25 ربیع‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۲/۰۷ ۰۸:۰۵:۵۲
کد مطلب:  838383
مسئول ستاد راهبری انتخابات نماینده معلمان در شورای عالی آموزش‌وپرورش خبر داد؛
9 اردیبهشت مرحله دوم انتخابات تعیین سه نماینده معلمان در شورای عالی برگزار می شود

اصغر حصیری مسئول ستاد راهبری انتخابات نماینده معلمان در شورای عالی آموزش‌وپرورش از برگزاری مرحله دوم انتخابات جهت تعیین سه نماینده معلمان در شورای عالی 9 اردیبهشت خبر داد.

به گزارش مرکز امور هماهنگی، ارتباطات و حوزه وزارتی آموزش‌وپرورش، اصغر حصیری در جلسه ستاد راهبری انتخابات نماینده معلمان در شورای عالی آموزش‌وپرورش که با حضور اعضای کارگروه‌های مختلف این ستاد برگزار شد، با تشکر از تمامی فرهنگیانی که در این انتخابات احساس مسئولیت کرده و مشارکت داشتند، اظهار کرد: مرحله اول این انتخابات اواخر بهمن تا اوایل اسفند درنهایت صحت و دقت برگزار شد. پس از اعلام نتایج اولیه این انتخابات نیز، منتخبین باید گواهی تائید صلاحیت از هیئت رسیدگی به تخلفات اداری، مرکز حراست و عدم سو پیشینه خود را برای ما ارسال می‌کردند تا اقدامات لازم برای مرحله دوم صورت گیرد.

 

وی در ادامه تصریح کرد: در هیئت رسیدگی به تخلفات اداری موارد اخطار کتبی بدون درج در پرونده، توبیخ کتبی با درج در پرونده و  کسر از حقوق و فوق‌العاده شغل یا عناوین مشابه برای عدم احراز صلاحیت در نظر گرفته نشد.

 

حصیری اظهار کرد: هیچ‌یک از منتخبین از طریق مرکز حراست و یا گواهی سو پیشینه که توسط دادگستری تهیه می‌شود، رد صلاحیت نشدند و توصیه‌های وزیر آموزش‌وپرورش  و همچنین همراهی مرکز حراست باعث شد که در این موارد هیچ رد صلاحیتی نداشته باشیم.

 

برگزاری انتخابات با استناد به بند 14 از ماده 9 لایحه قانونی تشکیل شورای عالی آموزش‌وپرورش

 

وی برگزاری انتخابات نمایندگان معلمان در شورای عالی آموزش‌وپرورش را اقدامی با استناد به بند 14 از ماده 9 لایحه قانونی تشکیل شورای عالی آموزش‌وپرورش  عنوان کرد و در توضیح این بند گفت: سه نفر صاحب‌نظر از نمایندگان معلمان یا مدیران مدارس که هر یک برای یک دوره‌ تحصیلی هستند، به شورای معاونان وزارت آموزش‌وپرورش معرفی می شوند و بدین ترتیب جزو اعضای شورای عالی آموزش‌وپرورش خواهند شد . این موضوع با توجه به سند تحول بنیادین ( بند 21 از اهداف عملیاتی) که به بازنگری و باز مهندسی ساختارها ، رویه‌ها و روش‌ها تأکید دارد و همچنین بند 8 از اهداف عملیاتی و راهکار 8-1 که به افزایش مشارکت نظام تعلیم و تربیت اشاره می کند و  مدرسه ، معلمان و دانش آموزان را به‌عنوان سرمایه انسانی و اجتماعی تلقی کرده و به اصلاح ، ارتقاء و تغییر نگرش آموزش‌وپرورش نیز اشاره داشته است.

 

نحوه برگزاری انتخابات: انتخابات دومرحله‌ای

 

 مشاور وزیر آموزش‌وپرورش در مورد نحوه برگزاری انتخابات اظهار کرد: برگزاری انتخابات در دو مرحله  برگزار می شود که مرحله اول به‌صورت الکترونیکی حدود دو ماه قبل برگزار شد. مرحله دوم نیز حضوری خواهد بود و در حال حاضر تدارک مرحله دوم این انتخابات را می‌بینیم.

 

وی درباره نحوه برگزاری مرحله اول انتخابات گفت: این انتخابات در سطح استان‌ها و تحت نظارت ستاد راهبری انتخابات حوزه ستادی، اداره کل و شخص مدیرکل آموزش‌وپرورش استان ، از طریق سامانه الکترونیک و متناسب  با سهمیه‌های استانی است یعنی به نسبت جمعیت آماری معلمان و مدیران، هر استان از حداقل 3 تا حداکثر 9 نفر، بدون در نظر گرفتن مقطع و جنسیت انتخاب می شوند. لازم به ذکر است که بر اساس نتایج حاصله در هر استان باید حداقل یک نفر از منتخبین متناسب با سهمیه استان خانم باشند که در این مرحله اگر حداقل یک خانم جزو منتخبین استان نباشد، از بین بانوان، اولین شخص حائز بیشترین رأی، با آخرین نفر سهمیه در آن استان جایگزین می‌شود.

 

حصیری ادامه داد: مرحله دوم انتخابات پس از مشخص شدن منتخبین هر استان به‌صورت متمرکز و با رأی گیری حضوری و مستقیم برگزار می‌شود و از بین راه‌یافتگان به مرحله دوم، براساس قانون شورای عالی آموزش‌وپرورش  ، یک نفر آموزگار یا مدیر دوره‌ ابتدایی – متوسطه اول و متوسطه دوم به عبارتی  از هر سه مقطع یک معلم و یا مدیر جمعاً 3 نفر، که حداقل یکی از آنان باید از بین بانوان فرهنگی باشد به‌عنوان برگزیدگان نهایی انتخاب می‌شوند.

 

وی با بیان اینکه مرحله دوم و نهایی انتخابات در9 اردیبهشت‌ماه جاری برگزار خواهد شد، گفت: تمامی مقدمات برای برگزاری بی‌عیب و نقص این انتخابات برنامه‌ریزی‌شده است و امیدواریم با مشخص شدن سه نماینده معلمان در شورای عالی آموزش‌وپرورش گام مؤثری برای مشارکت معلمان در تصمیم‌گیری‌های کلان آموزش‌وپرورش گرفته شود.

 

به اشتراک بگذارید :