10 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۲/۰۸ ۱۸:۴۷:۳۶
کد مطلب:  839957
دکتر عبدالعزیز عثمان التویجری مدیرکل کمیسیون آیسسکو و دبیر کل اتحادیه دانشگاه های جهان اسلام
در مواجه با چالش ها منطقی ترین راه ، یاری خواستن از عالمان و فرهیختگان امت اسلامی است

پیام دکتر عبدالعزیز عثمان التویجری مدیرکل کمیسیون آیسسکو و دبیر کل اتحادیه دانشگاه های جهان اسلام به همایش بین المللی جهان اسلام در افق 1414 توسط دکتر غلامرضا کریمی دیبر کل کمیسیون ملی آیسسکو در ایران قرائت گردید.

پیام دکتر عبدالعزیز عثمان التویجری مدیرکل کمیسیون آیسسکو و دبیر کل اتحادیه دانشگاه های جهان اسلام به همایش بین المللی جهان اسلام در افق 1414 توسط دکتر غلامرضا کریمی دیبر کل کمیسیون ملی آیسسکو در ایران قرائت گردید.

عالیجنایان ، فرهیختگان گرامی ، مقامات محترم ، روسا و اساتید محترم دانشگاهها، برگزارکنندگان محترم همایش بین المللی جهان اسلام در افق 1414 ( 2035 )

 شرکت کنندگان محترم درهمایش ،خانم ها و آقایان،

بسیارمایه خرسندی ومباهات است که درچنین روزهای فرخنده ای در آستانه ماه مبارک رمضان ، چنین رویداد مهمی در یکی از دانشگاههای برجسته جهان اسلام ، یعنی دانشگاه تهران ، رخ داده است . سازمان آیسسکو همواره این افتخار را دارد که درجهت رشد و شکوفاِیی علمی ، آموزشی و فرهنگی جهان اسلام و همچنین رویارویی با مخاطرات پیش روی امت اسلامی در زمینه های مختلف، در تلاش وتکاپو بوده و از هر حرکت علمی- پژوهشی کشورهای عضو در این خصوص ، مشتاقانه حمایت و پشتیبانی می نماید.

یکی ازاولویت های مهم دانشگاهها ومحافل علمی جهان اسلام درحال حاضر، تلاش برای هموار کردن زمینه های توسعه پایدار و همه جانبه کشورهای اسلامی و شناسایی و پاسخگویی مناسب به نیازهای امت اسلامی دراین خصوص می باشد . به همین دلیل ، ایجاد پایگاهی محکم در جامعه علمی و دانشگاهی برای بهره گیری از توانمندی های دانشگاهیان عزیز ، در زمینه های علمی و پژوهشی ، امری مهم وقابل تقدیر است . من یقین دارم که این همایش پربار و ارزنده وپنل های تخصصی آن ، گامی بسیار مهم در این راستا خواهد بود. همانگونه که استحضار دارید ، امروز امت سلامی و به نوعی آحاد بشریت ، با فرصتها وتهدیدهای گوناگونی مواجه است که توجه به آنها در حوزه آینده پژوهی ، از ضروریات است.

 درخصوص فرصتها باید گفت که، تلاش برای ارتقاء ارزشهای مشترک فرهنگی ، تمدنی و انسانی و گسترش این ارزشها در میان جوامع اسلامی و سایر ملل ، برای تقویت همبستگی ، صلح و همزیستی مسالمت آمیز ، از اولویتهای جامعه علمی ما مسلمانان به شمار می رود و اندیشمندان و صاحبان دانش و خرد، در این زمینه وظیفه سنگینی بر عهده دارند که امیدوارم این همایش ، بستری برای تبادل افکار واندیشه های فرهیختگان در این زمینه باشد.

 در خصوص چالشها باید گفت که امروز بر هیچیک از شما بزرگواران پوشیده نیست که موضوع دامن زدن به اسلام هراسی ، مسئله خشونت و تروریسم و ایجاد تفرقه بین مسلمانان و سایر جوامع ، از جمله مسائلی است که متاسفانه دامنگیر ماست و برای پرداختن به این چالشها و تهدیدها و چاره جویی برای زدودن آنها از جهان اسلام ، منطقی ترین و عاقلانه ترین راه ، یاری خواستن از عالمان و فرهیختگان امت اسلامی است و یکی از ابزارهای موثر در این زمینه ، این نوع گردهمایی و آینده پژوهی است ، که نه تنها به حل این چالشها کمک می کند ، بلکه زمینه ء تبادل آرا ء و اندیشه های عالمان امت اسلامی و همدلی ، وحدت و همگرایی جهان اسلام را در پی خواهد داشت. در شرایط جاری علیرغم وجود اشتراکات حداکثری بین مسلمانان ، وجود اختلافات و تفرقه در بین کشورها در جهان اسلام ، یک تهدید جدی برای آینده هویت اسلامی است ومتاسفانه بازیگران خارجی جهان اسلام نقش بزرگی را در تشدید این تفرقه دارند.

 لذا باید با بررسی های نوآورانه و خلاقانه در صدد کاهش اختلافات وافزایش انسجام وهمکاریها بین امت اسلامی باشیم. اینجانب از صمیم قلب برای موفقیت این همایش دعا می کنم و از خداوند متعال می خواهم که تلاشهای شبانه روزی و ارزنده شما را منشاء خیر وبرکت برای امت اسلام قرار دهد و امیدوارم حاصل این همایش ، اندوختهء ارزشمندی برای مسیر آینده اسلام و مسلمانان فراهم آورد و ابعاد جدیدی را فرا روی پژوهشگران و نیز سیاستگزاران جهان اسلام بگشاید.

بر خود لازم می دانم ، از دولت محترم جمهوری اسلامی ایران که زمینه برگزاری این اجلاس بین المللی را فراهم نموده وهمچنین از برگزارکنندگان این همایش ، به ویژه موسسه آینده پژوهی جهان اسلام و دانشگاه تهران ، کمیسیون ملی آیسسکو و همه مسئولین عالیقدری که دراین خصوص همکاری ومساعدت نموده اند ، صمیمانه قدردانی نمایم. از اینکه به دلیل فشردگی برنامه های کاری سازمان آیسسکو ، امکان حضور و بهره گیری از محضر شما بزرگواران ، برایم میسر نگردید ، پوزش می خواهم و آمادگی کامل آیسسکو و اتحادیه دانشگاههای جهان اسلام را برای هر گونه همکاری و همراهی در زمینه پیشبرد اهداف امت اسلامی و ایجاد یک افق روشن برای جهان اسلام ، اعلام می نمایم و پیشاپیش فرا رسیدن ماه مبارک رمضان را تبریک عرض می کنم.

به اشتراک بگذارید :