20 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۲/۰۲ ۱۳:۴۰:۱۳
کد مطلب:  835711
گفتگو با دو داور مسابقات فرهنگی، هنری دانش آموزان خراسان رضوی

سی و هفتمین دوره مسابقات فرنگی، هنری دانش آموزان استان خراسان رضوی در بخش پسران با معرفی نفرات برتر به کار خود پایان داد، در خلال برگزاری این جشنواره با دو تن از داوران این مسابقات گفتگو کردیم.

به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش خراسان رضوی، حسین ابراهیمی یکی از داوران بخش هنرهای نمایشی این جشنواره گفت: بسیاری از شهرستان های استان مثل سبزوار، نیشابور، فریمان، سرخس، تربت جام و بجستان با وجود پیشینه خوب در تئاتر در بخش صحنه ای حضور نداشتند که این موضوع باید بررسی شود.

وی ادامه داد: در مجموع می توان نمایش های اجرا شده را به دو دسته تقسیم کرد، یکی آثار دانش آموزان مدارس شهرستان ها و دیگری آثار دانش آموزان مدارس مشهد و متاسفانه نمایش های مدارس شهرستان ها فاقد حداقل های لازم در یک اثر نمایشی بودند و باید برای سال های بعد چاره اندیشی شود.

ابراهیمی با اشاره به اینکه جشنواره فرهنگی، هنری فرصت مناسبی است که دانش آموزان هنرمند از کل استان در کنار یکدیگر جمع شوند و آثار هنری خود را به نمایش بگذارند و تجربه کسب کنند اظهار داشت: اما این کنار هم بودن باید فرصت کافی در اختیار آن ها بگذارد تا هم لذت ببرند و هم با اندوخته بیشتر به شهرستان های خود بازگردند.

این داور مسابقات هنرهای نمایشی در ادامه گفت: معاونین پرورشی ادارات آموزش و پرورش شهرستان ها باید هنر را جدی تر بگیرند و برای کیفیت بخشی آثار دانش آموزان تلاش بیشتری نشان دهند چرا که  بسیاری از هنرمندان مطرح کشور فعالیت هنری خود را از مدارس شروع کرده اند و برگزاری این قبیل جشنواره ها می تواند انگیزه های هنرمندان جوان را برای آینده تقویت کند.

وی افزود: هنر نمایش یک فعالیت گروهی است که می تواند در جریان تمرین و تولید، بسیاری از ناسازگاری های اعضای گروه را برطرف سازد و توانایی های جسمانی و بیانی آن ها را ارتقاء بخشد، تئاتر خلاقیت دانش آموزان را بهبود می بخشد و موفقیت آن ها را در سایر دروس افزایش می دهد به شرط آن که به درستی اجرا و تمرین شود.

ابراهیمی همچنین گفت: به عقیده ی من باید شعار "هر کلاس یک نمایش" در مدارس تحقق پیدا کند و با برنامه ریزی و تولید نمایش های با کیفیت می توان به اقتصاد تئاتر در مدارس هم کمک کرده و با اجرای نمایش های تولید شده در داخل مدارس و خانواده های دانش آموزان درآمدزایی نیز داشت.

منوچهر اکبرلو از دیگر داوران این دوره از مسابقات هم در خصوص این جشنواره گفت: استان خراسان رضوی همواره در طول تاریخ تئاتر ایران هم در عرصه حرفه ای و هم در بخش آموزش و پرورش از قطب های این هنر در کشور بوده است بنابراین توقع می رود که از نظر تئاتر دانش آموزی هم به نسبت بسیاری از استان های دیگر در سطح بالاتری باشد و این اتفاق در سال های اخیر کمتر افتاده است و دلایل مختلفی دارد که قابل بررسی است.

وی افزود: نقطه قوت برگزاری این جشنواره نظم در اجرای آن و همچنین علاقه ای است که مانند همیشه در فعالیت دانش آموزان می بینیم و این تنها چیزی است که ما را امیدوار می سازد تا به آن ها فکر کرده و برایشان برنامه ریزی کنیم و باید از لحاظ فکری و مالی برای دانش آموزان هزینه کرده تا این استعدادها و علاقه هایشان فرصتی برای ظهور و بروز داشته باشد.

اکبرلو ادامه داد: بی شک ابراز هنر مهمترین، تاثیرگزارترین، عمیق ترین و ماندگارترین ابزاری است که می شود در پرورش و ساخت مردمی متعهد برای کشور از آن استفاده کرد بنابراین برگزاری چنین مسابقاتی می تواند تاثیر کوتاه مدت در زمان کنونی و تاثیر بلند مدت برای آینده دانش آموزان که در واقع در سمت های مختلف و در مکان های مختلف عهده دار مسئولیت های گوناگون جامعه خواهند شد داشته باشد.

این داور مسابقات فرهنگی، هنری با اشاره به اهمیت توجه به استعدادهای هنری در مدارس تصریح کرد: در تمامی رشته ها اعم از هنری، ورزشی و علمی شناسایی استعدادها و تشویق آن ها و امکان بروز پیدا کردن آن ها در مسابقات سطح مدارس ایجاد می شود.

وی در خصوص برگزاری کلاس های آموزشی که در حاشیه این مسابقات برای معلمان و دانش آموزان برگزار می شود خاطرنشان ساخت: در جلسه آموزشی که با حضور معلمان هنر، مربیان امور تربیتی و اهالی تئاتر کودک مشهد و شهرستان های اطراف برگزار شد سعی کردیم به آسیب هایی که در حال حاضر تئاتر دانش آموزی و کودکان درگیر آن هستند و جنبه های مختلف آن نمایش ها صحبت کنیم ضمن اینکه نوع انتخاب مضمون، آشنایی و همراهی با نوجوانان و جوانان که دغدغه های آن ها باید شناسایی شود و مضمون نمایش ها براساس آن انتخاب شود نیز در این جلسه مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

به اشتراک بگذارید :