20 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۲/۰۵ ۱۱:۰۹:۴۴
کد مطلب:  837928
مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی در دومین سمینار کشوری علوم ریاضیات و چالش ها:
علم ریاضی، شالوده و زیربنای بسیاری از علوم دیگر است

دومین سمینار کشوری علوم ریاضیات و چالش ها با حضور معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی و بسیاری از اساتید و صاحب نظران این رشته با هدف بررسی راهکارهای ارتقای کیفی و کمی رشته ریاضیات به میزبانی اداره آموزش و پرورش ناحیه دو مشهد در کانون فرهنگی فارابی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش خراسان رضوی، قاسمعلی خدابنده مدیرکل این سازمان گفت: یکی از عناصر و فاکتورهای مهم در توسعه پایدار در همه جوامع سرمایه انسانی است و کشور ما نیز از این قاعده مستثنی نیست و اگر قرار است در مسیر توسعه حرکت کنیم به سرمایه انسانی توانمند و خلاق نیاز داریم و آموزش نیروی انسانی توانمند و خلاق توسط دستگاه آموزش و پرورش و آموزش عالی انجام می گیرد.

وی افزود: ریاضیات به عنوان یکی از رشته های علوم پایه برای کسانی که در جایگاه تصمیم گیری و تصمیم سازی قرار دارند بسیار حائز اهمیت است و این رشته زیربنای بسیاری از علوم است و در پیشرفت سایر علوم و شاخه های مختلف از جمله مهندسی، فیزیک، اقتصاد و حتی علوم اجتماعی نقش ویژه و بسزایی دارد.

خدابنده تصریح کرد: در آموزش و پرورش درس ریاضی ساعات بالایی از ساعات رسمی آموزشی را به خود اختصاص داده است و تلاش است که این درس با بهترین کیفیت تدریس شود اما باید در بحث توسعه کیفی بیشتر اهتمام بورزیم.
مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی اظهار کرد: افزایش خلاقیت، افزایش قدرت تجزیه و تحلیل دقیق از رویدادهای اجتماعی، تفکر و درک صحیح از مسائل گوناگون و رصد بهتر پدیده های اجتماعی از تاثیرات مثبت علم ریاضی محسوب می شود.
وی عنوان کرد: در چند سال گذشته اقبال و علاقه مندی به سمت رشته ریاضی کاهش داشته و ممکن است در آینده با کمبود نیروی انسانی متخصص در حوزه ریاضی مواجه شویم.

خدابنده تاکید کرد: فرار دانش آموزان به دلیل سخت گیری نسبت به درس ریاضی در مدارس، هدایت تحصیلی ناکارآمد و مشکل اشتغال بعد از فراغت از تحصیل و آینده کاری نامشخص از جمله دلایلی است که به کاهش ورود به رشته ریاضی تاثیرگذار بوده است.
مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی در پایان گفت: برخی از افتخارات ما در تمدن اسلامی معطوف به علم ریاضی است و نام های بزرگی همچون خوارزمی، ابوریحان، خیام و جوانانی همچون مرحومه میرزاخانی از چهره های ماندگاری هستند که بر تارک علوم ریاضی دنیا می درخشند، پس قطعا این ظرفیت و پتانسیل در کشور ما وجود دارد و باید با بررسی چالش ها و فرصت های کمی و کیفی به توسعه و گسترش این رشته در کشور کمک کنیم.

به اشتراک بگذارید :