20 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۲/۰۵ ۱۰:۵۰:۰۰
کد مطلب:  837968
با حضور معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری برگزار شد:
دومین سمینار کشوری علوم ریاضیات و چالش ها

با حضور معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری دومین سمینار کشوری علوم ریاضیات و چالش ها با هدف بررسی راهکارهای ارتقای کیفی و کمی رشته ریاضیات به میزبانی اداره آموزش و پرورش ناحیه دو مشهد برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش خراسان رضوی، مجتبی شریعتی نیاسر معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در این همایش گفت: دو شاخصه و معیار اصلی علم، علوم پایه و علوم انسانی هستند و برخلاف امروز که بیشتر صحبت از رشته های پزشکی، دامپزشکی، کشاورزی و هنر است اما باید بدانیم که هم علوم پایه و هم علوم انسانی بسترساز هستند و به نوعی زمینه رشد و ارتقاء سایر علوم را فراهم می کنند.

وی افزود: علوم پایه و به خصوص علم ریاضی، به مثابه اتوبانی می ماند که سایر علوم در آن حرکت می کنند و اگر آن اتوبان صحیح ساخته شده باشد سایر علوم در آن به خوبی طی طریق می کنند.

شریعتی نیاسر تصریح کرد: از بین دانشجویان مهندسی، کشاورزی، معماری، هنر و حتی پزشکی و علوم انسانی آن هایی موفق تر هستند که پایه ریاضی قوی تری داشته باشند و بنیه ریاضی می تواند قدرت تحلیل، قدرت محاسبه و بالا بودن توان مدیریتی را نشان دهد.

معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اظهار کرد: دانشمندان ما بسیار خوب می توانند در عرصه علم در سطوح ملی و بین المللی میدان داری کنند و این موضوع مسئولیت مدیران اجرایی ما را دو چندان می کند و باید نقاط ضعف خود را در عرصه مدیریت و برنامه ریزی پیدا کرده و جهت توسعه و تقویت آن راهکار ارائه دهیم.

وی در ادامه گفت: چرا جوان ما وقتی می خواهد انتخاب رشته کند در برخی رشته ها مثل پزشکی با انگیزه و در برخی رشته ها مثل ریاضی بی انگیزه است، چون ما نتوانستیم ویژگی های ارزشمند، جاذبه ها و بسترهای شغلی یک رشته ارزشمند مثل ریاضی را به آن ها نشان دهیم و یقینا اگر دانش آموزان نسبت به علم ریاضی بیشتر شناخت پیدا کنند بیشتر به این رشته گرویده خواهند شد.

شریعتی نیاسر عنوان کرد: افزایش کمی در رشته ریاضی یا هر رشته دیگری فی نفسه هنر نیست اما اگر با کیفی سازی تلفیق شود نتیجه بخش خواهد بود و فعال شدن و پویا شدن انجمن ریاضی و خانه ریاضی می تواند در زمینه کیفیت بخشی درس ریاضی اثرگذار باشد.

معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری افزود: وضعیت کنکور و نظام تست زنی از جمله عواملی است که در کورکردن و انحراف استعدادها در رشته های مختلف از جمله ریاضی تاثیرگذار است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: دستگاه آموزش و پرورش از دو زاویه باید به این موضوع کمک کند، یکی از طریق استاندارد سازی محتواهای درسی و دیگری از طریق تراز کردن و یکپارچه سازی آزمون در سطح ملی که هر دو به بهبود سیستم آموزشی کشور کمک خواهد کرد.

به اشتراک بگذارید :