27 ربیع‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۲/۰۳ ۰۸:۵۹:۵۳
کد مطلب:  836085
پیام وزیر آموزش‌وپرورش به مناسبت هفته سلامت

وزیر آموزش‌وپرورش به مناسبت هفته سلامت در پیامی بر اهمیت ارتقای سلامت مدارس ازآن‌جهت که بیش از 13 میلیون نفر جمعیت کشور با آمادگی کامل جهت یادگیری در مدارس حضور می‌یابند که این امر دسترسی به گروه‌های هدف و دستیابی به اهداف بهداشتی را تسهیل می‌سازد، تأکید کرد.

به گزارش مرکز امور هماهنگی، ارتباطات و حوزه وزارتی آموزش‌وپرورش، سید محمد بطحایی به مناسبت هفته سلامت پیامی صادر کرد. متن این پیام به شرح زیر است:

 

به نام خداوند بخشاینده و مهربان

 

گرامیداشت هفته سلامت، فرصتی مغتنم است تا بر اهمیت و جایگاه بسیار مهم سلامت و بهداشت در تحقق اهداف تعلیم و تربیت کودکان و نوجوانان تأکید شود. همچنین فرصتی است تا با نگاهی مجدد به توانمندی‌ها، دستاوردها و انتظارات با توانی مضاعف در قالب برنامه‌های منسجم همراه با سایر دستگاه‌های مسئول در مسیر ارتقای سلامت دانش آموزان عزیز گام برداریم.

 

سلامت به‌عنوان ارزشی فردی و اجتماعی بر طبق اساسنامه سازمان جهانی بهداشت یکی از مهم‌ترین و ابتدایی‌ترین حقوق و نیازهای بشر تلقی شده است و دستیابی به بالاترین سطح آن ازجمله اهداف اجتماعی و ملی دولت‌ها به شمار می‌رود. سلامت جامعه درگرو سلامت کودکان و نوجوانان است و سنگ بنای بیشتر بیماری‌ها از ابتدای زندگی گذاشته می‌شود. به همین دلیل همه کشورها جهت نیل به اهداف بهداشتی مورد انتظار خود اقداماتی را در مدارس در سطح ملی پیش‌بینی می‌کنند و با ترسیم چشم‌اندازهای آینده، بررسی و شناسایی نیازهای بهداشتی مدارس، تعیین چالش‌های این حوزه و تدوین راهبردها و رویکردهای کلان و روش‌های اجرایی به برنامه‌های عملی اقدام می‌نمایند. از سویی دیگر نهاد آموزش‌وپرورش پس از خانواده مهم‌ترین نقش را در سلامت دانش‌آموز ایفا می‌کند. دانش‌آموز در مدرسه علاوه بر یادگیری مهارت خواندن و نوشتن، اطلاعات، نگرش‌ها و رفتارهای جدید را می‌آموزد. اهمیت ارتقای سلامت مدارس ازآن‌جهت است که بیش از 13 میلیون نفر جمعیت کشور با آمادگی کامل جهت یادگیری در مدارس حضور می‌یابند که این امر دسترسی به گروه‌های هدف و دستیابی به اهداف بهداشتی را تسهیل می‌سازد. امسال هم مطابق با آیین هر سال یکم تا هفتم اردیبهشت‌ماه هفته سلامت نامیده شده است که با شعار پوشش همگانی سلامت از طریق ارائه مراقبت‌های بهداشتی اولیه می‌توان برای دانش‌آموزان عزیز بنیادی‌ترین مبانی ارتقای سلامت را در کشور رقم زد.

 

 این‌جانب ضمن ارج نهادن و قدردانی از تلاش‌های ارزنده متصدیان بخش سلامت کشور خصوصاً همکارانم در حوزه معاونت تربیت‌بدنی و سلامت، آغاز هفته سلامت را تبریک عرض می‌نمایم و از خداوند متعال سلامت، سعادت، سربلندی و توفیق روزافزون یکایک خادمان این حوزه را مسألت دارم.

 

به اشتراک بگذارید :