20 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۲/۰۷ ۱۴:۲۰:۰۰
کد مطلب:  839113
مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی در آیین تجلیل از فعالان عرصه سلامت دانش آموزان استان خبر داد:
وجود یک هزار و 460 مدرسه مروج سلامت در استان خراسان رضوی

با حضور مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی، معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش استان، مدیر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، مدیران مدارس مروج سلامت و مراقبین و رابطین سلامت مدارس استان، آیین تجلیل از فعالان عرصه سلامت دانش آموزان و مدارس پنج ستاره مروج سلامت استان خراسان رضوی در تالار ابن هیثم مشهد برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش خراسان رضوی، قاسمعلی خدابنده مدیرکل این سازمان گفت: خوشبختانه با تلاش هایی که صورت پذیرفته، شاخص های بهداشتی و سلامتی در مدارس استان رشد چشمگیری داشته هرچند برای رسیدن به ایده آل ها در این بخش هنوز فاصله زیادی داریم.

وی افزود: مدارس مروج سلامت یکی از طرح های مهم و مفیدی ست که با مشارکت وزارت آموزش و پرورش و وزارت بهداشت انجام می گیرد و هدف این طرح، افزایش سطح آشنایی دانش آموزان، خانواده ها و همکاران فرهنگی با مسائل و اولویت های بهداشتی و سلامت است. 

خدابنده تصریح کرد: خود مراقبتی یکی از اولویت های اصلی ما در اجرای این طرح است و اعتقاد داریم دانش آموزان ما که در این طرح مشارکت می کنند باید در قالب برنامه هایی که اجرا می شود به درستی با اهمیت رعایت مسائل بهداشتی آشنا شده و بر لزوم توجه به آن ها آگاه باشد.

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی خاطرنشان کرد: در استان خراسان رضوی قریب به یک هزار و 460 مدرسه مروج سلامت وجود دارد که از این تعداد، 365 مدرسه پنج ستاره می باشد.

وی در پایان گفت: 185 هزار دانش آموز استان خراسان رضوی مروجین سلامت در جامعه و خانواده خود هستند و قطعا با آموزش هایی که در مدارس مروج سلامت به این افراد داده می شود در آینده شاهد ارتقاء چشمگیر شاخص های بهداشتی و سلامتی در کل جامعه خواهیم بود.

قابل ذکر است در ابتدای مراسم صفدر سلطانی معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش خراسان رضوی گفت: مدارس مروج سلامت در راستای ارتقاء سلامت دانش آموزان و کل جامعه فعالیت می کنند و در این برنامه ارائه خدمات بالینی، سلامت محیط، بهبود تغذیه، تحرک فیزیکی، ارتقای سلامت کارکنان و خدمات سلامت روان و مشاوره انجام می گیرد.

وی افزود: در این مدارس توانمند سازی در زمینه ارتقای فرهنگ خود مراقبتی در دانش آموزان، آموزش همسانان و همسالان و رعایت الگوی تغذیه سالم انجام می گیرد و مدیران این مدارس نقش بسیار مهمی در پیشبرد اهداف این طرح دارند.

سلطانی عنوان کرد: با توجه به تنوع و گستردگی فعالیت های مدارس مروج سلامت در سال جاری با همراهی و توزیع تجهیزات نسبت به کیفی نمودن این مدارس گام برمی داریم.

در ادامه این مراسم حامد قضاوی مدیر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: عمیق ترین نهاد همکاری بین وزارت آموزش و پرورش و وزارت بهداشت همین طرح مدارس مروج سلامت می باشد و سن نوجوانی سنی است که فرهنگ پذیر است و می توانیم فرهنگ سلامت و بهداشت را در آن ها نهادینه کنیم.

وی در ادامه اجزای مدرسه مروج سلامت را برنامه های جامع آموزش سلامت، ارائه خدمات بالینی، سلامت محیط مدرسه، بهبود تغذیه دانش آموزان، تحرک فیزیکی، سلامت روان و مشاوره، سلامت کارکنان و مشارکت والدین و جامعه برشمرد.

قضاوی در پایان سنجش سلامت نوآموزان بدو ورود به دبستان، فلوراید تراپی دانش آموزان، آموزش سلامت در مدارس، ایجاد پایگاه های تغذیه سالم در مدارس، بهداشت محیط مدارس، معاینات دانش آموزان مدارس شبانه روزی را از دیگر برنامه های سلامت دانش آموزان در مدارس دانست که در حال اجراست.

به اشتراک بگذارید :