23 ذیحجه 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۲/۰۸ ۱۶:۰۷:۱۳
کد مطلب:  839918
شاپور محمدزاده معاون وزیر ورئیس سازمان بیان داشت :
با توجه به وضعیت اقتصادی کشور ، صرفه جویی باید در سرلوحه کارها و اقدامات سازمان نهضت سواد آموزی قرار گیرد .

دومین جلسه شورای معاونین، مدیران کل و مشاورین سازمان نهضت سواد آموزی به ریاست شاپور محمدزاده معاون وزیر و رئیس سازمان برگزار گردید

به گزارش روابط عمومی سازمان نهضت سواد آموزی دومین جلسه شورای معاونین ، مدیران کل و مشاورین این سازمان به ریاست شاپور محمدزاده معاون وزیر و رئیس سازمان  برگزار گردید . 

این جلسه به منظور بررسی دستاوردها، ،مسایل و چالش ها ی  سواد آموزی استان خراسان جنوبی و بیان اخبار و تذکرات  تشکیل یافت  .

محمد زاده  معاون وزیر و رئیس سازمان  نهضت سواد آموزی  بعد از استماع گزارش مرتضوی معاون سواد  آموزی استان خراسان جنوبی ، یاد و خاطره شهدای جنگ تحمیلی و شهدای عرصه تعلیم و تربیت را گرامی داشت وفرارسیدن هفته و روز معلم را به حاضران  در جلسه تبریک گفت .

وی با تاکید بر مدیریت صحیح  در همه عرصه های سواد آموزی بیان نمود : با توجه به وضعیت اقتصادی کشور ، صرفه جویی باید در سرلوحه  کارها و اقدامات سازمان نهضت سواد آموزی قرار گیرد .

محمد زاده با اشاره به وقایع و اخبار منتشر شده در خصوص تخلفات مالی یکی از شهرستان های استان سیستان و بلوچستان  بیان کرد : موضوع پیش آمده در شهرستان راسک ، مسولیت و وظیفه سازمان نهضت سوادآموزی را در خصوص نظارت و ارزیابی را سنگین تر کرده است .

مرتضوی معاون سواد آموزی خراسان جنوبی نیز در ابتدای گزارش اقدام به معرفی ویژگی های  آموزشی ، جغرافیایی و مردم شناختی  استان متبوع خود  نمود و با اشاره به آمار دانش اموزی این استان بیان کرد :  استان خراسان جنوبی به عنوان یکی از پهناورترین استان کشور  دارای 170 هزار دانش آموز در مقاطع متوسطه تحصیلی است و کلیه امور آموزشی این استان توسط  12 اداره آموزش و پرورش مناطق استان مدیریت می گردد .

وی در ادامه گزارش خود به  نرخ های با سوادی استان اشاره کرد و افزود :  نرخ با سوادی استان خراسان جنوبی بر اساس سرشماری سال 1395 ، در جمعیت شش ساله و بالاتر 86.8  درصد اعلام شده است .همچنین  شهرستان بیرجند با داشتن 91.3 درصد بالاترین نرخ با سوادی و شهرستان سربیشه  نیز با  87.6 درصد پایین ترین نرخ با سوادی را به خود اختصاص داده است . 

مرتضوی محور بعدی گزارش خود را به  دستاوردهای این استان در سال های اخیر اختصاص داد و بیان نمود : معاونت سواد آموزی استان خراسان  جنوبی  دستاوردهای مهمی در محورهای متنوع داشته است که ازآن جمله  می توان به تاسیس و راه اندازی 6 مراکز یادگیری محلی ، برگزاری یادواره شهدای سواد آموزی استان ،ارتقاءشاخص های با سوادی و قرار گرفتن استان در زمره 10 استان برتر، تولید و پخش برنامه های تلویزیونی و رادیویی و توسعه تعامل با دستگاه های اجرایی کشور از طریق انعقاد 6 تفاهم نامه همکاری مشترک اشاره کرد .

معاون سواد آموزی استان خراسان جنوبی در بیان چالش های پیش روی استان خود نیز  اعلام نمود:  عدم انگیزه بی سوادان برای شرکت در دوره های سواد آموزی ، کمبود آموزش دهنده مرد ، پراکندگی زیاد بی سوادان ، عدم انگیزه نیروی انسانی برای اشتغال در پست های سواد آموزی و عدم پرداخت به موقع حق الزحمه از چالش های پیش روی سواد آموزی استان به شمار می رود .

وی در خصوص انتظارات استان متبوع خود از مدیران ارشد وسیاست گذاران سواد آموزی کشور تاکید نمود  : با توجه به شرایط حاکم بر استان و ویژگی های مردم شناختی استان ،از سازمان نهضت سواد اموزی  انتظار داریم در خصوص کاهش  حد نصاب تشکیل کلاس های تحکیم و انتقال ، متناسب سازی میزان ابلاغ حجم سالانه ، بومی سازی و کاربردی نمودن  کتاب های درسی با این همکاری و مساعدت گردد .

در انتهای نشست  معاون وزیر و رئیس سازمان نهضت سواد آموزی موارد زیر را به عنوان جمع بندی مباحث مطروحه در جلسه مورد تاکید قرار داد :

  • نظارت بر کیفیت آموزش و ارزیابی از فعالیت ها ی سواد آموزی استان ها با جدیت  بیشتر پیگیری گردد
  • پرداخت حق بیمه آموزش دهندگان به موقع صورت پذیرد
  • تمامی سعی و تلاش برای پرداخت حقوق و مطالبات آموزش دهندگان انجام گیرد
  •  برنامه ریز های لازم برای اجرای جشنواره تدریس آموزش دهندگان  در استان ها با جدیت و اهتمام بیشتر در دستور کار معاونین سواد اموزی استان ها قرار گیرد .
به اشتراک بگذارید :