرار می دهیم که محیطی امن و موثر در تربیت آینده سازان نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران باشد .

 

وزیر آموزش و پرورش در پایان با اشاره به اقدام ستاد نماز جمعه قبل از سخنرانی انجام داده بود، اظهار کرد: بخشی از پیام های شما نمازگزاران انتقادات و پیشنهاداتی است که  برای بهبود وضعیت فعلی آموزش و پرورش باید مورد توجه من وهمکارانم قرار بگیرد؛ مواردی مانند مراقبت و نظارت برعدم اجرای سند ٢٠٣٠ و هرسند دیگری که قصد نفوذ در مسیر تربیت دانش آموزان دارد، سواد رسانه ای، دقت بیشتر در انتخاب معلمان و.. البته بخش از پیامدها مشکلات فردی بود که در روزهای آینده فرد مشخصی را برای پیگیری موارد معرفی خواهم کرد تا موارد به صورت موردی پیگیری شود و در مورد طرح رتبه بندی وهمسان سازی حقوق بازنشستگان که مطرح شده بود در برنامه هایی که به مناسبت هفته گرامیداشت مقام معلم با رسانه ها خواهم داشت توضیحاتی ارایه خواهم داد.

به اشتراک بگذارید :